Borówka - wybór odmiany

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 721
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka - wybór odmiany

Post »

Obrazek
Zdjęcie tej borówki z 24 września. 5 lat po sadzeniu ok. 180 cm. Nie wypuszcza nowych pędów. W marcu wytnę 1-2 pędy całe i kilka gałązek. Czyli ta borówka jest bardzo łatwa do cięcia nie ma dżungli.
Mam Brigittę i jest inna .
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1023
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka - wybór odmiany

Post »

Ma ktoś Elizabeth? Konkretnie interesuje mnie pora owocowania (różnie podają)
Yogibeer701, może to Bonifacy ?
U mnie największe liście mają Toro-sercowate (mało wydłużone), Chandler-eliptyczne (średnio wydłużone) i Bonifacy-lancetowate (więcej wydłużone). Owoców Bonifacego nie pamiętam bo w tym roku pauzował. W miejsce po wypadniętych sztukach dosadziłem drugiego Bonifacego z takimi samymi liśćmi jak stary i Elizabeth, której nigdy nie miałem.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 721
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka - wybór odmiany

Post »

Mam odmianę Elizabeth i chyba jest to ta odmiana bo owoce ma super smaczne, dojrzewa w 3 dekadzie lipca do połowy sierpnia. Bonifacy jest nieco późniejszy a owoce mają inny smak i początkowo są kwaśne. Są bardzo duże i przetrzymane na krzewie wyjątkowo smaczne i aromatyczne. Bonifacy wymaga jednak fachowego cięcia i nie jest to łatwa odmiana do prowadzenia.
Te dwie odmiany są super smaczne obok Herberta i Darrow. Przetrzymane amatorsko na krzewach są bardzo smaczne choć mniej trwałe ale dla amatora działkowca to nie wada.
Toro mam i to co innego, ale fajna odmiana do ogrodu.
Ta moja borówka n/n jest podobnie charakterystyczna jak Chandler i nie można jej pomylić z inną ale brak mi oryginału do porównania i potwierdzenia. Oprócz tych dwóch moich krzewów nie widziałem innych podobnych i nie jest to Toro, Elizabeth, Denise blue, Nelson, Bonus, Bonifacy ?
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1023
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka - wybór odmiany

Post »

Jutro spróbuję zidentyfikować na podstawie przebarwiających się akurat liści:
- pomylonego Patriota. Jest późny, owoce ma średnie jasnoniebieskie, bez różowego przy szypułce i bardziej spłaszczone od prawdziwego,
- pomyloną Brigittę. Późna i karłowa, płoży się, z drobnymi ciemnymi płaskimi jagodami .
- dziwnego Chandlera ze średnimi owocami i wcześniejszego od prawdziwego.




Obrazek
https://www.daytonnursery.com/knowledge ... ueberries/
trzyary
200p
200p
Posty: 277
Od: 30 lip 2020, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław 7a

Re: Borówka - wybór odmiany

Post »

Znakomita tabelka. :)
Możesz podać do niej łącze?
Warto by ją uzupełnić na własne potrzeby.
Idę dzisiaj rano na działkę.
Zapiszę jak się przebarwiają i w jakiej kolejności liście moich borówek wysokich.
Podawaj lokalizację w swoich danych osobowych.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 721
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka - wybór odmiany

Post »

U Patriota dominuje ciemna czerwień. Jako jeden z pierwszych zawiązuje pąki kwiatowe. Pierwsze wybarwione owoce pojawiają na początku lipca są wielkie i trzeba trochę poczekać by nabrały słodkości. Owoce do 25 mm na początku lata to jest to prawie na pewno Patriot. Choć mocno przycięty Chanticleer też będzie miał wielkie owoce w podobnym czasie ale te są bardziej wyrównane a u Patriota są wielkie potem są bardzo duże a na końcu duże i średnie.
Kiedyś sprzedawano nieświadomie inną odmianę z etykietą Patriot. Ta borówka jest późna i ma taką cechę ,że w gorące lata zamiast przyśpieszyć to nieco opóźnia owocowanie? Owoce ma dość duże, smaczne i są słodkie od razu po wybarwieniu. Borówka ta ma kulisty pokrój i wytwarza b. dużo drobnych cienkich pędów. Wymaga mocnego cięcia. Ale te pomyłki nie są takie złe bo ten niby Patriot jest b. plenny i obok Nelsona daje duże plony na koniec wakacji.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1023
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka - wybór odmiany

Post »

https://www.daytonnursery.com/knowledge ... ueberries/

Przy okazji, Amerykanie podają graniczne pH jako 5,0, a niektóre źródła nawet 5,5
Najlepszy opis uprawy:
https://static1.squarespace.com/static/ ... stroth.pdf
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1023
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka - wybór odmiany

Post »

Chyba zidentyfikowałem mojego późnego pomylonego Patriota.
Dojrzewa tydzień po Bluecropie, pięcioletni ma tylko 1,2m, pokrój kulisty, jagody niebieskie, trochę spłaszczone.
Owocuje niezawodnie od 3 lat po 2-2,5 litra
Czy to może być Goldtraube ?
Odmiana niemiecka. Sadzonki widywałem przed kilku laty w Warszawie. Liście zmieniły barwę na kolor czerwonoognisty.
Obrazek
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 721
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka - wybór odmiany

Post »

Może jest to Goldtraube? Ale powiem tak, że z takiej fotki to nie da się jednoznacznie stwierdzić odmiany. Potrzeba więcej danych albo brat bliźniak w ogrodzie do porównania i w końcu oko ludzkie stwierdzi ,że to tym samym jest. Ale jest pewna pozytywna rzecz, bo sprzedawcy częściej dają lepszą odmianę niż tą co zamawiałem? I podejrzewam, że oni o tym wiedzą i myślą ,że mają do czynienia z frajerem, który nie potrafi odróżnić Chandlera od Duke. Ale niech im będzie bo liczy się zadowolenie kupującego i ja taki jestem mam 10 odmian N/N i są ok. jestem z nich zadowolony a te co chciałem dokupiłem z pewniejszego źródła.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1023
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka - wybór odmiany

Post »

Jak oceniasz Legacy i Blueray ?

W północnych stanach są obok Bluecropa na pierwszych miejscach rankingów odmian polecanych do uprawy w ogródkach przydomowych.

Zamierzam zastąpić mocno kulejących Duka i Chanticllera, bo dowiedziałem się że Duke wymaga optymalnego pH i żyzności. Poza tym jest podatny na gnicie korzeni i bez odpowiedniego cięcia traci wigor i trudno go przywrócić. U mnie, podobnie jak Chanticleer nie wybija nowych pędów do wymiany.

Bluecrop ceniony jest za to, że w porównaniu z innymi odmianami toleruje szerszy zakres gleb i jest bardziej tolerancyjny na choroby od Duka. Przypuszczam że podobnie jest z Legacy i Blueray.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 721
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka - wybór odmiany

Post »

Legacy mam od 3 lat i muszą ją pochwalić za smak. Często jest w sklepach ale zerwana za wcześnie jak to w handlu. Działkowe Legacy to miód w gębie znacznie smaczniejsza od standardowej Bluecrop i nieco późniejsza. Tej drugiej nie mam tylko Blueyaj a ta jest dobra na dżem i wino, choć smak ma ciekawy mało winny ale ok. Znakomite w smaku owoce ma Herbert i Elizabeth, Darrow oraz Bonus ale bardzo dojrzały.
Wadą Legacy jest to, że przyciąga osy. Na Blucropie nie ma ani jednej, widać znają się na smaku?
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1925
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Użytkowników Spartana proszę o recenzje. Nie mogę tej odmiany spotkać u miejscowych ogrodników. Zapytałam dlaczego nikt jej nie ma. Odpowiadano mi, że słabo się sprzedawała, małe nią zainteresowanie. na FO też o niej cicho. A podobno ma bardzo duże, spłaszczone owoce i bardzo smaczne.
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1903
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Borówka - wybór odmiany

Post »

Planuję na wiosnę posadzić swoje pierwsze w życiu borówki . Zupełnie nie mam z nimi doświadczenia.
Mam nadzieję, że coś z tego urośnie.
Przygotowałam 4 dołki , ma być na razie 4 krzaczki. Jak mi dobrze pujdzie to w przyszłości będę dosadzać. Dołki maja głębokość 40 cm i szerokość 80 cm. Podłoże to trociny , kretowiska zbierane na kwaśnej torfowej łące ,ziemia z dołków i zielenina typu trawa
i zielsko .Wszystko wymieszane i dosypana siarka granulowana.
Zakupiłam też PHmetr. Pozostał
mi zakup sadzonek. Jeszcze mam trochę czasu na wybór odmian.
Jest ich tyle że głowa mała i wszystkie duże i pyszne ;:oj a ja
musze wybrać tylko 4.
Myślę o Patriot, Duke, Spartan i Bonus. Zależy mi na owocach w lipcu i początku sierpnia bo w tedy kończą się truskawki i jagody i nie ma co podjadać zanim zaczną się śliwki ,maliny, jabłka ,gruszki itp.
Mam nadzieję że to będzie dobry wybór. :?:
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”