Brunnera - dyskusje

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zielone
50p
50p
Posty: 63
Od: 14 mar 2006, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Skubianka nad Zalewem Zegrzyńskim
Kontakt:

Re: Brunnera - dyskusje

Post »

To jeszcze dla przypomienia bo dawno już nie były pokazywane:

1. Brunnera macrophylla 'Spring Yellow' (Brunera wielkolistna)
połowa kwietnia
Obrazek

z początkiem maja już delikatnie zielenieje
Obrazek

2. Brunnera macrophylla 'Henry's Eyes' (Brunera wielkolistna)
Brunera o dwukolorowych kwiatach
Obrazek
Pozdrawiam Przemek
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Brunnera - dyskusje

Post »

Kolejne moje ukochane rośliny!
Zastanawiam się ile jeszcze kultywarów hodowcy wymyślą?
Wymienione przez Ciebie Przemku nazwy są mi zupełnie obce, a jako że lubię wyzwania, chętnie sie poznamy z sezonie 2015. Z brunnerami oczywiście. :D

Czy opieka nad tymi nowościami jest bardziej skomplikowana? Czy masz dłuższe doświadczenie? Jak z zimowaniem?
Awatar użytkownika
zielone
50p
50p
Posty: 63
Od: 14 mar 2006, o 14:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Skubianka nad Zalewem Zegrzyńskim
Kontakt:

Re: Brunnera - dyskusje

Post »

Iwono, w przypadku niektórych odmian ('Silver Spear', 'Alexander's Great', 'Little Jack') nie możemy niestety mówic o doświadczeniu, ponieważ są to absolutne nowości, ale nie podejrzewam aby były trudniejsze w uprawie od innych. Odmiany 'Jacob van Beem', 'Emerald Mist', 'Spring Yellow' nie mają specjalnych wymagań, a tak na marginesie to bardzo ładne kadry Twoich bruner!
Pozdrawiam Przemek
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Brunnera - dyskusje

Post »

Moja Brunera NN zaczyna kwitnąć
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16029
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Brunnera - dyskusje

Post »

Przeczytałam cały wątek w poszukiwaniu informacji na temat dzielenia brunner i ich przesadzania. Nadeszła pora, aby moje kępy rozmnożyć, ale właśnie kwitną i nie wiem, co robić. Czy czekać aż przekwitną, czy dzielić z kwiatkami. Są one kilkuletnie. Ktoś wspomniał o dzieleniu w lipcu, jednak wolałabym już za chwilę, choć z drugiej strony nie chcę ich zmarnować. Chodzi o odmiany Jack Frost i Looking Glass.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Brunnera - dyskusje

Post »

Można dzielić wiosną jak wyjrzą z ziemi na tyle żeby było widać gdzie ciąć.Nie przejmować się kwiatkami.Dzielone po kwitnieniu z wyrośniętymi liśćmi długo się 'zbierają', mdleją, wiosną gdy mają niewiele masy zielonej o wiele szybciej i latem wyglądają już bardzo dobrze.

Podobnie wbrew temu co zalecają postąpiłam w tym roku z przylaszczką siedmiogrodzką, która musiałam wykopać, bo dostała się w szpony korzeni cisa. Najlepiej zniosły zabieg w czasie kwitnienia przed wyrośnięciem liści.Latem można ewentualnie przesadzić, ale dzielić chyba lepiej wiosną.Rozdzieliłam je delikatnie w rękach, bo były spore, choć słabo kwitnące i teraz mam śliczne kępy i mam nadzieję, że w przyszłym sezonie znów pięknie jak kiedyś zakwitną.
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16029
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Brunnera - dyskusje

Post »

No właśnie jak tylko wyjrzały z ziemi, bałam się ruszać z obawy, że uszkodzę. Czekałam, aż będą ciut większe..no i nie zdążyłam przed zakwitnięciem.
Poradź mi jeszcze selli, czy grzebać w ziemi łapą, aż wymacam jakąś odnogę, czy może muszę wykopać całą kępę i dopiero podzielić?
A może brunnera ma tak samo jak hosta, czyli przeciąć szpadlem na chybił trafił i oddzielić kawałek?
Awatar użytkownika
Pulpa222
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2392
Od: 21 kwie 2010, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Brunnera - dyskusje

Post »

Wandziu, ja bym ją 'obmacała' naokoło, bo u mnie niektóre mają osobne pędy dość widoczne i wtedy łatwiej je oderwać. Poza tym jeszcze nie dzieliłam, bo na razie dokupuję :;230 . Ale komuś obiecałam ;:223 i chętnie 'popilnuję' tego wątku, bo też bym nie chciała za bardzo roślinek uszkodzić.
Pozdrawiam Ania
"Niebezpiecznie jest mieć rację w sprawach, w których ustanowione władze się mylą." Voltaire
Ogród "po 30-tce" Cz.I, Część II , Część III aktualna,Tillandsie są ? dla leniwych
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Brunnera - dyskusje

Post »

Nie ma potrzeby wykopywać w całości tylko jak pisze Ania palcami wyczuć gdzie najsłabsze miejsce (jakby odnoga) i tam ciachnąć nożykiem, albo ostrą łopatką, a potem wykopać tę część, by zachować jak najwięcej korzeni.Ja mam do takich celów świetną malutką, ostrą łopatkę metalową z drewnianym trzonkiem z kompletu dla dzieci kupionym kiedyś w OBI dla wnusi :wink:
ewa-s
500p
500p
Posty: 766
Od: 19 sty 2013, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Brunnera - dyskusje

Post »

Moja brunnera jest mała,dostałam niedużą sadzonkę i na jesieni posadziłam w gruncie.
Wiosną po prostu odcięłam nożem część roślinki z korzonkami i wsadziłam do doniczki i zaraz potem zakwitła.
Teraz wygląda tak:
Obrazek
Uważam,że można ją bez problemu dzielić jak inne byliny.Mój krzaczek w gruncie był malutki i wcale mu to nie zaszkodziło,dalej ładnie się rozrasta :wit

Zdjęcie usunięto z hostingu.
bab...
CityMatic
100p
100p
Posty: 151
Od: 13 lis 2014, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brunnera - dyskusje

Post »

;:63 Moje mają już dwa lata i teraz ładnie kwitną. W przyszłym roku je rozmnożę będzie kilka nowych sadzonek
ObrazekObrazek
Pozdrawiam Paweł
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Brunnera - dyskusje

Post »

Widzę,że Ci pięknie kwitnie więc powinny być nasionka.Spróbuj je zebrać i wysiać.Czasem pod rośliną jest kilka małych siewek.
Halina
CityMatic
100p
100p
Posty: 151
Od: 13 lis 2014, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brunnera - dyskusje

Post »

Jeśli tak to zwrócę szczególną uwagę w tym roku - bo być może już w ubiegłym były jakieś siewki z nasionek, również kwitła, albo jeszcze nie wyrosły będę obserwował ich otoczenie - dziękuję ;:333.
Tak jak napisałem u mnie są dwa lata wcześniej też gdzieś rosły i w doniczkach były już duże jak je sadziłem. W tym roku mają wyraźnie mniejsze liście za to więcej kwiatów i wabią te rude pszczoły które mają norki w deskach.

Takie były w ubiegłym roku....co widać na dacie z aparatu ;:108

Zdjęcia usunięto z hostingu.
bab...
Pozdrawiam Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”