Sprzedaż legalna własnych sadzonek i produktów

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Co należy zrobić by legalnie sprzedawać na targowisku swoje warzywa wyhodowane w szklarni?

Post »

Nie chciałbym wprowadzić w błąd, bo przepisy się zmieniają. Dział specjalny produkcji rolnej jest specyficzny. Jeśli szklarnia nie przekroczy 25 m2 powierzchni uprawianej, to nie ma potrzeby zgłaszania, bo nie ma do tej wielkości podatku i taka powierzchnia nie zalicza się do działu specj. prod. rol. Prościej by było podać powierzchnię, czy jesteś zatrudniona, oraz czy masz status własności gruntu na którym jest szklarnia.
KarolinaZ
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 7 sty 2023, o 18:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co należy zrobić by legalnie sprzedawać na targowisku swoje warzywa wyhodowane w szklarni?

Post »

Szklarnia powierzchni około 50m². Aktualnie jestem na urlopie wychowawczym. Jestem właścicielem działki
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Co należy zrobić by legalnie sprzedawać na targowisku swoje warzywa wyhodowane w szklarni?

Post »

Obecnie dochód do 30 000zł jest zwolniony z podatku, to pewnie go nie przekroczysz, więc nie będziesz jego płaciła, ale gorzej jest ze składką zdrowotną, bo ona jest obliczana od całego dochodu. Jest taki paradoks, że jeśli masz działy produkcji specjalnej, a dochód znikomy, to i tak składka zdrowotna chyba minimalna wynosi 252 zł miesięcznie. Teraz w przepisach pomieszał Polski Ład, to bym proponował nie przekraczać tych 25 m2 i mieć spokój ze skarbówką, a nadwyżki można sprzedawać. Są rolnicy, że nawet cytrusy sprzedają bez zarejestrowania działalności gospodarczej, ale to do czasu, bo państwo jest przyjazne dla marketów i koncernów.
J30s
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 10 maja 2019, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Co należy zrobić by legalnie sprzedawać na targowisku swoje warzywa wyhodowane w szklarni?

Post »

Nie chcę zakładać nowego tematu więc zapytam tutaj
1. Jak jest ze sprzedażą własnych soków dżemów itp.? Czy podobnie jak ze zwykłymi owocami i warzywami?
2 Czy można sprzedawać przez internet własne owoce i wyroby z tych owoców bez działalności czy mogą być później jakies problemy? Bo z tego co czytałem to np sadzonki roślin muszą mieć paszport
jagusia111

Re: Co należy zrobić by legalnie sprzedawać na targowisku swoje warzywa wyhodowane w szklarni?

Post »

Raczej nie bo w przypadku wyrobów trzeba mieć zapewne jakieś papiery z sanepidu.
Andrzej997
200p
200p
Posty: 458
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sprzedaż legalna własnych sadzonek i produktów

Post »

Nie uwierzycie ale dopiero dzisiaj się dowiedziałem, że nie wolno sprzedać nadwyżek z ogrodu bez paszportu przez internet.
W dzisiejszych czasach to jakaś kpina, gdyż jest to najpopularniejsza i najskuteczniejsza metoda sprzedaży.

Okazuje się, że problem stanowi "sprzedaż przez internet". Sprzedaż na targu jest chyba nadal legalna.
DARMOWA wymiana czy przekazywanie sobie roślin lub nasion chyba jest nadal dozwolona.

Może ktoś się orientuje jak obejść te przepisy? To czysto teoretyczne pytanie, bo póki co nic nie sprzedawałem.
Np. gdyby sprzedawać opis sadzenia nasion, a nasiona byłyby w gratisie :?:
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Sprzedaż legalna własnych sadzonek i produktów

Post »

To kwestia nazewnictwa. Niektóre rzeczy można określić, nazwać nieco inaczej. Nasiona mogą być nie materiałem siewnym lecz produktem kolekcjonerskim. Zrazy drzew owocowych to, patyczki do szaszłyków świeżo ścinane i ostrzone. Sorry za sarkazm ale ta rzeczywistość unijna wymusza takie postępowanie, niestandardowe.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”