Żółknący,usychający trawnik, placki

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik żółknie na jesień, pomocy!!!

Post »

Lorrie pisze:U mnie jest podobnie, trawnik mimo że w sezonie dywanowy, o tej porze jest żółtawy. Od wiosny postanawiam zaniechać nawożenie nawozami z kolorowych opakowań, chcę zakupić zwykłe nawozy rolnicze, tylko proszę o poradę co, w jakich ilościach i kiedy ...wiem, że o tym była już mowa na innych wątkach, ale nie pamiętam gdzie tego szukać ...
Zaglądnij Tu http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=32&t=60490
Zdjęcia z 20.11.2012
Tak wygląda stosowanie nawozów rolniczych w aplikacji

Marzec - Mocznik azot 42%
do Września Yara Exstrim 27 azot 27%
Październik - Tarnogram 25 azot 5%
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3733
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Trawnik żółknie na jesień, pomocy!!!

Post »

Dziękuję za info. Rozumiem, że o tej porze jeszcze można czymś sypnąć - Tarnogram25 ?
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik żółknie na jesień, pomocy!!!

Post »

Tak, dowolny nawoz jaki dostaniesz o podobnym składzie.
kerad77
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 15 sie 2012, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Trawnik żółknie na jesień, pomocy!!!

Post »

PiotrekP, oraz ogrod2000 gdzie kupujecie nawozy jak Polifoska 6, oraz Tarnogram 25 w małych opakowaniach a nie workach po 50kg?
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik żółknie na jesień, pomocy!!!

Post »

kerad77 pisze:PiotrekP, oraz ogrod2000 gdzie kupujecie nawozy jak Polifoska 6, oraz Tarnogram 25 w małych opakowaniach a nie workach po 50kg?
Wszystkie nawozy i środki ochrony roślin, kupuje w centrali zaopatrzenia rolnictwa.
Polifoski nie kupuje.
majck
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 paź 2013, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Trawnik żółknie od korzenia

Post »

Witam wszystkich zainteresowanych, z góry dziękuję za poświęcony czas.

Na początku maja rozpocząłem przygotowania związane z wymianą trawnika. Starą trawę usunąłem i wielokrotnie przekopałem cały obszar (ok. 60 m2) i nasypałem trochę Substrala, ale potem i tak przekopałem więc pewnie nie wiele to dało. Trawę (mieszanka traw z Iławy - jedno opakowanie trawy uniwersalnej i jedno "do miejsc zacienionych") posiałem z tego co pamiętam w połowie czerwca, wzeszła już po pięciu dniach. Następnie dosiałem w miejscach, gdzie nie trawka nie zagęściła się. Trawnik podlewałem 3 razy w tygodniu aż do września. Koszony był co 5 dni, a czasem i częściej, bo bardzo szybko rósł (aż do września). W sierpniu zauważyłem, że źdźbła tracą swój zielony kolor. Nie wiedziałem z czym to było związane, ponieważ poświęcałem bardzo dużo czasu na jego pielęgnację. We wrześniu nie było potrzeby podlewania, ponieważ sporo padało. Na początku października nawiozłem trawnik nawozem jesiennym BIOPON, zgodnie z zalecaną dawką. Potem obficie podlałem. Po kilku dniach zobaczyłem, że trawnik odzyskuje swój kolor, jednak potem znów zaczął żółknąć.

Prawdopodobnie jest to związane z "podniesieniem" się korzenia, wystaje on teraz ponad ziemię, w miejscach gdzie podczas prac ogrodowych przypadkowo spadło trochę ziemi na trawnik korzeń jest zakryty a trawa zielona. Myślałem, żeby nasypać na trawnik ziemię, torf lub piasek, tak aby korzeń był w ziemi, tylko nie wiem jak dobrze wykonać ten zabieg. Chciałbym to zrobić jeszcze przed zimą, aby korzenie nie zmarzły przez zimę. Proszę o porady czy lepiej nasypać zwykłą ziemię ogrodową czy torfu, a może wykonać piaskowanie?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
bobczan23
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 16 paź 2012, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam!!!

Pomóżcie jeśli ktoś ma pojęcie co mogło tak zmasakrować trawnik - w ciągu 3 dni część trawnika wypalona została jak po tygodniach suszy. Podlewane było regularnie, a nawóz wysypany ok 1,5 miesiąca temu.

Obrazek

Obrazek

Pozostała część trawnika wygląda normalnie:

Obrazek
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Wypalony trawnik!!!

Post »

Słabsza gleba.
Może słońce silniej operuje lub odblask z okna operuje w tym miejscu albo ściana odbija i oddaje więcej ciepła.
Drzewa sąsiednie wypijają wodę i trawa tak wygląda. Jeżeli korzenie są ok to odbije wszystko z czasem.
Ewentualnie coś w tym miejscu robiliście i stąd takie barwy: auto myte, szampon, chemia, grill, koc, folia jakaś itp.
Colin84
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 mar 2016, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Prośba o identyfikację i receptę co dalej - coś popsułem. Trawnik.

Post »

2014
Wiosna - RoundUp, glebogryzarka, oczyszczenie terenu z resztek budowlanych, dość głęboko przekopane, nawiezienie ziemi, walec, sianie - rośnie jak ta lala, trawnik przez cały dzień nasłoneczniony - jeśli chodzi o rodzaj trawy - Trawy z Iławy Sahara.
2015
Regularne koszenie (z koszem), podlewanie w godzinach porannych, trawnik ładnie rośnie, wyczesywany grabiami 2 razy w sezonie, ze względu na to że jest to młody trawnik brak wertykulacji, brak aeracji.
Pouczony przez "kolegę eksperta" zakupiłem nawóz Yara Milo NPK 16-16-16 i prawdopodobnie w tym momencie stworzyłem problem - choć nie jestem pewien. Trawa zaczyna żółknąć, przerzedza się, poniżej efekt.
2016 - efekt obecny na poniższym zdjęciu. Na zdjęciu w miejscu podkreślonym czarną linią - prawdopodobnie miejsce gdzie nie podsypałem nawozu.

Obrazek

Pytanie 1. Jakie działania podjąć (czy aeracja, wertykulacja pomogą?) i w jakim terminie, aby trawa odzyskała kolor?
Pytanie 2. Jakiego nawozu użyć - bądź jakie badania gleby przeprowadzić aby dobrać odpowiedni nawóz?

PS. Darujcie proszę sobie kpiny z tui ;) jak ktoś sobie z trawnikiem nie potrafi poradzić to szkoda krzywdzić inne roślinki..

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Prośba o identyfikację i receptę co dalej - coś popsułem. Trawnik.

Post »

Trudno stwierdzić co może być nie tak nie wiedząc jak jest gleba.Żółknięcie po zimie może wskazywać na zlewną i mało przepuszczalną.Nie znam się zbytnio na drenażu, ale najgorzej chyba wygląda na środku, tak jakby tam gromadził się nadmiar wody i zalewał korzenie.
kizol
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 9 lip 2015, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dopiewiec k. Poznania

przenawożenie trawnika, zła wertykulacja?

Post »

Witam,

proszę o poradę w poniższej sprawie.
Na mój roczny trawnik z rolki zastosowałem w marcu nawóz wieloskładnikowy 2kg. Compol.
Następnie w kwietniu pierwsze koszenie przy najniższym ustawieniu + wertykulacja wałkiem ze sprężynami i nawóz saletra amonowa (32%N).
I tutaj mam dylemat czy żółte place (miejscami czarne) spowodowane są przenawożeniem czy złą wertykulacją (ziemia nie była zupełnie sucha). Dodam, że saletry na mój "potężny" 50m2 trawnik dałem w ilości ok 3-4kg, trawa była sucha i zlana obficie wodą po nawożeniu. Spadek mam niewielki więc spłynięcie nawozu w zagłębienia nie wchodzi w grę.

Prośba o poradę co z tym fantem teraz zrobić, lać wodę żeby nawóz dalej nie siał spustoszenia czy może czekać?
Ps. obecnie nad ranem jest ok 0stopni więc nie wiem czy więcej nie zaszkodzę trawie lejąc zimną wodę niż jej pomogę.
Może coś na żółknięcie trawy? Pomóżcie ponieważ na forum mnóstwo informacji i już sam nie wiem co robić.
Z góry dziękuję

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
nibyalicja
200p
200p
Posty: 216
Od: 21 mar 2014, o 00:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: przenawożenie trawnika, zła wertykulacja?

Post »

Specem od trawników nie jestem ,ale jedno wiem na pewno,rocznego trawnika NIE WERTYKULUJE SIĘ!
Poza tym twój trawnik nosi wszelkie znamiona przenawożenia ,4kg nawozu na 50m2 to zdecydowanie za dużo:)Masz problem.Teraz wygrabić puste place dosypać ziemi ,dosiać i lać, wodę.Dużo wody.Powodzenia:)
Wszystko co doskonałe dojrzewa powoli.
kizol
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 9 lip 2015, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dopiewiec k. Poznania

Re: przenawożenie trawnika, zła wertykulacja?

Post »

Sąsiedzi na roczynych, dwuletnich trawnikach stosowali wertykulacje więc się zgodzę ale dziękuję za pomoc.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”