Ogród naturalny - farma kwiatowa

Zdjęcia naszych ogrodów.
Awatar użytkownika
neferet
500p
500p
Posty: 546
Od: 18 paź 2014, o 19:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ogród naturalny - farma kwiatowa

Post »

Urzekł mnie Iris lactea. Taki naturalny i jakby nieśmiały, schowany wśród liści. Super! Zamarzył mi się.
Czy wchodzimy, czy wychodzimy z ogrodu furtka jest początkiem drogi.
Pozdrawiam, Monika
Za furtką
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12433
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Ogród naturalny - farma kwiatowa

Post »

Piękne Twoje kosaćce, 'Blue Hope' cudny, mam słabość do bladawców. ;:173 Iris lactea ciekawy. Gdybym nie miała tylu bródkowych, :roll: pewnie bym go szukała. ;:14
Już azalie, ;:oj moje w niewielkich pąkach.
Kwiaty laurowiśni ładne i zapach chyba też. Krzew nie ucierpiał? U znajomych cięli nisko.
Dobrego tygodnia. ;:3 ;:167
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2874
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Ogród naturalny - farma kwiatowa

Post »

Moniko iris lactea czyli kosaciec mleczny jak na botanicznego ma bardzo finezyjne kwiaty ale ma jeszcze jeden walor - tworzy zgrabną kępę długich wąskich liści więc nawet po kwitnieniu świetnie się prezentuje i wyróżnia pokrojem. Polecam!
Kilka maluszków posadziłem kiedyś zbyt blisko krzewów. Nie zacieniają ich ale zabierają wszystką wodę i pokarm. Pomimo to zakwitają! Już im obiecałem, że je przesadzę. Między innymi 'Ballet Lesson'
Obrazek

Kamasja urzeka mnie swą koronkową budową. Jest taka wyrafinowana a jednocześnie jest to jeden z najłatwiejszych kwiatów cebulowych w uprawie:
Obrazek

Inną rośliną którą bardzo lubię i podziwiam jest kokoryczka wielkokwiatowa
Obrazek

Soniu, moje azalie nie są wyjątkiem, bo kwitną we wszystkich okolicznych ogrodach. I to dużo ładniejsze niż moje.
Laurowiśnie pięknie pachniały i nie ucierpiały z powodu przymrozków. Miały inne problemy. Straciłem kilka podgryzionych przez karczowniki. Chciałem zrobić z nich szpaler koło furtki, to z sześciu ostały się tylko dwie. Czekają na przesadzenie, bo z karczownikami nie wygram. W ich miejsce sadzę pęcherznice o dużo mocniejszym systemie korzeniowym.
Kosaćców SDB błękitnych mam kilka i każdy ma inną bródkę! Są nie do pomylenia
Jeden z bardziej plennych i niezawodnych kosaćców
SDB 'Voices'
Obrazek

Z pięknie ukwieconych teraz krzewów wyróżniłbym kaliny. Moja kalina praska
Obrazek

Najwięcej czasu zajmuje mi teraz sadzenie dalii i to na dwóch frontach - pod domem sadzonki zielne, na farmie - karpy:
Obrazek
kasia74
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3133
Od: 1 cze 2010, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: Ogród naturalny - farma kwiatowa

Post »

Jacku piękna jest ta zwiewna kamasja. Na ostatnim zdjęciu są dalie? Niezła armia. :wink:
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13000
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Ogród naturalny - farma kwiatowa

Post »

Jak akebia rozdzielnopłciowa? Moja akebia produkuje zarówno żeńskie jak i męskie kwiaty.

O irysach wiem. Ale cóż zrobić. Błędy początkującego ogrodnika…

Nic to, nasycę oczy Twoją kolekcją.

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2874
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Ogród naturalny - farma kwiatowa

Post »

Kasiu tak, to tegoroczne sadzonki zielne dalii. Mam ich kilkaset narobionych. 130 już w ziemi. Najgorsze jest to wkopywanie doniczek, w których rosną.
Piękne są kamasje! Tym bardziej je lubię, bo we wczesnej fazie kwitnienia nadają się na cięcie. Ale mam ich niewiele w przeciwieństwie do czosnku szczypiorku, któremu pozwalam się siać, bo jego kwiaty są świetne na cięcie a przy okazji szczypiorku nam nie brakuje w kuchni.
Obrazek

Pokazywałem sadzenie sadzonek zielnych dalii, to teraz większy kaliber - sadzenie karp, ponad 1200 szt.
Obrazek

Loki, tak jak piszesz - osobno są kwiaty męskie, osobno żeńskie ale na jednej roślinie. Czy to nie nazywa się rozdzielnopłciowość? Jak źle to nazywam - popraw mnie proszę.
Wiem, że masz niewielki ogród więc zacienianie się roślin jest nieodzowne. U mnie natomiast ogród się powiększa. Właśnie przygotowuję nowy kawałek ziemi (ok.5,5 ara) pod uprawy:
Obrazek

Ten kosaciec był pierwszym niskim, jaki pojawił się w naszym ogrodzie (ok.45 lat temu):
'Little Shadow'
Obrazek

I dużo młodsze słodziaki:
'Spot of Tea'
Obrazek
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3028
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ROD Wrocław / siedlisko ok. Trzebnicy

Re: Ogród naturalny - farma kwiatowa

Post »

Podziwiam kolekcję irysów, bo bardzo je lubię, Florianie :)
Moja kolekcja dopiero raczkuje i jest raczej przypadkowa. U mnie szykują się do kwitnienia irysy syberyjskie, a z bródkowych, sadzonycc w zeszłym roku, będą ze 2 kwiaty na krzyż, ale będą :)

Kwitnące szczypiory też bardzo lubię, ale muszę je porozsadzać, bo coś marnieją.

Nie mogę się doczekać, aż pokażesz nowe 5,5 ara całe w kwiatach :)
Awatar użytkownika
Ewelina7
200p
200p
Posty: 468
Od: 28 mar 2012, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Ogród naturalny - farma kwiatowa

Post »

Melduję się w nowym wątku i zacieram łapki z uciechy...
Czas na przedstawienie!
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13000
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Ogród naturalny - farma kwiatowa

Post »

Masz oczywiście rację, a mnie się wszystko pokićkało. :oops: Rzeczywiście u roślin rozdzielnopłciowość oznacza produkowanie osobnych kwiatów męskich i osobnych żeńskich, natomiast sytuacja w której jeden osobnik wytwarza tylko jeden typ kwiatów to dwupienność…

...nie mogliby zoolodzy i botanicy uzgodnić terminologii? ;:224

Chciałem napisać, że zazdroszczę powiększenia ogrodu, ale w sumie sam wiem, że gdybym miał większy ogród niż mam obecnie, miałbym problem ze znalezieniem czasu na ogarnięcie w nim wszystkiego.

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12433
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Ogród naturalny - farma kwiatowa

Post »

Skoro kamasja niewymagająca, pewnie kupię jesienią. ;:173
Czy blisko drzew karpy dalii mają trudniej. U mnie przy świerkach rośliny w gorszej kondycji.
Florianie dobrej pogody na sadzenie. ;:3
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2874
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Ogród naturalny - farma kwiatowa

Post »

Małgorzato, Twoja kolekcja kosaćców na pewno będzie się powiększać - przypadkowo, czy też nie. Te rośliny dość szybko się rozrastają i trzeba je odmładzać co kilka lat. Jest zawsze dużo nadwyżek, stąd łatwo od kogoś takie nadwyżki otrzymać. Tak trafiło do mnie bardzo dużo starszych odmian, które mam do dziś. Nie wyobrażam sobie mojej kolekcji, bez tych starszych klasyków np. 'Alcazara'
Obrazek

Ukwiecenie nowego areału zajmie co najmniej 3 lata więc trochę poczekasz ale identyczne sąsiednie 5,5 ara mam już zagospodarowane więc będzie to wyglądało podobnie i jest na zdjęciach z poprzednich sezonów.
Obrazek

Ewelino wiem, że lubisz kosaćce więc trafiłaś w odpowiednim momencie ;:108 Właśnie skończyły kwitnąć najniższe odmiany i powinien być czas odmian średnich. Niewiele z nich kwitnie:
'In a Flash'
Obrazek

Ta odmiana długo była niska i nie wykazywała parametrów kosaćców średnich. W końcu trafiła na lepsze warunki i pokazała, na co ją stać:
'Blue Eyed Blond'
Obrazek

Loki masz rację; ta terminologia nie jest logiczna i spójna ale raczej nie mam z nią problemu. Zwłaszcza dwupienność jest na tyle istotna, że trzeba się w niej orientować, sadząc nawet podstawowe rośliny.
Tak, powiększanie areału wiąże się ze zwiększeniem nakładu pracy a przecież czas nie jest z gumy. U mnie to konieczność z powodów zawodowych ale ogólnie to trzeba to dobrze przemyśleć i zaplanować. Mam już prawie 25 arów ziemi do obrobienia...
Ale niektóre zakątki stały się na farmie nawet klimatyczne więc odważę się pokazać szerszy plan:
Obrazek

Ubiegłoroczna kaskada ma już niewiele wolnych miejsc. Szpecą ją kompostowniki, które były robione, kiedy to miejsce było na samym końcu farmy. Teraz jest dokładnie w środku ;:219 Już jest nowa lokalizacja dla kompostowników:
Obrazek

Ale dla Ciebie też kosaciec z klasycznych starych odmian:
'Bishop's Robe'
Obrazek

Soniu, dalie to żarłoczne rośliny więc sąsiedztwo drzew im nie służy. Lepiej posadzić coś innego w takim miejscu.
Kamasję gorąco polecam! Pogoda jest całkiem fajna do sadzenia, pomimo że czasem pada. Ale dla mnie deszcz jest takim błogosławieństwem, że jak trochę się zmoczę albo zbłocę - nic się nie stanie - grunt żeby rośliny były szczęśliwe!
Trochę chcę pokazać tej mojej wizji ogrodu naturalnego. Jeszcze 2 lata temu nie miałem wieczorników damskich. W tym roku rozsiały się spontanicznie i obficie, ku mojej ogromnej radości - wspaniały kwiat cięty!
Obrazek

Dzięki nasionom od Agnieszki Pell pojawił się też pierwszy wieczornik w kolorze białym:
Obrazek

Podobnie orliki - rozsiewają się do woli i teraz dużo ich tnę. Niektóre kępy mają piękny pokrój:
Obrazek
kasia74
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3133
Od: 1 cze 2010, o 23:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Głogów/Dolnośląskie

Re: Ogród naturalny - farma kwiatowa

Post »

Jacku bardzo podobają mi się Twoje klimatyczne zakątki gdzie rośliny same decydują jak chcą rosnąć. A przynajmniej tak to wygląda.
Piszesz że masz 25 arów do obrobienia a patrząc na Twoje zdjęcia mam wrażenie jakbyś miał 25 ha ziemi do uprawy :lol:
Piękny jest ten żółty kosaciec Blue Eyed Blond ;:167
Fioletowe też są w moim typie.
Skoro piszesz że często trzeba je odmładzać to gdybyś miał ich nadwyżki chętnie odkupię.
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3103
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ogród naturalny - farma kwiatowa

Post »

Przeuroczy ten zakątek rustykalny :D kosaćce i wieczornik cudne. Wieczornik pachnie?
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Opryskiwacze na lata - producent MAROLEX Sp.z o.o.
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2874
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Ogród naturalny - farma kwiatowa

Post »

Kasiu, nie wiem jak dużym obszarem ziemi Ty się zajmujesz ale samo ręczne pielenie 25 arów przez jedną osobę to jest robota na cały etat przez cały sezon :twisted: Prawie wszystko przy gęsto zapełnionym ogrodzie trzeba robić ręcznie a pielenie to tylko mały wycinek prac ;:173
Tak, duża część roślin sama decyduje, gdzie chce rosnąć ale oczywiście trzeba to mieć pod kontrolą. Jedną z takich roślin, której pozwalam na wiele, jest orlik. Niektóre kępy są fantastycznie zagęszczone - to zdjęcie naturalnie rosnących orlików :
Obrazek

Dam znać, jak będę miał nadwyżki kosaćców.
Wyjątkowy kosaciec z grupy średnich (IB), bo pachnie czekoladą:
'Louvoice'
Obrazek

Dziękuję Igalo. Wieczornik damski wg mnie pachnie słabo. Obecnie to zapachy kosaćców są nr1 i trzeba wiedzieć, że każda odmiana pachnie nieco inaczej.
Niektóre wysokie odmiany też już kwitną, np wyszedł ponad szereg ten kosaciec, choć nie należy do wczesnych:
'Jurajssic Parc'
Obrazek

Botaniczne liliowce też już kwitną:
Obrazek

Kwiatem ciętym jest teraz m.in złocień biały potocznie zwany margaretką:
Obrazek
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13000
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Ogród naturalny - farma kwiatowa

Post »

Jak zwykle zachwycam się pięknem kosaćców. A z tą robotą – nawet sobie nie wyobrażam ile jej masz…

Pozdrawiam!
LOKI
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”