Daktylowiec niski (Phoenix roebelenii) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Cefik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 24 sty 2009, o 12:06

Post »

Dzięki za pomoc. Dodaję fotki doniczki. Obrazek Obrazek
Nishio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 sty 2009, o 10:47
Lokalizacja: Poznań

Post »

tzn?? co powiniemen zrobić?? przesadzić??
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Pewnie tak, bo u mnie przy tej wielkości rośliny i w podobnej doniczce korzenie zdeformowały plastikową doniczkę.
Mojego przesadziłem ponownie jakieś 2 mce temu.
Wygląda to tak:
Obrazek

Jednak przerost korzeni nie spowoduje, moim zdaniem, takiego nagłego pogorszenia stanu rośliny.
Pewnie ją przypaliło i przysuszyło od pieca.

Liście już się nie naprawią, nawet jeżeli obecnie phoenix ma dobre warunki.
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Trochę mała ta donica.
A jak lejesz wodę to wylatuje ona na spodek, czy tam nie dociera ?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

I wszystko jasne gliniana doniczka. Mało wody, podczas podlewania trzeba brać poprawkę na to że glina chłonie wodę przez co nie otrzymują jej korzenie.
Cefik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 24 sty 2009, o 12:06

Post »

Faktycznie, woda nie pojawiała się na podstawce. Zaraz idą ją porządnie podlać. Dzięki za pomoc.
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Na górze widać ładny pióropusz nowych liści więc wkrótce powinna dobrze wyglądać.

Możesz trochę pomóc palmie delikatnie rozszerzając nowe liście palcami
(te najgrubsze wychodzące liście lekko chwycić i rozciągnąć na boki - jednocześnie w obie strony)
Przed:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e3b ... 730f2.html

Po (można dalej, ale ten akurat liść jest jeszcze za młody):
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/365 ... b6778.html

(fotosik ma chyba jakiś czasowy problem i zdjęcia mogą się nie wyświetlać)

W naturze zajmuje się tym wiatr, w domu czasami trzeba trochę pomóc.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Ja w ogóle proponuję, nawet teraz przesadzić w plastikową doniczkę o takim samym kształcie, łatwiej w niej kontrolować podlewanie i przesychanie podłoża. :D
Nishio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 sty 2009, o 10:47
Lokalizacja: Poznań

Post »

piękne drzewko, gratuluję
zajrzałem w korzenie i faktycznie nadaje sie do przesadzenia, zrobię to jutro, mam cały sprzęt w domu (identyczną doniczkę :D)
Profy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 1 lis 2008, o 12:20
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

Andres74 nawiązując do naszej korespondencji z mojego tematu i patrząc na tą doniczkę z Twojej robellinni nasuwa mi się pytanie czemu nie posadziłeś jej w plamówce? bo ta doniczka nią nie jest na pewno ... czy akurat robellinni mają nieco inny system korzeniowy tak że mogą rosnąć w takich donicach?

A swoją drogą to przepiękny ten Twój phoenix. Ile ma lat?
Tomek
x--A-4
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1148
Od: 27 mar 2008, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Zaletą palmówki jest to, że jest wyższa i daje miejsce długim korzeniom palm.

Jeżeli system korzeniowy palmy jest mocno rozwinięty to zwężana doniczka nie wystarczy i trzeba im po prostu dawać duże donice (a te z reguły mają odpowiednią wysokość).

Jest jedna palmówka wyższa od doniczki widocznej na zdjęciu, ale na szerokość jest ona za mała.
Wsadziłem do niej phoenixa canarensis.


Poza tym od maja/kwietnia wystawiam robelliniego na zewnątrz i gdyby przy takiej ilości liści stał w wąskiej, wysokiej donicy wiatr bez trudu by go przewrócił.

Nie wiem ile ma lat.
Takie palmy są uprawiane w ziemi w ciepłym klimacie, a potem wykopywane.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Andres74 policz sobie po ilościach ściętych liści na pniu tzn. po pozostałościach po liściach jakie tworzą pień, średnio w naturze rosnąć w ziemi przyrasta rocznie 10-12 liści, w domu zdecydowanie mniej. :D
Profy
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 37
Od: 1 lis 2008, o 12:20
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post »

Rozumiem, że tą kupiłeś już jak była duża? Ale rzeczywiście jak Przemo radzi można wiek mniej więcej przynajmniej policzyć po odcinkach liści.

A co do doniczki to rzeczywiście wystawianie na zewnątrz w palmówce i przy takiej koronie groziłoby szybko przewróceniem. Skoro więc Ci dobrze rośnie to ok. Ja swoje canariensis też wystawiam od wiosny i choć rosną w palmówkach to przeważnie korony ich nie są tak rozbudowane jak robellinni, a i czasem przy większych okazach wstawiam doniczki w jakieś uchwyty naturalne.

Ale rozmiwrówka palmówek jest naprawde duża. Sam widziałem ostatnio doniczkę palmówkę o średnicy chyba 50 cm i wysokości jakieś 70 a może więcej. Naprawdę gigant. No ale do takiej to naprawdę wielką palmę można by posadzić.
Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”