Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Kataraktywna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 wrz 2023, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Post »

Dzień dobry,
Czy jest szansa na uratowanie poniższej Calathei? Przesadzona po zakupie do mieszanki perlitu z ziemią, na dnie keramzyt. Podlewana odstaną wodą z kranu, nawożona. Rozwinęły się dwa liście, niestety po wakacjach mam taki stan. Sprawdziłam korzenie, są w dobrym stanie. Stała na półce niedaleko okna południowego, ale nie w bezpośrednim słońcu. Czy to niska wilgotność i przesuszenie? Wcześniej wydawało mi się, że podłoże jest cały czas wilgotne, być może to ją uśmierciło?

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Post »

Pod spodem liści jest taki biały proszek?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Kataraktywna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 wrz 2023, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Post »

Nie, ale dopiero teraz zauważyłam przędziorka na łodygach. Jest sens jeszcze ją ratować, wyciąć wszystkie liście, przesadzić do nowego podłoża? Odbije od samego korzenia?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Post »

Zawsze można próbować.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
annekhe
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 25 mar 2015, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Post »

Proszę o pomoc. Kwiatka mam od kilku lat, rósł pięknie przy północnym, ale dużym oknie. Od jesieni zaczęły usychać końcówki liści. Pierwsze zdjęcie jest z października. Pomyślałam, że grzyb. Spryskałam rozrobionym wg instrukcji Saprolem z firmy Substral, ale nic się nie zmieniło. Pomyślałam- suche powietrze, choć ogrzewanie podłogowe, w pomieszczeniu temp. max 20,5 st. Postawiłam na keramzycie, spryskuję nic. Przesadziłam do nowej ziemi, mocno oczyściłam ze starej. Nie dałam rady rozdzielić kłącza, więc zostawiłam jak było. Przestawiłam w jaśniejsze miejsce. Ostatnio zaważyłam, że liście od dołu tracą bordowy kolor, a w ziemi- pleśń? Niestety dalej odcinam kolejne liście, a kwiatek umiera..

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Post »

Żaden grzyb... 🤦

Liście się zwijają i usychają, bo najpewniej doszło do uszkodzenia korzeni, które w dużej części przestały pobierać wodę z podłoża.

1. Beznadziejne podłoże to raz. Podłoże musi być przepuszczalne, czyli mieszanka ziemi i perlitu oraz wymieniasz maksymalnie co około 2 lata, a najlepiej co roku.

2. Ogrzewanie podłogowe tak samo wysusza podłoże, jak standardowy grzejnik. Tacka z keramzytem nic nie daje. Tutaj potrzebny jest nawilżacz.

3. Jak często podlewasz? Jaką ilością wody?


Przesadź, sprawdź stan korzeni. Sprawdź czy coś nie łazi po liściach.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
annekhe
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 25 mar 2015, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Post »

Liście sprawdzałam z lupą, nic nie łazi. Podlewam raz na tydzień, odstałą wodą i mam zmiękczacz. Przesadzałam calatheę z miesiąc temu, a liście zwijały się już wcześniej, więc to raczej nie przez to, że uszkodziłam korzenie. Zmieszam ziemię z perlitem i zobaczę jak korzenie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Post »

Nie rozumiesz, korzenie zostały uszkodzone wskutek przelania.
Nie sadzi się roślin do samej ziemi uniwersalnej...
Od samego początku powinna rosnąć w mieszance ziemi i rozluźniacza.
Cud, że taki czas rosła, ale prędzej czy później wychodzą błędy uprawowe i najczęściej jest to w okresie jesienno zimowym.

Do tego nie podlewasz regularnie co do dnia tylko w przypadku tej rośliny wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
KruchyPlacek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 5 maja 2022, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Post »

W nawiązaniu do tego wpisu sprzed 2 lat - viewtopic.php?p=6377301#p6377301

Roślina miała lepsze i gorsze chwile, ale wyszliśmy na prostą.
Obecnie martwą mnie te brązowe końcówki, co jest przyczyną i jak zmienić swoje zachowanie, żeby tego uniknąć?

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Post »

Jeśli dotyczy to pojedynczego liścia, a z tego co widzę to pozostałe liście są zdrowe, to może być proces starzenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Katarzyna260
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 13 lis 2022, o 19:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Post »

Odnośnie zachowania 🤭😁
1) Nie podlewaj na oko. Sprawdzaj podłoże przed następnym podlaniem. ;:215
2) Nie zraszaj. ;:222
"To nie wiek decyduje o tym, kto jest wredną świnią, tylko osobowość."-Natasza Socha
olkaa1990
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 mar 2024, o 12:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Post »

Cześć. Moje dwie orbifolie zaczynają żółknąć i opadły na dół. Kupiłam je rok temu, zaraz po zakupie przesadziłam do mieszkanki ziemi, która sama przygotowałam (ziemia ogrodnicza, perlit, keramzyt, zrębki kokosowe i włókno kokosowe, troszke kompostu i toftu). Do tej pory rosły pięknie. Podlema je raz na tydzień/dwa (do tej pory wtedy gdy zauważyłam że opadają, niestety teraz leżą cały czas). Mam nawilżacz który utrzymuje stałe nawilżenie min. 60%. Prosze o radę co się z nią może dziać?? Może ktoś miał podobny problem ?? :( :(
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea (Kalatea), Ctenathe, Stromanthe - problem z liśćmi

Post »

Doniczka wsadzona do ciasnej osłonki to pierwszy błąd. Doniczkę z odpływem stawiasz na podstawce, żeby do korzeni docierało powietrze.
Drugi, w przypadku Calathea podłoże nie powinno wysychać. Nie wolno dopuszczać i to wielokrotnie do opadania liści! Podłoże powinno być cały czas umiarkowanie wilgotne.
Najpewniej doszło do uszkodzenia korzeni.
Trzeci, przekombinowane podłoże. Tutaj wystarczy mieszanka jednej ziemi i perlitu w proporcji około 3:1.

Musisz zajrzeć do korzeni.
Sprawdź też czy nie ma szkodników.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”