Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Kup kwaśny torf (powinien być dostępny w handlu u Ciebie w centrach ogrodniczych albo na EBayu) i wymieszaj z tą ziemią, którą kupiłaś. Na razie w proporcji około 1:1 i dobrze jest zmierzyć pH podłoża - przyda się oczywiście pH metr. Myślę, że tam gdzie mieszkasz powinnaś dostać, np. przez internet.
pH dla paproci powinno oscylować wokół 4,5 - 5,5.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
arielka
100p
100p
Posty: 103
Od: 3 maja 2012, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Czy to grzyb na phlebodium czy za sucho mu? Ogólnie w pomieszczeniu mamy wysoka wilgotność i czesto na oknach skrapla sie woda a do tej pory stał przy oknie północnym ( ale tez jest tu swiatlo wschód/ zachód)
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Ania
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przelany i grzyb.
Podłoże powinno być mieszanką ziemi do paproci i żwirku. Jak kupujesz ziemię do tych roślin patrz na pH, bo są rozbieżności w zależności od producenta. Powinno być na poziomie 4,5 - 5,5 pH.
Jeśli północna wystawa, to bardzo blisko okna.
Po przesadzeniu przytnij końcówki i zrób oprysk w formie mgiełki preparatem grzybobójczym.

Mam nadzieję że ją nie spryskujesz wodą?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
arielka
100p
100p
Posty: 103
Od: 3 maja 2012, o 14:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie spryskuję, wlewam odstaną wodę do podstawki. Ehh nie wydaje mi się żebym ją przelewała, bo czasem ma naprawdę sucho... wydaje mi sie ze zaraziła sie grzybem od zanokcicy, którą juz szlag trafił..
Dzięki za rady!
Pozdrawiam Ania
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przelać można również przy nieprzepuszczalnym podłożu. Rośliny doniczkowe sadzimy do mieszanki ziemi i rozluźniacza, a nie tylko do samej kupnej ziemi. Korzenie muszą oddychać.

Poza tym paprocie powinno się podlewać normalnie od góry, tak żeby całe podłoże po podlaniu było wilgotne.

W każdym razie to jest grzyb.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Majajka
200p
200p
Posty: 222
Od: 16 mar 2017, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Tak na początek to.... jaką masz ziemię? I odległość od okna? Przy oknie północnym to paproć chyba najlepiej czułaby się na parpecie. Im dalej od okna tym mniej światła dociera (nawet jeżeli nasze oko tych różnic nie wyłapuje to dla roślin jest ona ogromna).
Majajka
200p
200p
Posty: 222
Od: 16 mar 2017, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Podejrzewam, że problem jest w ziemi i nieodpowiednim podlewaniu... ew. za niska wilgotność powietrza.

Proponuję ci przeczytać ten wątek, nie jest za długi, i znaleźć w nim przepis na ziemię dla paprotek. Powinna być na paru ostatnich stronach, bo sama dopiero co o to Norberta męczyłam :wink: . Niestety, skupiam się głównie na sukulentach, więc nawet nie starałam się zapamiętać jak ziemia dla paprotek wyglądła (w sensie proporcji). O ile pamiętam to do zwykłej ziemii ogrodowej dorzuciłam trochę kwaśnego torfu i perlitu.

Druga rzecz to poczytać kiedy podlewać paprotki. To też znajdziesz w tym wątku :)

Moja paprotka stoi pod oknem północnym (dachowym) i rośnie zadowolona... a mieszkam w kraju, gdzie jest jeszcze mniej slońca niż w Polsce. Dlatego jeżeli twoje rosną przy oknie to raczej nie w świetle problem.

Szerokość parapetu raczej nie ma znaczenia.




Innymi słowy kolejność jaką mogę ci zaproponować to: spędzić jeden wieczór na czytaniu, w poniedziałek zakupić odpowiednie komponenty do przygotowania dobrego podłoża (ja zazwyczaj zamawiam przez internet), a jak już wszystko przyjdzie to przesadzenie paprotek (zróć uwagę, żeby dokładnie oczyścić korzenie, zwłaszcza z wszelkich przegnitych części). Później potrzebujesz już tylko... czasu ;:224 .
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Na pewno ziemia ogrodowa odpada, paprocie wymagają kwaśnego podłoża. Poszukaj ziemi do rododendronów Kronen, ma prawidłowe pH. Pewnie będziesz musiała zamówić przez internet.
Do tego podwyższona wilgotność powietrza, najlepiej zrezygnować już z grzejnika, a w przyszłości pomyśleć o nawilżaczu.
I poczytaj wątek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

ale co do powietrza to się nie zgodzę, powietrze ma być przede wszystkim takie, żeby dobrze mi się w pokoju funkcjonowało.Zimą jest dość suche, czasem dajemy nawilżacz, ale nie zawsze
Wybacz, ale z takim podejściem to żadna roślina wymagająca podwyższonej wilgotności powietrza nie będzie rosła i będzie zdychać jak te paprotki.
Chyba nie zdajesz sobie sprawy, gdzie rosną te paprotki. W klimacie tropikalnym, gdzie wilgotność powietrza jest stale na poziomie ponad około 60 - 70%. Jak lubisz ciepło, to sorry ale albo nawilżacz będziesz włączać na większość doby albo po prostu zrezygnuj z takich roślin, proste. Zwłaszcza, że paprocie są wymagającymi roślinami, więc lepiej z nich zrezygnuj.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Gudrun
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 27 wrz 2020, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

norbert76 pisze:Poszukaj ziemi do rododendronów Kronen, ma prawidłowe pH.
Podepnę się do tematu bo na dniach będę jechać do marketu po ziemię. Czy któraś z dedykowanych ziemi do paprotek też da radę? Do rododendronów najmniejsza ilość to 20l...trochę dużo dla 3 paprotek :wink:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Niestety jeśli chodzi o ziemię do paproci to często jest z tym całkowite nieporozumienie. Rozbieżność wg różnych producentów jest duża, a często to prostu zwykła ziemia uniwersalna - znalazłem ziemię do paproci o pH 6,5..
Można wymieszać tą ostatnią ziemię z kwaśnym torfem. W każdym razie pH powinno oscylować między 4,5 _ 5,5 pH.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Majajka
200p
200p
Posty: 222
Od: 16 mar 2017, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Kasiu może załóż temat, w którym opiszesz jakie masz warunki - ktoś na pewno pomoże ci dobrać odpowiednie roślinki.


Jeżeli chodzi o paprotki to są zarówno "nasze" leśne paprocie, żyjące w klimacie umiarkowanym jak i paprocie tropikalne, które zazwyczaj trzymamy w domach. Ta grupa roślin akurat żyje w wielu różnych miejscach, zasada jest tylko jedna - musi być wilgotno. Nawet "nasze" paprocie rosną w lasach (gdzie ilgoć będzie duuużo wyższa niż w domu!), a nie np. na suchych trawnikach.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Paproć,paprotka domowa - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Majajka pisze:Kasiu może załóż temat, w którym opiszesz jakie masz warunki - ktoś na pewno pomoże ci dobrać odpowiednie roślinki.
Takie wątki, a przynajmniej jeden już istnieje. Nie ma potrzeby zakładać kolejnego o podobnym temacie.

viewtopic.php?f=19&t=4529
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”