Choroby storczyków

ODPOWIEDZ
gabi639
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 20 maja 2020, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Storczyk wcześniej stał przy oknie od strony wschodniej. Musiało go niestety poranne słońce tak załatwić. Zmieniłam ekspozycję, tak żeby nie był bezpośrednio na słońcu.
Poczytam i w takim razie zobaczę co się będzie dalej z nim działo ;)

Dziękuję bardzo za pomoc! ??
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Choroby u storczyków - pomóżcie proszę.

Post »

Mam akurat wschodnią wystawę i tylko u jednego falenopsisa popaliło liście. Ta wystawa jest bardzo korzystna. Jeśli doszło do poparzenia słonecznego, to albo wskutek uszkodzenia korzeni albo nieprawdłowego podlewania - namaczania, storczyk zbyt długo był pozbawiony wody.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bepower
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 24 maja 2020, o 01:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Choroby u storczyków

Post »

Cześć!

Zwracam się z prośbą o pomoc w identyfikacji choroby storczyka. Jest to phal - hybryda marketowa.

Problem dotyczy tylko nowego listka.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Choroby u storczyków

Post »

Uszkodzony system korzeniowy albo szkodniki. Sprawdź dokładnie roślinę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bepower
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 24 maja 2020, o 01:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Choroby u storczyków

Post »

Sprawdziłem z lupą, brak szkodników. Korzenie w najlepszym porządku. Storczyk bytuje w korze piniowej z dodatkiem keramzytu i mchu torfowca.
Ogólnie, cały nowy listek, pokryty był wydzieliną tj. gutacją.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Choroby u storczyków

Post »

Ten liść nie wygląda najlepiej. Gutacja może być normalnym zjawiskiem przy podwyższonej wilgotności powietrza, ale może być objawem żerowania szkodników. Może być też efektem nieprawdłowej gospodarki wodnej, czyli podlewania. Doniczka stoi w osłonce czy na podstawce?
Sprawdziłeś korzenie z brzegu doniczki czy również w głębi bryły korzeniowej?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bepower
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 24 maja 2020, o 01:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Choroby u storczyków

Post »

Doniczka stoi w osłonce. Sama doniczka jest plastikowa z dodatkowymi otworami po bokach. Wilgotność w pomieszczeniu wynosi około 65% przy temperaturze 26-28 w dzień i 22-24 w nocy. Pokój jest codziennie wietrzony. Stan korzeni jest dobry i w środku jak i na zewnątrz. Welamen nie jest uszkodzony, brak na nim przebarwień. Korzenie są jędrne i sprężyste. Storczyki były intensywnie nawożone, mają też dużo światła tj. około 20 000 ludów. Podlewane regularnie przez namaczanie w wodzie RO z Hesi Orchi-Vit lub Peters Professional all rounder.
Spryskiwane wodą RO z adiuwantem.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Choroby u storczyków

Post »

Doniczka powinna stać na podstawce, a nie w osłonce. Korzenie powinny mieć zapewnioną jak najlepszą cyrkulację powietrza.
Możesz rozwinąć kwestię z intensywnym nawożeniem? To są epifity, więc wymagają ostrożnego nawożenia. 1/2 - 1/4 zalecanej dawki wg informacji na opakowaniu. W przypadku nawozu Petersa Allrounder powinieneś używać w stężeniu nie większym niż około 0,5 grama na litr wody. Co czwarte namaczanie używasz tylko wody.
Jak często namaczasz, zachowujesz zasadę całkowitego przesuszenia podłoża i korzeni?

Storczyków się nie spryskuje wodą, podobnie nie ma zupełnie potrzeby używania adiuwantów. One są dedykowane w rolnictwie, a nie przy storczykach. W ogóle przy storczykach tzw. marketowych nie ma zupełnie potrzeby kombinować.


Chyba widzę źródło problemu, za dużo nawozu, niepotrzebne spryskiwanie oraz trzymanie doniczki w osłonce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bepower
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 24 maja 2020, o 01:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Choroby u storczyków

Post »

"Chyba widzę źródło problemu, za dużo nawozu, niepotrzebne spryskiwanie oraz trzymanie doniczki w osłonce"

Myślę, że właśnie to może stanowić problem. Zbyt intensywne nawożenie i wysoka wilgotność.
Co do spryskiwania, zdania są podzielone. Spotkałem się z opiniami, że jest efekt jest pozytywny kiedy woda szybko paruje, z drugiej strony, zgnilizna liścia sercowego.

A co Ty o tym myślisz Norbercie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Choroby u storczyków

Post »

Spryskiwaniem w żadnym wypadku nie podniesiesz wilgotności powietrza. Nie ma takiej opcji, bo gdy woda wyparuje wilgotność powietrza szybko spada do poprzedniego poziomu. Jeśli normalnie masz bardzo suche powietrze, to tylko nawilżacz powietrza.
Za to zbierająca się woda w zagłębieniach nasady liści może spowodować właśnie zgniliznę, zwłaszcza przy słabej cyrkulacji powietrza albo/i niższej temperaturze otoczenia. Grzyb może też wejść gdy jest ciepło i wilgotno. Należy tutaj uwzględnić, że mieszkanie nigdy nie będzie lasem tropikalnym, gdzie zawsze jest przepływ powietrza.

W internecie można znaleźć wszystko, ale nie wszystkie informacje są wiarygodne.
Jeśli chodzi o przenawożenie, to ja bym wymienił podłoże na nowe. Zbyt duże stężenie składników mineralnych może spowodować, że korzenie nie będą ich po prostu pobierać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Gandalfwhite
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 546
Od: 18 lis 2018, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Choroby u storczyków

Post »

A to nie są efekty żerowania wciornastek przypadkiem? Ja swoich też długo nie mogłem zlokalizować. A objawy były podobne.
Grzegorz
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 257
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Choroby u storczyków

Post »

To mogą być wciornastki. One lubią wgryzać się w młode liście, gdyż są miękkie i delikatne. Stare, twarde liście nie są dla nich interesujące. Miałam podobną sytuację ze storczykiem miniaturką. U mnie pomogły pałeczki tarcznik ultra oraz oprysk Mospilanem.
Pozdrawiam
G.
panmartino
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 23 sie 2020, o 12:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby u storczyków

Post »

Witajcie,
Od jakiegoś czasu obserwuję takie plamy na storczyku.
Całość powiększa się także mam obawy czy niedługo kwiatek nie umrze.
Jak to leczyć? Czy ściąć chore liście?

Obrazek


Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”