Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 9  
Autor Wiadomość
glisssta
 Tytuł: Pnącza na ogrodzenie z siatki - jakie?
PostNapisane: 21 maja 2007, o 21:51 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Witam!
Zdobyłam własnie działkę, porządkuję ją sobie, projektuję w myslach...:) Jest otoczona siatką: zastanawiam się, czy nie można by było obsadzić ją jakims pnączem zamiast sadzić żywopłot - sama siatka jest mało estetyczna. Jakie gatunki mogłyby ja zasłonić? Dzikie wino? Kiedy najlepiej je sadzić? Z góry dziękuję za pomoc:)

Gardenmania
 Tytuł:
PostNapisane: 21 maja 2007, o 22:15 
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Witaj, też mam podobny problem. Żywopłot długo rośnie,a potem trzeba go jeszcze przycinać :shock: A że działkę mam usytuowaną miedzy innymi trzeba więc jakoś się odgrodzić...
Posadziłam ostatnio bluszcz (co metr ok.) i muszę przyznać,że opanowała mnie lekka "bluszczomania". Podobno lubi cień-u mnie rośnie szybko w pół cieniu. Godnym polecenia są również różne odmiany berberysów,ale to wiąże się nie tylko z przycinaniem,ale również z finansami. Dzikie wino daje chyba najpiękniejszy efekt,zle z tego co wyczytałam na forum-bardzo gubi liście.
Nie wiem czy pomogłam,ale życzę powodzenia!

timonczak
 Tytuł:
PostNapisane: 21 maja 2007, o 23:03 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Ja niestety musiałem zainwestować w inne roślinki a dokładnie w liguster . Było to spowodowane zbyt hałaśliwym zachowaniem sąsiadów . Stwierdziłem , że nie chce już ich widzieć . Ale też pozadziłem kokornak pięciopalczasty i trójpalczasty . Bardzo ładnie rośnie i szybko tylko strasznie ciężko sie tego pozbyć jeżeli się za mocno rozprzestrzeni .

akilegna
 Tytuł:
PostNapisane: 22 maja 2007, o 08:26 
Przyjaciel Forum - weteran
Przyjaciel Forum - weteran

więcej niż 1 szt.
Witajcie!
Winobluszcz rzeczywiście gubi liście. Jeżeli chodzi o pnącza to jest szeroki wybór. A miejsce glisssta masz słoneczne, pół cieniste czy cieniste?

Pozdrawiam

---------
Angelika

kamilneo
 Tytuł: Pnącza
PostNapisane: 22 maja 2007, o 08:43 
100p
100p
Możesz też tymczasowo zastosować pnącza jednoroczne: kolczurka klapowana, wilec, groszek pachnący, fasola ozdobna, kobea pnąca. Z wieloletnich przy siatce możesz spróbować posadzić milin amerykański albo powojniki (szczególnie tangucki).

Zobacz profil Wyślij e-mail      

maakita
 Tytuł:
PostNapisane: 22 maja 2007, o 09:14 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Osobiście nie polecałabym pnączy wieloletnich na siatkę, bo to bardzo utrudniać konserwacje.

Na wsi u maakity

glisssta
 Tytuł:
PostNapisane: 22 maja 2007, o 12:25 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Dziękuję! Zależy mi na roslinach wieloletnich. Myślałam nad powojnikami i wiciokrzewem, ale wciąż zastanawiam się czy moja siatka je zniesie :?: Bo na wszystkich zdjęciach wyglądaja tak ciężko i wielko... A siateczka (od zachodu, słonecznie) może z metr trzydziesci wysoka... Da sie je jakoś przycinać, formować?

śmieszek
 Tytuł:
PostNapisane: 13 wrz 2007, o 10:49 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Witam,

glisssta, ja swój winobluszcz sadziłam właśnie w maju i teraz we wrześniu drugą partię. Ten z maja już ma się całkiem fajnie, a ostatnio zaczął rosnąć jak szalony.

Ja mam natomiast pytanie odnośnie fasoli ozdobnej wieloletniej. Imponująco wyrosła mi na działce i mam już stąki. Ale kiedy powinnam je zerwać? Moze same spadają? Wybaczcie poziom tych pytań, ale jestem totalnym laikiem w tej dziedzinie, a chciałabym nic nie zniszczyć.

Xa-b
 Tytuł:
PostNapisane: 13 wrz 2007, o 11:41 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
glisssta napisał(a):
Dziękuję! Zależy mi na roslinach wieloletnich. Myślałam nad powojnikami i wiciokrzewem, ale wciąż zastanawiam się czy moja siatka je zniesie :?: Bo na wszystkich zdjęciach wyglądaja tak ciężko i wielko... A siateczka (od zachodu, słonecznie) może z metr trzydziesci wysoka... Da się je jakoś przycinać, formować?

Powojniki nie są ciężkie i mozna je dowolnie owijać wokół siatki, natomiast Lonicera już jest trochę cięższa i może sprawiać więcej kłopotu. A może przed siatką postawisz drewniana konstrukcję na której mogą się opierać? Milin jest też bardzo piękny oraz glicynia, głównie ze względu na kolor. Wybór masz ogromny. Moim zdaniem najładniejszy winobluszcz to ten pięcio lub trójlistkowy odmiany murowe, tylko ten faktycznie się ładnie prezentuje bo nie tworzy kłebu pozwijanych pędów tylko równomiernie rozchodzi się po murze i pięknie barwi się na jesieni. Tylkoże nie nadaje się na siatkę. Natomiast ta odmiana z wąsami zamiast przylg jest ciężka.

A sadzić można teraz lub na wiosnę. Tylko razem z bryła, tak jak wyjmiesz go z doniczki :)
Obrazek

ppawel5
 Tytuł: Pnącza na ogrodzenie - jakie?
PostNapisane: 23 maja 2008, o 14:42 
50p
50p
Potrzebuję rady.
Co z Wszych doświdczeń radzicie mi posadzić przy płocie ca 2 m wysokości, wieloletniego, aby ładnie rósł i kwitł w naszych warunkach klimatycznych. Stanowisko niezbyt nasłonecznione tzn. w zależności od pory dnia a gleba wilgotna.
Muszę się jakość "odgrodzić" od mojego sąsiada, który no niestety ma "lekki" :shock: bałagan a i widok siatki ogrodzeniowej nie jest ciekawy.
Piotr Paweł

kasama
 Tytuł:
PostNapisane: 23 maja 2008, o 15:20 
100p
100p

1 szt.
A ten płot to przy domu czy w ROD?

ppawel5
 Tytuł:
PostNapisane: 24 maja 2008, o 21:25 
50p
50p
W ROD-zie, na długości ca 5 metrów.
A dlaczego o to pytam. Przeczytałem wiele informacji z naszego forum i tak po prawdzie to wiem mniej niż przedtem :cry: . i jestem w ogóle ........ły
Piotr Paweł

myszek
 Tytuł:
PostNapisane: 30 maja 2008, o 14:26 
500p
500p
Jeśli ma to być zimozielone pnącze, to albo bluszcz albo wiciokrzew Henryiego.
J
Jeśli nie musi być zimozielone, to rdest Auberta - (szybko rosnie, długo kwitnie i na dodatek pachnie), lub cała masa powojników obficie i kolorowo kwitnących (najwcześniejsze odmiany zaczynają w kwietniu a najpóźniejsze kończą w październiku). Przemieszać kilka (kilkanaście?:)) odmian i będzie cudny spektakl przec cały sezon.

Są jeszcze szybko rosnące i kwitnące pachnąco wiciokrzewy - pomorskie, Browna, japońskie czy Heckrotta w dużym wyborze odmian.

Siatka ogrodzeniowa powinna sobie poradzić z utrzymaniem tego typu pnączy bez konieczności stawiania dodatkowych podpór...

Pozdrawiam,

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein

mwerelich
 Tytuł:
PostNapisane: 30 maja 2008, o 14:33 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Witam,
Wiciokrzewy przepięknie kwitną i pachną /szcz. pomorski/ ale są uwielbiane przez mszyce.
Walczę codziennie , im więcej pąków, tym większa determinacja. Jesli nie masz woli walki, wybierz rdest. Zwycięża sam wszystko.

mirra57
 Tytuł: żółteliście powojnika
PostNapisane: 26 cze 2008, o 08:48 
50p
50p

1 szt.
:( mam problem . Powojnik kwitnie b. ładni i nieżle wyróśł, ale zauważyłam, że od dołu zaczynają mu blednąć kiście , a później zasychać, poradźćie co robić. Już jeden powojnik w tym roku odszedł na uwią . Został przycięty, może odrośnie. Tego chcę uratować. Prosze o radę.
Pozdrawiam

Nalewka
 Tytuł:
PostNapisane: 26 cze 2008, o 09:34 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
Mirra, zerknij tutaj:
- Powojniki
Zobaczysz mnóstwo porad na ten sam temat :D

mwerelich
 Tytuł: Usychający powojnik
PostNapisane: 26 cze 2008, o 09:37 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Powojniki lubią mieć zacienione korzenie. Może Twoje za bardzo sie nagrzały.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 142 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 9  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości