Oczko w ogródku

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Proszę mi przysłać fotki oczka i jego okolicy. Interesuje mnie budowa brzegów oczka i na jakiej wysokości od powierzchni ogrodu jest lustro wody i czy utrzymuje się na stałym poziomie przez cały sezon, a jeśli nie to jakie są wahania lustra wody, a przede wszystkim, na jakim gruncie jest zbudowane.
Budowa strumienia na płaskim terenie jest możliwa, część strumienia wystarczy zagłębić w gruncie. Chodzi o końcową część, długość jej jest uzależniona od długości całkowitej strumienia. Przyjmuje się, że na każdy 1 mb strumienia, jego spadek wynosi 1cm. Tak że, przy długości 10 mb strumienia, różnica wysokości między początkiem a ujściem strumienia wynosi 10cm.

TUTAJ
są przykłady takich strumieni
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
Donneczka
200p
200p
Posty: 348
Od: 16 cze 2009, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ELBLĄG OKOLICE

Post »

Witam. Przepraszam za brak zdjęć ale u mnie ostatnio tak leje deszcz ze niemam jak ich zrobic. Z powodu deszczu wylało mi oczko bo tyle wody dopadało. Mama nadzieje, że niezaszkodzi to rybom i roslinom.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Donneczka pisze: Mama nadzieje, że nie zaszkodzi to rybom i roślinom.
Jeśli rybki nie popłynęły z "powodzią", to nic im nie będzie, roślinom również. Chyba że używałaś nie dawno nawozy na "grządkach" wokół oczka, to mogły by wrócić z wodą do oczka i ją użyźnić. Co może zaowocować zakwitem glonów za kilka dni.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
Donneczka
200p
200p
Posty: 348
Od: 16 cze 2009, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ELBLĄG OKOLICE

Post »

Witam po przerwie:)


Woda opadła ale nadal mętna, zaczełąm kopac strumień ale stwierdziłam, że jednak wyłoże oczko folią i bedzie super czysta plus strumien z duża iloscią roslin. Ale i znów problem mam. A mianowicie mam mostek o długosci ponad 5 m z podporami wbitymi w podłoże i jak mam teraz wyłozyc to folia? Można przeciac w tym miejcu? Ryby na czas spuszczenia wody będę trzymac w wannie i duzej beczce czy to im nie zaszkodzi? Mysle ze wypompowanie i załozenie foli i napuszczenie ponownie wody zajmie trzy dni.....prosze o opini czy dobrze robie...
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Polecam do uszczelnienia oczka membranę EPDM. Można ją kleić w dowolnej konfiguracji, stosując oczywiście odpowiednie taśmy i materiały do klejenia. TUTAJ masz plik pdf z ogólnym objaśnieniem klejenia EPDM.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
Donneczka
200p
200p
Posty: 348
Od: 16 cze 2009, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ELBLĄG OKOLICE

Post »

Witam.....już dwa dni wypompowuję wodę i jeszcze z dzień mi zejdzie....pompa chodzi od rana do wieczora i wąż calowy. Dzięki Pawle za linka na pewno skorzystam....Powiadomię was o dalszych pracach nad oczkiem..pozdrawiam
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Donneczka pisze:Witam.....kuz dwa dni wypompowuje wode i jeszcze z dzien mi zejdzie....pompa chodzi od rana do wieczora i wąz calowy.
A może w nocy napływa węcej, niż pompa zdąży wypompować w ciągu dnia?
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
aves
50p
50p
Posty: 63
Od: 31 paź 2007, o 20:57

Post »

mam na to lepszy sprawdzony sposób. Brzegi oczka obsadź trzciną i pałką, na dno wysyp dużo kamieni i raz do roku wlej do wody wapno, ale aż woda sie nie oczyści nie kartm ryb. Z tym wapnem nie wierzyłem znajomej, ale, jak zobaczyłem w "Maji w ogrodzie" przekonałem się i nie mam już problemu metnej wody. Folia raczej teraz nic nie da...
"Warto żyć, warto śnić, warto kochać..."
...kwiaty
Awatar użytkownika
haidi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 22 lis 2007, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Koluszki

Post »

Podpinam się pod pytanie, bo znajomi mają podobny problem. Wykopali kilka lat temu mały staw, mają w nim wodę gruntową. Jego brzegi są zbyt strome, nieumocnione, woda je podmywa, zarastają chwasty. Ryby rozmnożyły się jak szalone, a woda ma kolor rozmąconej gliny. Zaproponowałam im:
- wypompowanie wody
- złagodzenie brzegów
- zasypanie dna żwirem na 20-30cm
- nasadzenie roślin we wszystkich strefach
- wyłożenie brzegów folią i kamieniami polnymi
Myślicie, że ma to sens?
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Myślę że najlepiej i najtaniej wyszło by obłożenie brzegów opaskami faszynowymi, jeśli oczywiście jest w miarę stały poziom wody w stawie (różnice poziomu ok 30 - 40 cm), np tak:

Obrazek

A dopiero potem wewnątrz opaski w stawie porobić miejsca na rośliny wodne, te zanurzone (grzybienie, moczarka, rdestnica, itp), jak i na te brzegowe (pałka, tatarak, jeżogłówka itp.), na dużą ilość roślin (ok 5 - 6 szt. na 1m2 powierzchni stawu, bo to one pomagają utrzymać równowagę biologiczną w wodzie. Obawiam się, że w wodzie jest dużo azotanów (duża ilość ryb), oraz że pH wody może być za duże (pH powyżej 8 ), a brakuje roślin.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
haidi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 22 lis 2007, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Koluszki

Post »

Niestety, ale różnice poziomów są większe - wiosną po roztopach woda jest ok. 1 m wyżej niż w tym roku latem. A lato mamy mokre przecież... Poza tym ile lat wytrzyma faszyna, nie zgnije po kilku sezonach?
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Dobrze zrobiona opaska faszynowa wytrzyma kilkanaście lat, a w między czasie przerośnie roślinami i wzmocni w ten sposób brzeg.

Jeśli ktoś dysponuje większą gotówką, może zastosować jako zabezpieczenie na wysokości linii brzegowej (lustra wody) tzw "Gabiony" to kosze z siatki stalowej wypełnione kamieniami. Natomiast skarpy można zabezpieczyć tzw. materacami gabionowymi. lub matami przeciwerozyjnymi z geowłókniny na której zasiewa się rośliny.

Jeszcze innym sposobem zabezpieczenia brzegu jest wyprofilowanie go w formie schodów i pokrycie geowłókniną, na którą układa się kamienie. Geowłóknina powinna sięgać aż do samego dna stawu z zakładem ok 80 cm na dno.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Krajcok
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 mar 2011, o 09:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Oczko wodne/stawik a potrzeba filtra...

Post »

Niniejszym witam Forumowiczów, to mój pierwszy post no forum :) Trafiłem tu zachęcony wysoką kulturą wypowiedzi i robiącą wrażenie wiedzą niektórych dyskutantów.

Chciałbym skonsultować się w następującej kwestii - planuje budowę stawiku w ogrodzie, pow. ok 35m2, objętość około 45 metrów sześć. W stawie będą ryby (liny, karasie, jeden szczupak dla rownowagi :)), sporo roślinności przybrzeżnej i pływającej (rdestnica pływająca), przewiduję też strefę bagienną z odpowiednimi roślinami. Generalnie staw ma naśladować naturalną, śródpolną gliniankę.

Czy w takim stawie można zastąpić tradycyjny filtr trzykomorowy rozbudowaną strefą bagienną (woda kaskadowo przechodziła by z I strefy zgrubnej filtracji, potem strefa II ze żwirkiem i III strefa właściwa bagienna z roślinami)?

Czy można zrezygnować z lampy UV i czy pompa 8.000 L/h wystarczy, by zachować równowagę biologiczną?

Jak radzilibyście urządzić strefę I i II, żeby nie straszyła? Jaką powierzchnie powinny mieć poszczególne strefy?

Z góry dziękuję za porady :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”