Słodkie ziemniaki bataty

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Bataty zaczynają kwitnąć:
Obrazek
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Moje jeszcze nie kwitną, jedne sadzonki w donicy , drugie w glebie. Zobaczymy ;:209
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Kwitną nawet zjawiskowo:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2104
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Piękne :shock:
Czy wszystkie bataty kwitną? Bo moim jakoś się nie śpieszy...
Pozdrawiam, Jacek
Irek_2
200p
200p
Posty: 238
Od: 14 mar 2016, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

U mnie też jeszcze nie kwitną. A dwa krzaczki zostały przeryte przez dziki, które urządziły sobie imprezę na mojej działce.
Pozdrawiam Irek
Awatar użytkownika
pendrak
100p
100p
Posty: 131
Od: 12 kwie 2020, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. wielkopolskie

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Posadziłam bataty po raz pierwszy w tym roku. P ostatnich upałach bardzo się rozrosły i jestem ciekawa czy bulwy już się kształtują. Kiedy wiadomo, że są gotowe do zbioru? Czy jak kwitnie? Jak część naziemna zaczyna wysychać? ;:218
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

No tak jak już pisałem wcześniej chyba kilka razy w tym wątku: w naszym klimacie nigdy nie są gotowe do zbioru w 100%. Trzymaj dopóty, dopóki przymrozek nie zniszczy liści, im dłużej utrzymasz je w ziemi, tym większe bulwy wykopiesz. Czasami nawet wielkość będzie całkiem zadowalająca, prawie jak te w sklepach. Najlepiej, jakby udało się wykopać dopiero w połowie października, wtedy jest szansa na niezły plon. A jeżeli chce ci się bawić, to możesz okryć folią - włókniną przed pierwszymi przymrozkami i dalej trzymać w ziemi jeżeli nie zmarzną bo włóknina zabezpieczy przed przymrozkiem. Bulwy się powiększają nawet, jak nie jest upalnie, więc to nie tak że na koniec września czy na początku października już nie rosną.

W cieplejszym klimacie - tam gdzie nie ma zimy, z reguły robi się to po około 3 miesiącach - ale mowa o 3 miesiącach ciągłego upału ponad 30 stopni, jak będą przetrzymane za długo, to urosną bulwy po 5 kg jedna, żylaste, zdrewaniałe i prawie niejadalne. U nas na jesieni powoli sobie dochodzą - powoli, bo jest chłodno, im dłużej tym lepiej.

Co do kwitnienia - mogą kwitnąć, mogą nie kwitnąć, nie ma to specjalnego znaczenia. Jest szansa, że zakwitną, jeżeli będzie upalny sierpień. Ale jeżeli nie zakwitną, to nie znaczy że nie będzie bulw. Zależy to tez od odmiany, jedne chętniej kwitną, inne mniej chętnie.
Awatar użytkownika
pendrak
100p
100p
Posty: 131
Od: 12 kwie 2020, o 19:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. wielkopolskie

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

:wit Dziękuję! Zamieszczę zdjęcia jeżeli uda mi się wykopać coś jadalnego. Odmiana nazywa się Erato Orange.
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Wykopałem kilka do zjedzenia i nie jest najgorzej:

Obrazek

Obrazek

W sumie to są podobnej wielkości, jak te w sklepie.
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Powiem Wam, że na pierwszą próbę ich wysadzenia -smakują mi, nawet żadnego tłuszczu/sosu nie potrzebują. Gotowałam je z naszymi ziemniakami i stwierdziłam, że takie twarde to sobie dłuuuugo jeszcze pogotują ;:219 , a tu parę minut i musiałam szybko wyjmować z garka :;230 ;:108

-- 23 paź 2022, o 11:34 --
Irek_2 pisze:U mnie też jeszcze nie kwitną. A dwa krzaczki zostały przeryte przez dziki, które urządziły sobie imprezę na mojej działce.

Zapewne to te dziki od Jarka, co ludzie im wykopali ;:209
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

A ja wam powiem, że ta zwykła pomarańczowa odmiana nie dość że najsłabiej u nas rośnie z to jeszcze najmniej mi smakuje. Inne różnią się tak bardzo, że to prawie jak zupełnie inne warzywo, tylko wygląda i rośnie podobnie.

A w sklepach tylko pomarańczowe i prawie nikt nie wie, że jest jeszcze wiele innych odmian. Tak samo, jak popatrzę globalnie to też dla 95% ludzi bataty to właśnie te pomarańczowe w środku.
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2104
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Kiedy zaczynacie pędzenie batatów na sadzonki?
Pozdrawiam, Jacek
paulinatysz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 lip 2022, o 12:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

ktos123456 pisze: 16 paź 2022, o 14:47 Wykopałem kilka do zjedzenia i nie jest najgorzej:

Obrazek

Obrazek

W sumie to są podobnej wielkości, jak te w sklepie.
Wow! szczerze mówiąc nawet nie myślałam o sadzeniu batatów u siebie. Patrząc na te zdjęcia aż chce się spróbować w tym roku to zrobić :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”