Tuja żywotnik - sadzenie, przesadzanie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
zukers
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 13 kwie 2012, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: DLN

Re: Tuja żywotnik - sadzenie, przesadzanie

Post »

sadze tuje szmaragd mają one około 100cm czy jak nie uda mi się wszystkich idealnie do pionu wyrównać to one same się wyprostują po jakimś czasie?
Szczepano121
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 maja 2020, o 07:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czy tuje będą rosły ?

Post »

Witam, przymierzam sie do posadzenia tuji (okolo 70 cm wysokosci)na mojej działce ale mam problem bo nie wiem czy będą rosły ponieważ przy ogrodzeniu z długiej strony u sasiada rosną sosny mają około 3m. Czy "pozwolą" one rosnać tujom ?
ania156
200p
200p
Posty: 224
Od: 2 kwie 2013, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja żywotnik - sadzenie, przesadzanie

Post »

U mnie rosną 2 świerki 4 metrowe obok tuje i nie ma żadnego problemu.
Mąż Ani
Piecha21
100p
100p
Posty: 173
Od: 3 cze 2019, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja żywotnik - sadzenie, przesadzanie

Post »

Witam !

Mam problem z moimi tujami. Nie są zielone. Są delikatnie żółe. Nie widze żeby jakoś bardzo schneły tylko kolor mnie niepokoi że to cisza przed burzą. Ogólnie mają bardzo duży przyrost już w tym roku ( akurat nie te na zdjęciach ). Dodatkowo na niektórych końcówki są czarne ( zdjęcie ). Tuje sadzony były rok temu. Nie nawoziłem w tamtym roku dopiero w tym sypłem trochę nawozu. Nawet mniej niż producnt kazał.

Proszę o jakąś pomoc.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2168
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Tuja żywotnik - sadzenie, przesadzanie

Post »

A jak je kupowałeś były bardziej zielone? Może to odmiana Gold Smaragd?
Pozdrawiam Lucyna
Andrzey
200p
200p
Posty: 247
Od: 11 kwie 2013, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Tuja żywotnik - sadzenie, przesadzanie

Post »

Też mi się wydaje, że taka ich uroda. Wyglądają na zdrowe.
Andrzej
Piecha21
100p
100p
Posty: 173
Od: 3 cze 2019, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja żywotnik - sadzenie, przesadzanie

Post »

Muszę poszukać zdjęć i porównać ale z tego co pamiętam były ładne zielone.

W szkółce powiedzieli mi że to może być efekt przelania. Mam nawadnianie kropelkowe i nie ukrywam że w kwietniu i maju puściłem parę razy sam nie wiem po co.
Andrzey
200p
200p
Posty: 247
Od: 11 kwie 2013, o 09:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Tuja żywotnik - sadzenie, przesadzanie

Post »

Tuje/żywotniki to są rośliny, którym raczej woda nie powinna zaszkodzić, bardziej susza.
Andrzej
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuja żywotnik - sadzenie, przesadzanie

Post »

W pewnym sensie racja, ale na przepuszczalnej glebie.Na glinie na mało przepuszczalnym gruncie będą żółkły i podsychały.Nie wiem jaki rodzaj gleby tam jest, ale taka może być przyczyna, tym bardziej gdy jest linia kroplująca i prawdę mówiąc nie wiemy dokładnie ile wody zostało wylane pod krzewy i czy nie za mokro.


Nie korzystamy z opcji cytatu odpowiadając bezpośrednio pod postem do którego się odnosimy.
bab...
Piecha21
100p
100p
Posty: 173
Od: 3 cze 2019, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja żywotnik - sadzenie, przesadzanie

Post »

U mnie typowa glina/celizna. Bardzo nieprzyjazny grunt i woda bardzo ciężko paruje. Jedynie rozwiązanie to nie podlewać i modlić się żeby nie schło dalej ?

Jak na złośc cały tydzień deszczowa pogoda i tak padać ma długo ;/
mmllmm
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 sie 2020, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Tuja żywotnik - sadzenie, przesadzanie

Post »

U mnie przyczyną schnięcia była zbyt duża wilgoć. Teraz zrobiłem dren i wymienię ziemię na lżejszą tak aby woda mogła swobodniej spłynąć lub wyparować.
Wcześniej czytałem, że tuje mają płytki system korzenny i trzeba je podlewać ale widocznie zbyt wiele wody może być równie szkodliwe.
Nie zwróciłem uwagi że gleba na dnie i z boku była mało przepuszczalna i zrobiła się ogólnie niecka dla wody opadowej.
chudy0105
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 31 mar 2021, o 11:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Sadzenie tui na "trudnym" terenie

Post »

Witam,
Jestem nowy na forum i początkującym ogrodnikiem ;:145 . Zapewne dla was moj problem bedzie śmieszny...

Chce zasadzić tuje przed domem. Problem jest z ziemią.
Znajduje się tam ziemia z duża ilością "kruszywa" kamyczków. Bez wiedzy ogrodniczej zdaje sobie sprawe, że to słabe podłoże na jakiekolwiek rośliny.
Ale jeżeli wykopie większy dół zasypie "dobrą" ziemia tak żeby korzenie miały z każdej strony dobrą ziemie. Czy w tedy dam im dobre warunki do "przetrwania". Jeżeli tak to jak duże dziury robić. jak duże korzenie osiągają. Wiem że standardowo robi sie dwa razy większą dziurę niż bulwa korzenia...
wstawie zdjęcia jak również rysunek pomocniczy. Możliwe, że ktoś nie zrozumiał o co mi chodzi ;:122
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Piwciu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 25 cze 2023, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Ile ziemi pod Tuje

Post »

Witam wszystkich pisze w sprawie ziemi a mianowicie mam do posadzenia około 250 tuji szmaragd 50-70 cm chciałem kupić ziemię pod iglaki nie wiem jak wyliczyć ile litrów starczy ile worków kupić żeby nie zostało. Z góry dziękuję za odpowiedź.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”