Awokado - problem z liśćmi

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

I takie kulki stanowią jakiś problem? To jest standardowa wielkość keramzytu. Ja taki mieszam normalnie taki ze żwiekiem, zdarzają się większą czy jakieś zlepki, ale bez przesady.
Nie popadajmy w paranoję że jak ktoś napisał że żwir ma mieć mniej niż 1cm to będziemy latać z miarką i przebierać czy to łupać.
Wrzucisz większy to będzie większy, będą większe kamyki to zrobisz mniejsze zagęszczenie. Nie przejmuj się aż tak tym bo to już jest obłęd. To ma być tak żeby roślina nie miała stlamszonych korzeni i to wystarczy.
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

A u mnie awokado właśnie zaczyna rozwalać szklarnie :D

Obrazek
Eladamri
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 16 maja 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Foxowa pisze:I takie kulki stanowią jakiś problem? To jest standardowa wielkość keramzytu. Ja taki mieszam normalnie taki ze żwiekiem, zdarzają się większą czy jakieś zlepki, ale bez przesady.
Nie popadajmy w paranoję że jak ktoś napisał że żwir ma mieć mniej niż 1cm to będziemy latać z miarką i przebierać czy to łupać.
Wrzucisz większy to będzie większy, będą większe kamyki to zrobisz mniejsze zagęszczenie. Nie przejmuj się aż tak tym bo to już jest obłęd. To ma być tak żeby roślina nie miała stlamszonych korzeni i to wystarczy.
Grube poszły na dno wiaderka (20l) a resztę wymieszałam z ziemią. Korzenie ma bogate mawet do 0.5 cm grubości. Jeszcze napisz mi jak z tym nawozem dolistynym po przesadzeniu, można stosować? Roślina jak po niej patrze dzisiaj, nawet nie zwróciła uwagi, że została przesadzona. Zobaczę jutro jak bedzie wyglądać.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

I bardzo dobrze.
Po przesadzeniu bym raczej odczekała z nawożeniem. W ziemi jest już dawka nawozu na start, więc nim roślina przeje to zdążysz się naczytac jak to robić. Bo warto się nauczyć, ja osobiście się boję dolistnego po tym jak sobie popalilam liście.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Eladamri, tak zabiedzoną roślinę warto wspomóc nawozem dolistnym. Możesz kupić gotowy dostępny w handlu albo przygotować własny taki jak do nawożenia doglebowego, mineralnego do roślin zielonych. Możesz użyć połowę zalecanej dawki. W nowym podłożu jest jakaś ilość składników odżywczych na start, ale nie wiemy ile. Gdyby roślina nie byłaby tak niedożywiona można byłoby odpuścić nawożenie dolistne, w tym wypadku jednak lepiej go użyć.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dziunai
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 27 maja 2020, o 00:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Cześć, chciałabym skonsultować moje awokado. Trzy dni temu zauważyłam ze brązowieją mu końcówki i kolejne liście dziwnie się wykręcają. Podlewam je cały czas taką samą odstaną wodą, wiec nie sądzę żeby to była kwestia wody. Przesadzane było w marcu wiec raczej tez nie powinno mu niczego brakować, szczególnie ze od przesadzenia mocno wystrzelił w górę. Zostaje prawdopodobnie za niska wilgotność powietrza, chociaż nie działo mu się tak w zimie kiedy powietrze było stanowczo bardziej suche, a zaczęło teraz. Zastanawiam się jeszcze czy to mogą być ziemiórki, mignęło mi ich kilka ostatnio wokół kwiatków, szczególnie ze obok stoi dracena której liście już od jakiegoś czasu się wykręcaja. Myślałam ze u niej chodzi o wilgotność powietrza i wydawało mi się ze zraszanie pomaga, ale teraz już nie wiem czy to na pewno w tym problem. Co myślicie?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Zraszaniem liści to co najwyżej zmyjesz kurz, a nie podniesiesz wilgotność powietrza.
Suche końcówki liści nie zawsze muszą oznaczać zbyt suche powietrze, a mogą być pierwszym sygnałem, że roślina może być przelewana. I nie chodzi tu tylko o zbyt częste podlewanie, ale przede wszystkim nieprzepuszczalne podłoże, powinno być mieszanką ziemi i żwirku.
Poza tym widzę jednak, że nie podlewasz miękką wodą, na podłożu widzę początki osadu z twardej wody - wytrącające się sole wapnia. Jeśli masz twardą wodę, to samo odstanie jej niewiele zmieni.
I kolejna sprawa, czym nawozisz? Po miesiącu powinnaś zacząć regularnie nawozić mineralnym nawozem do roślin zielonych.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dziunai
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 27 maja 2020, o 00:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Wszystkie mapy i komunikaty twierdzą ze woda u mnie jest miękka, ale spróbuje w takim razie zacząć podlewać filtrowaną i dorzucić trochę więcej żwirku do podłoża.
A co do nawożenia to nie miałam okazji zacząć przez pandemię, bo średnio mi było po drodze do sklepu po coś, ale rzeczywiście, muszę zacząć nawozić.
A co myślisz i ziemiórkach? To może być tez ich sprawa?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Żwirek nie dosypujesz do podłoża, ale masz wymieszać z podłożem - sugerowałem ponowne przesadzenie. Dobrze jest sprawdzić stan korzeni. Mieszanka ziemi i żwirku w proporcji ok. 3:1.
Jeśli zdecydujesz się na przesadzenie wtedy odczekaj z nawożeniem około 3 tygodni.
Jak wyciągniesz roślinę z doniczki to będziesz mogła sprawdzić czy w podłożu nie widać larw ziemiórek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dziunai
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 27 maja 2020, o 00:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Tak, tak, wiem że chodziło o przesadzenie, taki mi wyszedł skrót myślowy z tym dorzuceniem :)
Tak zrobię, zobaczymy czy pomoże, dzięki za rady!
Eladamri
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 16 maja 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

norbert76 pisze:Eladamri, tak zabiedzoną roślinę warto wspomóc nawozem dolistnym. Możesz kupić gotowy dostępny w handlu albo przygotować własny taki jak do nawożenia doglebowego, mineralnego do roślin zielonych. Możesz użyć połowę zalecanej dawki. W nowym podłożu jest jakaś ilość składników odżywczych na start, ale nie wiemy ile. Gdyby roślina nie byłaby tak niedożywiona można byłoby odpuścić nawożenie dolistne, w tym wypadku jednak lepiej go użyć.
Co jaki czas proponujesz nawóz dolistny?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18661
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Co kilka dni. Oprysk dokonujesz mgiełką, czyli najdrobniejszymi kroplami, wtedy będzie najbardziej efektywny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Eladamri
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 16 maja 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Dzięki wielkie za wszelką pomoc ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”