Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus)

Drzewa ozdobne
wincenty1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 6 kwie 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Chmiel zwyczajny - Humulus lupulus

Post »

Trzy dni temu zasadziłem w doniczce chmiel zakupiony na a.. Jak się uda, to na jesień z własnych szyszek uwarzę piwo. Zainteresowanych odsyłam na forum piwowarów domowych piwo.org
Awatar użytkownika
lucas070707
100p
100p
Posty: 187
Od: 10 wrz 2012, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie

Re: Chmiel zwyczajny - Humulus lupulus

Post »

Myślisz, że na jesień będzie już co zbierać? Też zamówiłem kłącza (odmiany Marynka i Lubelski) i mam zamiar je w tym tygodniu wysadzić, ale nie wiem czy spodziewać się zbiorów w pierwszym roku.
wincenty1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 6 kwie 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Chmiel zwyczajny - Humulus lupulus

Post »

Nadzieję trzeba mieć :D
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Chmiel zwyczajny - Humulus lupulus

Post »

Jeszcze dodam, że co roku miliony siewek w całym ogrodzie...
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
lucas070707
100p
100p
Posty: 187
Od: 10 wrz 2012, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie

Re: Chmiel zwyczajny - Humulus lupulus

Post »

Po pierwszym roku uprawy doczekałem się paru szyszek. Niestety susza zrobiła swoje i mimo podlewania nie zebrałem nic, bo szyszki wyschły jeszcze na krzewie. Ściąłem to co zostało przy gruncie i czekam teraz do wiosny. A jak Wasze rośliny?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Chmiel zwyczajny - Humulus lupulus

Post »

Tępię chmiel jak tylko mogę. Jeden niepostrzeżenie wymknął się ...maszt ma prawie 7 m

Obrazek
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
mistrzpawel
100p
100p
Posty: 126
Od: 20 sie 2017, o 10:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chmiel zwyczajny - Humulus lupulus

Post »

W marcu postanowiłem zasadzić chmiel w pobliżu altany, zależało mi na tym aby ją pokrył. Zakupiłem korzeń na allegro oraz wybrałem odmianę Perle. Chmiel bardzo szybko rośnie jak temperatura na dworze przekroczy 12 stopni, potrafi w ciągu dnia urosnąć nawet 15 cm. Między ziemią a dachem altany zamontowałem drut po którym roślina się pięła. Szyszki wyrosły bardzo szybko w około 7 dni ;:215 i były gotowe do zbiorów już w połowie sierpnia. Jak rozgnieciemy szyszkę i przyłożymy ją do nosa czuć wspaniały aromat świeżutkiego dobrego piwa. :D
Daniel84
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 12 cze 2005, o 14:37

Re: Pytanie co to za roślina na zdjęciu

Post »

Witam.

Nie ma przypadkiem rośliny, która wygląda prawie identycznie jak chmiel, widziałem gdzieś coś podobnego i nazywało się inaczej ?

Jak spowodować jak to chmiel aby zasiał się właśnie w ogrodzie ?

Dziękuje za informacje.

Z Poważaniem
Daniel
Awatar użytkownika
AHa
100p
100p
Posty: 160
Od: 7 gru 2008, o 22:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pytanie co to za roślina na zdjęciu

Post »

Nie znam innej rośliny, którą można by pomylić z chmielem. Sprowadzić go do ogrodu nietrudno, bo to roślina zarówno uprawna jak i pospolicie dziko rosnąca, np. w zaroślach nad rzekami i innych wilgotnych miejscach, ale także jako chwast w parkach miejskich. Rozmnaża się i przez nasiona, i wegetatywnie. Nasiona chmielu zwyczajnego i japońskiego są dostępne w handlu.
Tylko dobrze się zastanów, czy naprawdę tego chcesz. Jest bardzo ekspansywny, dusi sąsiednie rośliny, i niemal niemożliwy do wyrwania, jak już się dobrze ukorzeni. Roślina wieloletnia, dwupienna. Na zdjęciu masz żeńską.
Anna
Awatar użytkownika
Steasi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3181
Od: 2 wrz 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Soczewka/ Płock

Re: Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus)

Post »

Cześć, odświeżam wątek :wink:
Planujemy posadzić na wiosnę chmiel na działce ( dosyć dużej). Sporo się słyszy o ekspansywności tej rośliny. Czy odmiany również rozłażą się tak mocno? Przydałby się nam jeden egzemplarz do celów przetwórczych ;:136 tylko, czy to nie strzał w kolano? :roll: da się go trzymać w ryzach?
helenahelena
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 13 sty 2021, o 23:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie
Kontakt:

Re: Chmiel zwyczajny - Humulus lupulus

Post »

mistrzpawel pisze:W marcu postanowiłem zasadzić chmiel w pobliżu altany, zależało mi na tym aby ją pokrył. Zakupiłem korzeń na allegro oraz wybrałem odmianę Perle. Chmiel bardzo szybko rośnie jak temperatura na dworze przekroczy 12 stopni, potrafi w ciągu dnia urosnąć nawet 15 cm. Między ziemią a dachem altany zamontowałem drut po którym roślina się pięła. Szyszki wyrosły bardzo szybko w około 7 dni ;:215 i były gotowe do zbiorów już w połowie sierpnia. Jak rozgnieciemy szyszkę i przyłożymy ją do nosa czuć wspaniały aromat świeżutkiego dobrego piwa. :D

...Ale jak to? W Czechach w suszarni chmielu jak byłam to chmiel wcale piwem nie pachniał. Tak samo ten dziki chmiel rosnący po krzakach niedaleko gdzie mieszkam. ...To wiec o co chodzi. Nos mam dobry bardzo wrażliwy i czuje zapachy przed innymi zawsze .

Czy ten chmielowy (piwny zapach) chmiel to jaki specjalny? Bo ten dziki bardziej do czosnku mi pasuje zapachem niż do piwa.
Regulamin
Awatar użytkownika
ZbigniewG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5111
Od: 3 cze 2010, o 18:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bory Tucholskie (prawie)

Re: Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus)

Post »

Steasi pisze:.... Czy odmiany również rozłażą się tak mocno? Przydałby się nam jeden egzemplarz do celów przetwórczych ;:136 tylko, czy to nie strzał w kolano? :roll: ....
Tak nawet te ozdobne (np Aureus), możesz zaryzykować ale bez chemii będzie trudno go wytępić
Awatar użytkownika
Steasi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3181
Od: 2 wrz 2010, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Soczewka/ Płock

Re: Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus)

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Chyba mimo wszystko spróbuję :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”