Poziomki - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Poziomka - liście usychają - dlaczego?

Post »

Może gliniasta gleba i włóknina wokół roślin? To jednak zgaduj zgadula, potrzebne więcej informacji.
Awatar użytkownika
trzy_koty
100p
100p
Posty: 179
Od: 14 mar 2014, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Poziomka - liście usychają - dlaczego?

Post »

selli7 pisze:Może gliniasta gleba i włóknina wokół roślin? To jednak zgaduj zgadula, potrzebne więcej informacji.
Gleba raczej torfowa (choć znawcą nie jestem) - taka uniwersalna do roślin balkonowych. Włóknina..? Masz na myśli taką do okrywania roślin na zimę? To nie, włókniny brak. :)

Też podbiję temat, bo kolejny rok owoców na balkonie, a problem wracał - może w końcu ktoś mi podpowie przyczyny..?
pozdrawiam słonecznie, Ewa
Mój balkon, z wątkiem dziecięco-kocim
Sting
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 16 cze 2018, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Poziomka 'Rugia'

Post »

Dzień dobry,
poziomce przysychają liście, nie wiem co jej mogło zaszkodzić? Czy można ją rozmnożyć? To jest roślina wieloroczna? Dziękuję bardzo.
Obrazek
Awatar użytkownika
AHa
100p
100p
Posty: 160
Od: 7 gru 2008, o 22:10
Lokalizacja: Warszawa

co szkodzi moim poziomkom

Post »

Z braku lepszej opcji próbuję hodować poziomki na balkonie. W zeszłym roku cztery krzaczki białej i czerwonej poziomki owocowały mi ładnie do sierpnia, po czym liście zaczęły im schnąć od brzegów; przypuszczałam, że to z chwilowego zaniedbania, ale żadne starania nic nie dały - nowe listki szybko dostawały tych samych objawów. Zimę przeżyły, wiosną padły. W tym roku posadziłam dwa krzaczki; owocują ledwo ledwo i od początku mają te same objawy co zeszłoroczne. Czy to jakiś wirus/grzyb/bakteria, czy po prostu nie dają rady w doniczkach? Za mało wody, za słaba ziemia?
Obrazek
Anna
liwias
50p
50p
Posty: 63
Od: 9 sie 2010, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Problem z poziomką na balkonie

Post »

Witam, proszę o identyfikację problemu z poziomką (rugia), ktorą uprawiam w doniczce na balkonie. Po posadzeniu sadzonki pięknie się rozrosła i obficie zakwitłaale w tej chwili zaczęły brązowieć brzegi starszych liści, a młode są lekko pomarszczone. Nie mam doswiadczenia, więc proszę o pomoc. Z gory dziękuję ;:167
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, Joasia.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7508
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Problem z poziomką na balkonie

Post »

Zasilasz je jakimś nawozem wieloskladnikowym ? Brązowienie brzegów liści przeważnie świadczy o braku potasu, ale czy w przypadku poziomek tak jest? Być może.
Pozdrawiam! Gienia.
liwias
50p
50p
Posty: 63
Od: 9 sie 2010, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Problem z poziomką na balkonie

Post »

Były zasilone nawozem dedykowanym do truskawek w granulacie. Do godz. 13 są mocno nasłonecznione, stoją na metalowym parapecie. Może jest im za gorąco?
Pozdrawiam, Joasia.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7508
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Problem z poziomką na balkonie

Post »

Poziomki atakują takie same choroby jak truskawki. Plamek na liściach nie widać, na ogonkach też nie, czyli raczej nie choroba. Sprawdź te pomarszczone liście od spodu (druga fotka), czy są tam jakiekolwiek ślady szkodników ssących, może ich odchody? A może delikatna pajęczynka? Jeśli nic nie znajdziesz , to mi już pomysłu brakuje, pozostaje je dokarmiać. Czy to są kamyczki w doniczce? Po co?
Pozdrawiam! Gienia.
liwias
50p
50p
Posty: 63
Od: 9 sie 2010, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Problem z poziomką na balkonie

Post »

Pod spodem liści nie widać żadnych szkodników. Te kamyczki to keramzyt. Dałam go na spód doniczek i posypałam po wierzchu żeby ograniczyć trochę parowanie. To może być przyczyną brązowienia liści?
Pozdrawiam, Joasia.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7508
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Problem z poziomką na balkonie

Post »

Może maja za mokro, spróbuj odsłonić ziemie i ściągnąć z powierzchni keramzyt, liście i tak zasłonią podłoże. No i nawozić. Nic więcej mi do głowy nie przychodzi.
Pozdrawiam! Gienia.
liwias
50p
50p
Posty: 63
Od: 9 sie 2010, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Problem z poziomką na balkonie

Post »

Mogą mieć za mokro, bo podlewam codziennie. Spróbuję zrobić tak jak radzisz. Dziękuję ;:167
Pozdrawiam, Joasia.
Piogajpsot
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 cze 2020, o 10:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pomocy poziomki na balkonie

Post »

Dzień Dobry, proszę o poradę. Nie radzę sobie z poziomami :roll: , już jedną partię zepsułam, teraz kolejne umierają. Może szukam porady w nieodpowiednim miejscu ale może ktoś pomoże :?: po bokach to poziomka gigant, po prawej obok giganta jest yellow Wonder. Jestem zupełnym nowicjusze i nie wiem czy je przelewamy, raz w tygodniu podlewamy woda z nawozem naturalnym. Bardzo proszę o pomoc :oops:

Obrazek]

Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7508
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Poziomki - choroby i szkodniki

Post »

Co to za nawóz naturalny? Jaki ma skład? Brązowiejące brzegi liści wskazują na brak potasu. I trzeba takiego nawozu szukać, do truskawek i poziomek, ze zwiększoną ilością potasu. i wieloma innymi mikroelementami.
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”