Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie,przesadzanie)

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Najważniejsze to wpierw zapewnić jasne stanowisko przy oknie. Inaczej cięcie nie będzie miało większego sensu.
To, jak ma być przycięty to kwestia również indywidualna. Zależy jak wysoki masz sufit. Jeśli standardowy, czyli około 2,2 - 2,5 to ja bym przyciął nieco mocniej. Jak wyższy, to cięcie delikatne. Generalnie patrząc na ten egzemplarz wystarczy przyciąć od ok 2 - 3 do 4 - 5 par liści na gałązce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
wojtas91
100p
100p
Posty: 113
Od: 20 paź 2007, o 13:19

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Stoi on przy oknie tarasowym z zachodu ale jest to dość szerokie okno 3m x 2m wysokie.
Wysokość pomieszczenia to niecałe 3m.
Mógłbyś zaznaczyc na tych zdjęciach gdzie dokładnie ciąć ?
Dama z lasiczka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 mar 2020, o 19:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Witam,

mam problem z moim fikusem, kilka miesięcy temu zaczął gubić liście, tak jak na zdjęciu, liście i gałązki mu usychają. Fikus ma dwa pnie, ale połączone są pod ziemią w jeden konar.
Kilka lat temu też miał taki okres, kiedy został przemrożony podczas zimowej przeprowadzki, wtedy też wszystkie liście mu opadły. Wtedy skróciłam mu trochę gałązki i sam się odrodził.
Tym razem jednak nie widzę, aby część gałązek jeszcze żyła.
Proszę o poradę jak powinnam go przyciąć, żeby się ładnie odrodził.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Przede wszystkim przycięcie niewiele da, jeśli nie zapewnisz odpowiednich warunków uprawy i pielęgnacji.

Fikusy Benjamina potrzebują zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym dużo światła oraz są wrażliwe na zbyt suche powietrze. Do tego są wrażliwe na przelanie albo na zbytnie przesuszenie podłoża. Tutaj istotne też jest odpowiednio przepuszczalne podłoże.
Dopiero jak zapewnisz jak najjaśniesze stanowisko, zapewnisz fikusowi właściwe podlewanie, podłoże, dopiero wtedy można zabierać się za kształtowanie rośliny. Jedynie całkowicie suche gałązki możesz poodcinać.

Więc, trzeba zacząć od wyciągnięcia rośliny z doniczki i sprawdzenia stanu korzeni, czy są zdrowe czy w części są martwe.
W jakim rośnie podłożu, samej ziemi czy mieszance ziemi i żwirku albo perlitu?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Dama z lasiczka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 mar 2020, o 19:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Rośnie w zwykłej ziemi, podłoże ma przepuszczalne, zawsze przelatuje woda przez doniczkę od razu jak tylko go podleję. Zawsze miał taką samą ziemię. Przeżył wiele lat w różnych miejscach i nigdy wcześniej nie zrzucił liści, a już od kilku lat rośnie na obecnym swoim miejscu. Więc to nie warunki oświetleniowe czy glebowe są problemem. Był przesadzany jak tylko zaczął liście gubić, bo myślałam że to może ziemia się wyjałowiła za bardzo, ale mimo to jest mu gorzej niż lepiej. Chociaż młode listki wypuszcza na łysych długich gałązkach , ale tylko z jednej strony.

Mam też drugiego młodszego fikusa, który powstał z sadzonki z tego łysego i on ma identyczne warunki i dużo liści.

Mówisz, że tylko całkowicie suche gałązki mogę poodcinać, to oznacza, że go ogołocę z jednej strony a z drugiej będzie miał powyciągane gałęzie z paroma listkami na końcach. Serio to masz na myśli? Gałązki, które nie mają liści w tej chwili są suche, więc sam możesz wyobrazić sobie jak dziwnie będzie wyglądał.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Fikus Benjamina, który ma zapewniony właściwe warunki uprawy - światło, podlewanie, podłoże oraz właściwą wilgotność powietrza oraz zdrowy system korzeniowy nie gubi liści. To jest roślina zimozielona. I nie porównuje się jednego egzemplarza do drugiego, bo każdy reaguje inaczej.
Twój fikus gubi, bo ma nieprawidłowe warunki uprawy i pielęgnacji.
1. Przede wszystkim jasne stanowisko. I nie tylko powinno być bezpośrednio przy oknie oraz najlepiej żeby to była wystawa, wschodnia, zachodnia albo południowa, północna odpada. Kolejna sprawa, długość dnia - jeśli mieszkasz bardziej na północ od Polski, a zwłaszcza np w Skandynawii wymagane jest w okresie jesienno-zimowym doświetlanie. Te rośliny żyją w klimacie tropikalnym, gdzie długość dnia wynosi przez cały rok 12 godzin, więc długość dnia ze światłem o właściwym natężeniu nie może być krótsza niż około 12 godzin.
2. Podłoże: sama ziemia nigdy nie będzie przepuszczalną mieszanką, bo ma tendencję do zbijania się w jedną bryłę. Podłoże przepuszczalne to mieszanka ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji ok. 3:1 w przypadku fikusów.
3. Wilgotność powietrza powinna być wyższa niż około 50%. Fikusy te są bardzo wrażliwe na suche powietrze od grzejnika.
4. Podlewanie, podłoże powinno być cały czas umiarkowanie wilgotne.

Podsumowując, podejrzewam że podstawowym problemem jest tutaj zbyt mało światła - zbyt krótki dzień w okresie jesienno-zimowym. W tym okresie musisz po prostu go doświetlać codziennie około 10 - 12 godzin. Druga sprawa wymiana podłoża na wyżej wymienione. Warto jednak sprawdzić stan korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Dama z lasiczka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 mar 2020, o 19:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Rozumiem. Sprawdzę wszystko.

Natomiast prosiłabym o narysowanie na moim zdjęciu jaką formę mam mu nadać, żeby potem rósł odpowiednio.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Orientacyjnie to wygląda, bo nie widzę z bliska gałązek. Na pewno, jak pisałem wcześniej usuwasz wpierw wszystkie suche, potem mniej więcej jak wygląda na zdjęciu - lewa strona jest dość wyciągnięta więc wymaga bardziej drastycznego cięcia.
Prawą wystarczy delikatnie podciąć w zasadzie same końcówki.



Obrazek

Dobrze po cięciu przez jakiś czas doświetlać dopóki dzień nie będzie dłuższy i nie będzie więcej słońca. To pobudzi do wyrastania nowych przyrostów.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
klapouszek29
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 4 cze 2016, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Witam serdecznie, potrzebuję porady bardziej doświadczonych z moimi dwoma dość młodymi fikusami, obydwa wyhodowalam z jednego listka, ukorzenione obydwa w wodzie w sloiczku, jak widać się przyjęły co bardzo cieszy moje oczy. Mają ok 2 lat, i bardzo rozrosły się na boki u samego dołu. Czy należy je jakoś przyciąć, czy zostawić z racji że jeszcze młode? Jezeli przyciąć, mógłby ktoś zaznaczyć jak? Bo nie za bardzo sama umiem je ogarnąć wizualnie. A może z dwóch zrobić jednego, widziałam wiele osób zaplata kilka łodyg w jedną, po czasie się zrastają. Co myślicie? :) Bardzo dziękuję za pomoc.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Zostawić, ew. odciąć po 2 liście na każdej gałązce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
klapouszek29
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 4 cze 2016, o 09:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Dziękuję :)
adam2012
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 15 kwie 2020, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Hej,

Od niedawna zostałem posiadaczem Fikusa Beniamina. Czy na tym etapie powinienem go jakoś przycinać, formować? Jak na razie rośnie bardzo ładnie i nie mam z nim żadnych problemów :)

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus Benjamina - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Przede wszystkim ta miska nie nadaje się do uprawy roślin doniczkowych. Doniczka musi mieć odpływ!
Druga sprawa, te białe kamyki również do wywalenia. Kamyki na bazie dolomitu albo marmuru pod wpływem wody zmieniają pH podłoża na niekorzystny dla takich roślin, jak m.in. Fikusy.
To, że ładnie rośnie, należy określić jeszcze.

Przesadź do normalnej doniczki, a dopiero potem pomyśl o przycinaniu, które na tym etapie jest zbędne.
Do tego trzeba dodać nieprawidłowe stanowisko, które powinno być na parapecie, a nie stoliku z dala od okna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”