Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
volumineux
 Tytuł: Hosty w donicach. Na balkonie?
PostNapisane: 13 cze 2008, o 21:21 
500p
500p

0 szt.
Takie pytanie mam. Po beniaminie została mi doniczka, do której wszyscy domownicy wrzucali balkonowe śmiecy, typu uschnięte pędy winogron i gruz, który odpadł o ściany ;:72
Zapełnili ją do połowy, a ja przysypałem to ziemią i posadziłem truskawki. Wyrosły ładnie, wierzba sobie tam rośnie jeszcze.

Moja pytanie brzmi, czy w doniczce (wys 25 , śr 35cm) można hodować hosty? Bardzo mi się one podobają i tak się zastanawiałem, czy nie mógłbym mieć ich na balkonie?

aniawoj
 Tytuł:
PostNapisane: 13 cze 2008, o 21:38 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
A od której strony jest ten balkon?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

AlfaXIII
 Tytuł:
PostNapisane: 13 cze 2008, o 21:38 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Można. Kiedyś miałam hosty w doniczkach na tarasie. Bardzo ładnie rosły.

volumineux
 Tytuł:
PostNapisane: 13 cze 2008, o 21:56 
500p
500p

0 szt.
Południe, połdniowy-zachód. Ale wtopa.
Dzisiaj to odkryłem. W końcu wszystkie okna takie mam.

Ale wtopa ;:72

małek
 Tytuł: Hosty na balkonie
PostNapisane: 13 cze 2008, o 22:49 
50p
50p
Oczywiście,że można ale nie wiem czy jednak nie powinienes przygotować odpowiedniego podłoża,bo w gruzie i śmieciach raczej nie beda ładnie rosły.
Ja mam je na balkonie,chociaż jest wschodnio-południowy/co prawda zasłoniety mata wiklinowa/,doniczki dosyć duze,aby podłoże szybko nie wysychało,są piekne!
Powodzenia

volumineux
 Tytuł:
PostNapisane: 13 cze 2008, o 22:58 
500p
500p

0 szt.
Ten gruz robi za drenaż. Górna połowa to ziemia uniwersalna z worka. Zostało to wsypałem i posadziłem truskawki.
A gdzie traz można skombinować kłącza host, bo u mnie pustki.

paco
 Tytuł:
PostNapisane: 14 cze 2008, o 10:01 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
volumineux napisał(a):
Ten gruz robi za drenaż w dodatku z gołębim guanem i uschniętymi pędami winogrona.

Sądzę, że małek ma rację co do sensowności pozostawienia w donicy gruzu i "śmieci".
Korzenie hosty potrzebują trochę miejsca, aby mogły się rozrastać i lepiej byłoby im w odpowiednim gruncie niż w gruzie. Jeśli chodzi o drenaż, to w doniczce dla host jest on całkowicie zbędny - one lubią wilgotną ziemię, a nadmiar wody jest dla niech jedynie groźny późną jesienią i wczesną wiosną, gdy nie mają liści. Wtedy nadmiar wody może spowodować ich gnicie - w sezonie woda dość szybko odparuje przez dużą powierzchnię liści i będzie jej prawie zawsze za mało. :D

bożena170365
 Tytuł:
PostNapisane: 11 sie 2008, o 21:28 
500p
500p
Witam ,powiedzcie co robicie w zimie z hostami rosnącymi w donicach, jak je przezimować. :D

Pozdrawiam.

Tomasz II
 Tytuł:
PostNapisane: 11 sie 2008, o 21:36 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Bożeno, witaj. Może Andrzej coś Ci poradzi? On ma większe doświadczenie w uprawie host w donicach. Ja jestem raczej przeciwnikiem, bo nie osiągają w nich takich rozmiarów jak powinny. Na przykład Aqua Velva nie znosi donic, jest w nich jasno zielona, nijaka :( karleje. Ale jak tylko poczuje grunt... :roll:

paco
 Tytuł:
PostNapisane: 11 sie 2008, o 22:43 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1 szt.
Tomasz II napisał(a):
Ja jestem raczej przeciwnikiem, bo nie osiągają w nich takich rozmiarów jak powinny.

I to jest święta prawda - w donicach hosty nigdy nie osiągną takich rozmiarów jak w gruncie.
Dlatego nie zalecam uprawy w donicach jeśli można to zrobić w gruncie, zaznaczając jednocześnie, że w donicach przy odpowiedniej pielęgnacji rosną i myślę, że wcale się nie męczą dając nam dodatkowe doznania estetyczne w różnych miejscach :?

W naszym ogrodzie hosty są przede wszystkim sadzone w gruncie, ale.... przed wejściem do domu (przed gankiem), obowiązkowo muszą być również w donicach, gdyż tak chcemy to widzieć i tak to lubimy.
Po pewnym czasie rośliny te trafią do gruntu, a ich miejsce zajmują nowe i tak to trwa. :wink:
Hosty w donicach są również przepiękną dekoracja, a szczególnie polecam je tam gdzie nie możemy sobie pozwolić na uprawę gruntową. w kompozycji z iglakami, Hortensjami, bukszpanami, liliami i innymi roślinami w donicach wyglądają rewelacyjnie. Stanowią tło dla innych roślin jak również inne rośliny są tłem dla nich - ilość kompozycji i zestawień z różnymi roślinami w zależności od pory roku jest nieskończona.

Donice na zimę ustawiam w zacienionym i osłoniętym od wiatru (ale nie od deszczu czy śniegu) miejscu i tak czekają bez problemu do wiosny. :lol:

Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że rosnące w donicach wymagają w trakcie sezonu więcej zaangażowania (podlewanie prawie codzienne, nawożenie i dbałość o to aby nie rosły w pełnym słońcu……)
Szerzej pisałem o tym w temacie "Hosty - uprawa w pojemnikach i donicach" - polecam przeczytać.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości