Awokado - problem z liśćmi

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado

Post »

Polecam zacząć od lektury tego wątku: viewtopic.php?t=14301&hilit=Awokado.

Na pewno nieprawidłowe podłoże - nie sadzimy roślin do samej ziemi uniwersalnej... tylko do mieszanki ziemi i żwirku albo perlitu. Doniczka powinna stać na podstawce, a nie włożona do ciasnej osłonki - jak korzenie mają oddychać?
Roślina została przelana.
Ponadto podlewamy wyłącznie miękką wodą, a nie twardą jaka głównie dominuje w kranie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ch4ri3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 mar 2023, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Witam, od jakiegoś czasu mam problem z takimi kropeczkami od spodu lisci awokado i nie wiem co to jest i jak się tego pozbyć.
Starsze liście zaczeły się też tak wywijać.
Od niedawna zobaczylam, że liście mi brązowieją i juz 3 z nich odpadły.
Awokado było jakieś 2 tyg temu przesadzone do większej doniczki i po przesadzeniu liście u góry szybciej zaczęły rosnąć.
Podlewam woda odstaną z kranu i pewnie nie jest to najlepsza woda, którą można podlewać.
Proszę o porady i wskazówki.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Odpowiedzi masz w wątku.

Albo masz plamistość, albo od podlewania twardą wodą - jeśli chodzi o te ciemne plamy.
Na pewno podłoże do wymiany, nie sadzimy roślin do samej ziemi uniwersalnej... :shock:
Zawsze sadzimy do mieszanki ziemi i rozluźniacza, czyli żwirku albo perlitu.
Przesadź jeszcze raz, oczyść bryłę korzeniową z podłoża. Sprawdź stan korzeni, jak będą jakieś pogniłe to odcinasz. Doniczka z odpływem stawiasz na podstawce.
Woda do podlewania musi być miękka, więc jeśli masz twardą wodę w kranie, to musisz ją zmiękczyć, albo poprzez przegotowywanie, filtrowanie, albo najlepiej mieszać pół na pół z wodą destylowaną. Podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.

Po przesadzeniu, odetnij te liście z plamami.

Co do innych zmian, zdjęcie jest niewyraźne, ale mogą być to zmiany fizjologiczne - nadmiar wody w podłożu i samej roślinie. Czy coś się tam rusza, widzę takie białe kreski?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ch4ri3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 mar 2023, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Nie wiem o jakie białe kreski chodzi ale nic się nie rusza, jedyne co mnie najbardziej zaniepokoiło to właśnie te kropeczki od spodu liścia, które się już zaczynają pojawiać u młodszych liści.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Chodzi m.in. o ten obszar:

Obrazek

Tak czy owak, roślina do przesadzenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ch4ri3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 mar 2023, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Nie wiem co to było ale sie zmyło po lekkim dotknięciu z wodą.
Za odpowiedź bardzo dziękuję i mam nadzieję, że wszystko będzie super.
palmtree
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 kwie 2023, o 00:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

dzien dobry, ale jestem szczesliwy ze znalazlem to forum, jest genialne.
Mam prosbe o porade:

Obecnie moje awokado ma 1rok i jest wychodowane z pestki. 2-3 miesiace temu przesadzilem je do ziemi-COMPO SANA Podłoże do roślin zielonych i palm - zmieszalem z perlitem, na spod keramzyt, wieksza doniczka. Podlewam regularnie jak powierzchnia ziemi jest sucha-1 raz dziennie. Doniczka stoi na tacce. Doniczka stoi na parapecie z ekspozycja wschodnio poludniowa. W pokoju jest cieplo ok 25st. Nie ma przeciagow. Nie ma robakow ani innych owadow widocznych golym okiem, nic nie lata wokolo.

Problem jest taki ze liscie usychaja i odpadaja, dzieje sie tak od wykielkowania. Myslalem ze przesadzenie cos poprawi ale nie ma poprawy.
zdjecie jest ponizej. będę wdzieczny za pomoc, pozdrawiam wszystkich


Obrazek
Obrazek

Proszę o poprawną pisownię(regulamin). Iwona
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Podlewasz codziennie? A co to roślina bagienna? :shock:
Góra co kilka dni i to wyłącznie miękką wodą.
Poza tym stanowisko powinno być parapet.
Co 2 tygodnie mineralny nawóz.

Sprawdź stan korzeni, jeśli trzeba przesadź do nowego podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Oto moje Advokato. Wyrosło z pestki, cały czas ładnie i szybko rośnie, nawet udawało mi się utrzymywać je bez szkód w suchszym wiosennym okresie. Teraz wilgoć to w przedziale 50 - 65 %. I tu raptem zauważyłem, że na niektórych listkach robią się w niektórych miejscach takie lekko brązowawe i pomarszczone plamki jak na zdjęciach. To wygląda jak były zasuszone. Cóż to może być?

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Dodam jeszcze, że siedzi sobie w przepuszczalnej ziemi która jest mieszanką ziemi do zielonych, ziemi do storczyków i perlitu. Stoi nieco od okna ale światło ma cały czas, podlewana przegotowaną wodą, nawożona co dwa tygodnie odżywką dla zielonych. Cały czas opiekuję się nią tak samo, więc jakby coś jej nie pasowało to by dawała znać już wcześniej
PS z ostatniej chwili
Przesadziłem ją w większą donię żeby mieć pewność że to nie był problem z korzonkami. I fotka jak wyglądają korzonki

Obrazek
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

nikt, nic?
Awatar użytkownika
PanRoslinka
100p
100p
Posty: 154
Od: 18 wrz 2013, o 21:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

No super, odpadł kolejny listek, jeden z dwu największych ;:174 .Tym razem poobserwowałem jak to wygląda. Otóż ten środkowy najgrubszy nerw zaczął robić się taki brązowawy i jak gdyby od niego zacząła "rozchodzić" się na boki taka brązowa plama. Na drugi dzień pośrodku liścia została już tylko ciemnobrązowa pomarszczona plama. Gdy tego dotknąłem okazało się, że liśc w tym miejscu jest całkiem suchy :shock: Oberwałem go ale już widzę że atakuje następny. W takim tempie zostanie mi tylko łodyga. Nie miał ktoś tak? albo nie wie gdzie zapytać?

Obrazek
5piotrek7
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 6 lip 2023, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

W zasadzie cały wątek poświęcony jest temu problemowi. Cofnij się do pierwszej strony i poczytaj. Generalnie wszystko sprowadza się do tego, że awokado nie jest rośliną doniczkową i w uprawie domowej można ją podtrzymywać przy życiu ale to chyba wszystko. Chyba że stworzysz jej w mieszkaniu warunki zbliżone do naturalnych. Co jest raczej mało realne
klauweg
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 lut 2024, o 23:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Dzień dobry, moje awokado z pestki rosło bez problemu dopóki nie przeniosły się na nie wciornastki. Po stosowaniu m.in. olejku neem pozbyłam się robali ale niestety uszkodziłam czubek i przestało produkować nowe liście. Co zrobić, czy mogę przyciąć czubek? Dziękuję
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”