Szkółka ogrodowa -jak założyć??

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
teksanski
200p
200p
Posty: 336
Od: 22 mar 2009, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów - Luszowice

Re: Szkółkarstwo ozdobne

Post »

Witam.Ja mam pytanie takie mianowicie czy do podłoża które stosuje się do wysiewu nasion iglaków czyli np. piasek+substrat torfowy powinno się dodać jakiegoś nawozu ? Czy dopiero to się zaleca np. potem przy pikowaniu ?

Pozdrawiam ;)
drzeweczka
100p
100p
Posty: 178
Od: 10 sie 2008, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kępno
Kontakt:

Re: Szkółkarstwo ozdobne

Post »

Czyli nikt nie korzysta z oprysków przy odchwaszczaniu sadzonek w doniczkach? :(
Ja korzystałem z Fusilade, ale tylko raz na małej ilości Smarada - jak miałem problem z dużą ilością trawki w doniczkach. Pomogło (po dość długim okresie), ale w stosunku do kontrolnych rośliny miały lekkie zahamowanie przyrostu (minimalne). Gdybym miał podobną sytuację jak wtedy (prawie trawnik w doniczkach) to bym tu zastosował, a jak jest normalna ilość chwastów to jadę ręcznie.
Witam.Ja mam pytanie takie mianowicie czy do podłoża które stosuje się do wysiewu nasion iglaków czyli np. piasek+substrat torfowy powinno się dodać jakiegoś nawozu ?
Jeśli to jest czysty torf z piaskiem do dodaj trochę nawozu (najlepiej otoczkowego).
AgnieszkaG.
200p
200p
Posty: 274
Od: 12 wrz 2008, o 13:24

Re: Szkółkarstwo ozdobne

Post »

lukas93cs pisze:Czyli nikt nie korzysta z oprysków przy odchwaszczaniu sadzonek w doniczkach? :(
Mało jest badań na temat wpływu oprysków na rośliny ozdobne, np. poszczególne gatunki iglastych, dodatkowo młoda roślina, sadzonka jest bardziej podatna na niekorzystne efekty oprysku niz dorosły osobnik. Trzeba sobie wypróbować, a mało jest chętnych do utraty tunelu sadzonek i wyciagnięcia z tego wniosków. Robimy wszystko ręcznie.
Awatar użytkownika
przemekg
1000p
1000p
Posty: 1673
Od: 9 sty 2010, o 16:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: północne Mazowsze

Re: Szkółkarstwo ozdobne

Post »

lukas93cs pisze:Czyli nikt nie korzysta z oprysków przy odchwaszczaniu sadzonek w doniczkach? :(
Herbicydy o których tu mowa to środki do ochrony roślin rolniczych, nie są w pełni selektywne dla drzw i krzewów ozdobnych, no i nie mają rejestracji na te rośliny, czasem może się udać i uschnie tylko trawa a czasem może uschnąc wszystko, rozmawiałem na ten temat z właścicielem jednej z większych szkółek w kraju i powiedział że nie odważyliby się stosować takich herbicydów w szkółkarstwie, wszystko praca ręczna. Są środki selektywne dla roślin ozdobnych ale niedostępnę w Polsce a ich ceny też nie krajowe.
Pozdrawiam
Cz. I
Cz. II
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Szkółkarstwo ozdobne

Post »

Mam takie pytanko czy ktoś z doświadczonych szkółkarzy korzysta z jakiś dotacji lub dopłat?
edlubomirski
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 3 mar 2011, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szkółkarstwo ozdobne

Post »

Podepnę się do tematu- ja z koleji chciałbym sprzedawać sadzonki thuji na allegro. Kokosów wielkich z tego nie bedzie ale mam miejsce,wiem co i jak ale interesuje mnie strona formalna-czy musze mieć własną dg czy też być ubezpieczonym w Krus żeby móc handlować sadzonkami na allegro?
Awatar użytkownika
vins
50p
50p
Posty: 65
Od: 9 mar 2006, o 00:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Szkółkarstwo ozdobne

Post »

Jeśli jesteś ubezpieczony w Krus'ie możesz normalnie sprzedawać sadzonki roślin jako płód rolny bez żadnych formalność, do firm sprzedajesz na eReR-kę. Jeśli chodzi o allegro to jest podobnie.
sylwia111111
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 lut 2011, o 16:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szkółkarstwo ozdobne

Post »

dawno mnie nie bylo ale juz doczytałam w miedzy czasie zdecydowałam sie na konkretną inwestycję i odpowiadam cytuje posty:
sylwia111111 pisze:witam
jestem tu pierwszy raz i bardzo prosze o pomoc, kupilam z mezem dzialke na ktorej bedziemy sie budowali i jest ona dosc spora ale zastanawiam sie czy na tyle spora aby zalozyc na niej szkolke drzew i krzewow, ile minimalnie powinnam przeznaczyc na taka dzialalnosc??? Dzialalnosc chcialam zalozyc bo przyda mi sie coś takieo z racji tego ze jestem architektem krajobrazu i w koncu zamierzam sie tym zająć

z gory dziekuje za odpowiedzi
kairu pisze:Odpowiedź na twoje pytanie można powiedzieć, że nie istnieje. Wszystko zależy od tego na jaką skalę zamierzasz to robić. Przede wszystkim musisz sobie zadać kilka podstawowych pytań:
- jaki chcesz mieć wybór; 10, 100, 1000 odmian?
- w jakiej ilości zamierzasz mieć roślin?
- czy będziesz je rozmnażać samodzielnie, czy kupować "młodzież" do dalszej produkcji?
- co będzie twoim produktem finalnym; rośliny 3-letnie, 5-letnie...?

zdecydowałam sie na szkółkę i własną produkcją hortensji
ale najgorsze jest to ze mam niewielkie doswiadczenie (na szczeście mam jeszcze torche czasu na naukę)
ale proszę tez o podpowiedzi i pomoc z Waszej strony
ile pola powinnam miec na cos takiego 1h mysle wystarczy
beda to odmiany przeznaczone na bukiety oraz te do ogrodów
czy powinnam raczej miec szklarnie obawiam sie ze tak bo jednak hortensja jejst wrazliwa na zimno :roll:
poprosze o jakies sugestie i porady
Awatar użytkownika
pitertom
500p
500p
Posty: 670
Od: 17 lut 2011, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: Szkółkarstwo ozdobne

Post »

Czy jako rolnik ryczałtowy mogę reklamowć swoje produkty tzn.mam tu na myśli taki baner reklamowy z napisem 'Rośliny ozdobne'? Baner chciałbym rozwiesić na własnym płocie przy drodze.Zazwyczaj rolnicy chcąc sprzedać swoje płody umieszczają karteczki na płotach, słupach, ale to w przypadku sezonowej sprzedaży np: ziemniaków itp,a jak jest w przypadku sprzedaży ciągłej?
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Szkółkarstwo ozdobne

Post »

A czemu miałbyś nie móc?:) Banner to taka sama informacja jak karteczka, tylko łatwiej widoczna ;)
teksanski
200p
200p
Posty: 336
Od: 22 mar 2009, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów - Luszowice

Re: Szkółkarstwo ozdobne

Post »

Witam ;)
Ja mam takie szybkie i konkretne pytanie tzn. do jakich najlepiej doniczek sadzić sadzonki Kosodrzewiny mugo pumilio wysokości około 10-15cm ??
Chodzi mi o wielkość , kształt oraz czy może być do miękkich czy koniecznie do twardych?
Dziękuję i pozdrawiam ;)

Aaaa i proszę jeszcze napisać jakiej wielkości tuje można wysadzać z doniczek na miejsce stałe.
teksanski
200p
200p
Posty: 336
Od: 22 mar 2009, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów - Luszowice

Re: Szkółkarstwo ozdobne

Post »

Witam.
Mam w pojemnikach P9 Świerka Serbskiego i Tuje.
Świerk ma około 25cm Tuja około 30cm.
Dołączam zdjęcia na których widać także ich korzenie i mam takie pytanie czy można/trzeba przesadzić je do większych pojemników ? Jeśli tak to do jakich ? 1L ?
Czy teraz jest dobry czas na przesadzanie ?
Interesuje mnie też czy tą Tuje trzeba/można przyciąć w celu zagęszczenia ? Jeśli tak to ile uciąć ?

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedzi !!! :)

http://imageshack.us/photo/my-images/407/p91d.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/813/p92.jpg/
Awatar użytkownika
lukas93cs
200p
200p
Posty: 431
Od: 29 maja 2009, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno/Podkarpackie
Kontakt:

Re: Szkółkarstwo ozdobne

Post »

Witam moim zdaniem to świerk już potrzepuje nowej doniczki no i ja bym go odrazy do 2L
A tuja jeszcze mogła by tak zostać ale nie będzie rewelacyjnie rosła lepiej będzie rosła też w doniczkach 2L
Tuje to ja bym tak poskracał
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”