Kapusta pekińska- uprawa, choroby, szkodniki.

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Post »

Przemku :D wielkie dzięki za tyle rad na raz :D

mam akurat taką włóknistą płachtę - teraz ogórki są przykryte bo Teść mówił coś o przymrozkach, ale za dwa-trzy dni już z nich zdejmiemy i wtedy posadzę, bo wcześniej nie dam rady, będę oczywiście uważać na korzonki :D
- z nieświeceniem słońca w lato będzie ciężko ;)
- pchełka (kapuściana ?) jak ona wygląda? jak oprócz przykrycia przed nią uchronić pekinkę? czymś pryskać? -pchełki mam nadzieję że nie będę miała przyjemności poznać ;)
- a długo ta włóknina ma leżeć na małych sadzonkach, kiedyś chyba będzie można i trzeba zdjąć ;)
- ja mam odmianę Optiko F1 Brassica rapa ssp. pekinensis i ona jest "przeznaczona do uprawy na zbiór wiosenno-letni, z wczesnych nasadzeń wykazuje bardzo dużą tolerancję jarowizacji "- cokolwiek to znaczy...
- czy można coś poradzić na tą kiłę kapuścianą, jak zapobiec/przeciwdziałać
thx
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

AgoM Pochmurna pogoda ważna jest tylko w dniu sadzenia. Kapusta lubi słońce. Pchełki ziemne, które atakują zwłaszcza rośliny kapustne (myślę, że botanicy wybaczą nazewnictwo) są grożne tylko w początkowej fazie wzrostu rośliny. To takie maleńkie czarne, czasami z żółtymi pasami chrząszcze, które potrafią skakać. Wygryzają dziury w liścieniach i młodych listkach. Siewki mogą zamierać ale dla większych roślin nie stanowią zagrożenia. Jeżeli wysiewacie rzodkiewki to z pewnością miałaś okazję zapoznać się z żerowaniem tej "mikrostonki". Jeżeli luźno położysz włókninę to może zostać na roślinach bardzo długo. Np. 2-3 tygodnie. Ogórki też dobrze reagują na dłuższe przykrycie włókniną ale ze względu na zapylanie przez owady, większość odmian ogórka w fazie kwitnienia powinna zostać odkryta. Raczej nie pryskaj kapusty bo ona chyba ma zostać zjedzona a ma dość krótki okres wegetacji i po co ma Cię rozboleć brzuszek. Tolerancja na jarowizację oznacza właśnie, że roślina nie będzie za wcześnie wytwarzać pędu kwiatowego (kiedy kwitnie-nie nadaje się do zjedzenia). Walka z kiłą kapusty polega głównie na wcześniejszym zwapnowaniu gleby, unikaniu uprawiania po sobie roślin kapustnych (dotyczy także unikania przedplonu z gorczycy), rozsadę kapust można zaprawiać papką ale w przypadku kapusty pekińskiej ten numer odpada. Miłego dnia! Przemek
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Post »

Przemku jesteś WIELKI :D dziękuję za wszystko,

wszystkie rady zapisałam :) teraz nic tylko postaram się je zastosować ;)
skocze dziś do ogrodniczego po włókninę, posadzimy chyba w piątek.. oby tylko było brzydko i pochmurno... ;) [a myślałam że nigdy nie będę chcieć brzydkiej pogody :D no proszę :D]
pozdrawiam serdecznie
Aga
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Post »

"Walka z kiłą kapusty polega głównie na wcześniejszym zwapnowaniu gleby, unikaniu uprawiania po sobie roślin kapustnych (dotyczy także unikania przedplonu z gorczycy)"

wcześniejsze tzn. przed posadzeniem sadzonek? czy trzeba jakiś czas odczekać po takim wapnowaniu gleby zanim posadzimy roślinki?

kapusty pekińskiej lepiej nie sadzić w miejscu zeszłorocznego rośnięcia gorczycy? [chyba niestety tylko takie miejsce na działce właśnie mi zostało :(]
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Post »

chciałam tylko jeszcze dać znać że pekinka od dziś, tzn od wczoraj bo już po 00.00 ;), w ziemi na swoim miejscu, w sprzyjających pochmurnych warunkach, przykryta włókniną

na razie są po dwie szczepki posadzone - bo nie rozrywałam brył korzeniowych, tak wzeszły i tak urosły - czekam aż dobrze się przyjmą i wtedy 'słabszą' zamierzam urwać [:(] - po dwie nie mogą przecież rosnąć blisko siebie
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Obrazek

Droga Ago!!! Ty się tak za bardzo to tą kapustką nie stresuj. Kiła kapusty zdarza się rzadko więc jeżeli gleba nie była zwapnowana to teraz tego lepiej nie rób-raczej nie zachoruje. Spójrz na zdjęcie. U mnie też rosną po 2 sztuki w jednym miejscu ale wcale nie będę ich rozdzielał ani słabszej eliminował. I tak zrobię z nich surówkę więc jedną zetnę mniejszą trochę wcześniej. To nie jest plantacja towarowa i nie wszystkie muszą mieć idealne wymiary. Do 2-3 tygodni po zwapnowaniu gleby rośliny mogą mieć problemy z przyswajaniem niektórych składników pokarmowych.
Awatar użytkownika
Mateusz
100p
100p
Posty: 193
Od: 13 lut 2008, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post »

A kapusta pekińska sama zawiązuje główki czy trzeba jej w tym pomóc? Chodzi mi o takie fajne główki jak w sklepie :D :D :D
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Post »

Przemku, fajnie rośnie ta Twoja pekinka :) tak w jednym miejscu :D ja posadziłam swoje w jednym rządku
a nie stresuję się, tylko troszkę przeżywam ;), bo to moje pierwsze próby w ogródku i chciałabym by się udało :D

skoro i Ty masz po dwie sadzonki w jednym miejscu, to i ja nie będę rozsadzać
nie wiem czemu ale jak wspomniałam o pchełce kapuścianej [po co ci ta włóknina?!], rozbawiłam towarzystwo..
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Mateuszu ona tak sama z siebie zawiązuje główki, nie trzeba jej w tym pomagać. Wygląd/kształt główki zależy od odmiany.
Awatar użytkownika
Mateusz
100p
100p
Posty: 193
Od: 13 lut 2008, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post »

Dzięki :)
mika0109
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 kwie 2009, o 20:56
Lokalizacja: Łódzkie

Post »

Witam mam pytanko jaką odmianę kapusty pekińskiej mogę teraz wysiać do gruntu i czy muszę ją przykrywać? :)
Awatar użytkownika
peneloppe
200p
200p
Posty: 336
Od: 30 mar 2009, o 22:46
Lokalizacja: ciechocinek

Post »

hej , tak jak napisał przemek1136, warto przykryć kapustke, na pewno jej to nie zaszkodzi. a jak pójdziesz do sklepu to wybierz nasiona sam, na opakowaniu zawsze jest napisane czy są to nasiona na zbiór wiosenno letni, czy jesienny. więc wybierz te pierwsze. odmian na pewno jest mnóstwo, a w twoim ogrodniczym może nie być tej odmiany którą my ci polecimy.....
Fiołki w fiolecie ukryte w zieleni ,Szukały wiosennych, wonnych promieni.
Rosły spokojnie kusząc motyle.Rosły i rosą kochały chwile.Mój Tajemniczy Ogród
mika0109
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 kwie 2009, o 20:56
Lokalizacja: Łódzkie

Post »

Dzięki za odpowiedź :D A czy jak teraz odmiane wiosenną wsieję do gruntu i przykryję to będzie ok :?:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”