Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5  
Autor Wiadomość
niezapominajka567
 Tytuł: Sadzonki tui
PostNapisane: 21 kwi 2007, o 18:38 
100p
100p
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
2,5 miesiaca temu zrobilam okolo 200 sadzonek thui 'Smaragd" i wczoraj wygrzebalam jedna z sadzonek z ziemi i pieknie sie ukorzenily.Poczekam jeszcze troche,ale zastanawiam sie co dalej z tymi sadzoneczkami zrobic.To znaczy kupilam juz doniczki 11x11x11cm i przesadze je do tych doniczek ,no i tu mam problem-co dalej z nimi,bo do tej pory byly w domu ,a jak je przesadze do doniczek to tez maja byc w domu?A co z zima?-czy mam je trzymac w domu az beda wieksze czy mam je wsadzic na zime do zimi z doniczkami?Z gory dziekuje za pomoc!!!
ObrazekObrazek

Krzysztof
 Tytuł:
PostNapisane: 21 kwi 2007, o 20:22 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
Wydaje mi się że trzeba sadzonki wysadzić do gruntu.

agrazka
 Tytuł:
PostNapisane: 21 kwi 2007, o 21:40 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

1 szt.
;:63 ;:63 ;:63 gratulacje
napisz nam dokładnie jak zrobiłaś, czy używałaś ukorzeniacza?
Trzeba je posadzić do gruntu, zimą bym je czymś przykryła lekko, na wszelki wypadek ( kartony, agrowłóknina, słoma)

niezapominajka567
 Tytuł:
PostNapisane: 21 kwi 2007, o 22:05 
100p
100p
Sadzonki wzielam z ogrodu znajomych.Urywalam boczne odrosty dlugosci okolo 10 cm(urywalam tak,zeby mialy "piętkę").Potem wsadziłam do okorzeniacza do roślin półzdrewniałych,no i do ziemi-wymieszałam 1:1 torf z ziemia kwiatową.Wsadziłam część do duzych doniczek,które zakryłam obciętymi butelkami od wody 5litrowej,a pozostałą część wsadziłam do miniszklarenek,ktore udalo mi sie dostac w Leroy Merlin(sa rewelacujne-weszlo tam okolo 50 sztuk).No i spryskiwalam je woda codziennie.I tak sie ucieszylam,ze sie ukorzenily,ze nie chcialabym ich teraz zmarnowac...

Mam je wkopac w doniczkach do ziemi???

Malkar
 Tytuł:
PostNapisane: 24 kwi 2007, o 20:40 
500p
500p

więcej niż 1
Poczekaj jeszcze trochę aż minie niebezpieczeństwo przymrozków, bo skoro te sadzoneczki były w domu to są na razie wrażliwe. A potem przesadź je do tych doniczek i wystaw na dwór , tylko często zraszaj. Na początku nawet je trochę cieniuj. Dobrze by było gdybyś mogła te doniczki z sadzonkami umieścić na jakiś paletkach albo w skrzynkach , łatwiej by ci było robić porządki czy przenosić. Ja doniczki z sadzonkami daję to takich małych plastikowych skrzynek w jakich na targowiskach mają owoce. Dostaje je od znajomego handlarza.
W każdym razie nie zakopuj doniczek do ziemi. W przyszłym roku będziesz musiała przesadzić je do większych doniczek.

niezapominajka567
 Tytuł:
PostNapisane: 24 kwi 2007, o 21:04 
100p
100p
Dzięki za odpowiedz.A nie lepiej je wkopac z doniczkami do ziemi-wtedy moze im korzenie nie przemarzna zima?

Malkar
 Tytuł:
PostNapisane: 25 kwi 2007, o 17:38 
500p
500p

więcej niż 1
No właśnie i korzenie przerosną przez dno doniczki, wrosną w ziemię i będzie kłopot przy przesadzaniu, wykopywaniu- uszkodzą się korzenie.
Ja swoje sadzonki, iglaki też, od początku trzymam w doniczkach. Trzeba je przesadzać w miarę wzrostu do większych doniczek i pilnować podlewania. Ale za to kiedy mi pasuje mogę je wysadzić na stałe miejsce czy komuś dać.
No i zapomniałam dodać poprzednio, że te skrzynki z sadzonkami stoją pod ścianą na kostkach betonowych, właśnie po to by nie wrastały do podłoża.
Praktykuję tak od wielu lat.
Można by te sadzoneczki wysadzić bezpośrednio do gruntu bez doniczek, ale dopiero w przyszłym roku ,bo teraz za małe -- ale patrz pierwsze zdanie.
Pozdrawiam

niezapominajka567
 Tytuł:
PostNapisane: 25 kwi 2007, o 17:42 
100p
100p
Dzięki Malkar za rady!!!! :D A rozmnazales moze Smaragda w ten sposob?

Malkar
 Tytuł:
PostNapisane: 25 kwi 2007, o 17:42 
500p
500p

więcej niż 1
Co do przemarznięcia zimą, to ja obsypuję jesienią doniczki liściami, tylko, że na wiosnę liście trzeba wybrać a nie jest to zbyt przyjemna robota.

niezapominajka567
 Tytuł:
PostNapisane: 25 kwi 2007, o 17:44 
100p
100p
A czy jak będę wsadzac tak za miesiac do nowych doniczek to mam zmieszac ziemie z jakims nawozem dlugodzialajacym?

Malkar
 Tytuł:
PostNapisane: 25 kwi 2007, o 18:14 
500p
500p

więcej niż 1
Prawdopodobnie dasz dobrą ziemię ogrodniczą do sadzonek, więc ja bym na Twoim miejscu nie dawała na razie nawozu. Niech sadzonki się dobrze ukorzenią i zaaklimatyzują do nowych warunków. Nie jest im na początek potrzebny dodatkowy impuls w postaci nawozu. Ale w połowie lipca trzeba będzie czymś troszeczkę podsypać. Nie za dużo, bo w pierszym roku sadzonki nie mają dużych przyrostów i nie zużyją tak dużo nawozów. Ważniejsze jest systematyczne podlewanie, żeby podłoże im nie przeschło.
Tak, "szmaragda" też. Różne, co mi się uda zdobyć ale nigdy na raz nie miałam takiej ilości sadzonek.

niezapominajka567
 Tytuł:
PostNapisane: 25 kwi 2007, o 18:23 
100p
100p
To moje pierwsze rozmnazanie thui i odpukac wszystko idzie dobrze.A poniewaz nie mam praktyki wiec pytam i pytam madrzejszych i bardziej doswiadczonych(patrz-Ciebie Malkar :lol: ) No wlasnie ilosc spora,jeszcze nie myslalam gdzie to po przesadzeniu postawie... :roll: A jak rosnie Szmaragd po takim rozmnazaniu- w sensie jakie sa przyrosty roczne od pierwszego roku?

niezapominajka567
 Tytuł:
PostNapisane: 1 maja 2007, o 10:05 
100p
100p
Ponawiam temat,bo jestem ciekawa opini innych osob,ktore rozmnazalay tuje z sadzonek.Ciekawi mnie jak wyglada pozniej sila wzrostu takich sadzoneczek i czy sa takie gęste jak te kupne?

renia831
 Tytuł:
PostNapisane: 1 maja 2007, o 15:06 
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...

---
Witam sadzonki wykonane przez Ciebie będą tak geste jak ze szkółki. na okres zimy możesz je wkopać w ziemie aby korzenie nie przemarzły ale potem zaraz wyjąc je żeby korzenie nie zdarzyły przerosnąć doniczki i znów przesadzić do większej doniczki albo wsadzić do gruntu.
a tak poza tym Gratuluje takich ładnych przyjęć, odmiana 'Smaragd' tui zachodniej jest najładniejsza z pokroju stożkowego i łuski nie brązowieją na okres zimy. Pozdrawiam

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 57 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości