Indywidualne różnice w upodobaniach roślin tego samego gatunku i odmiany

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Indywidualne różnice w upodobaniach roślin tego samego gatunku i odmiany

Post »

Ostatnio zastanawiałem się czy u roślin jest tak samo jak u nas - człowieka. Że gatunek ten sam a jednak jeden woli ciepło, drugi zimno. Mamy różne przemiany materii. Różne zapotrzebowania na składniki odżywcze. Utarły się oczywiście pewne normy, widełki w jakich powinniśmy się mieścić ale mimo wszystko różnimy się od siebie. Czy o roślin jest podobnie?

Czy jeśli powiedzmy - bardzo chcę mieć jakąś odmianę dla przykładu gruszy która w teorii rosła na mojej ziemi nie będzie za dobrze - to czy jeśli posadzę kilka sztuk to mogę liczyć na to że jednej z nich teren przypadnie do gustu?
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1029
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Indywidualne różnice w upodobaniach roślin tego samego gatunku i odmiany

Post »

Przy identycznym stanowisku drzewa i krzewy tej samej odmiany powinny rosnąć podobnie.
Różnice w sile wzrostu mogą wynikać jedynie z tego, co napotkają korzenie.
Gdy posadziłem jednego roku dwie winorośle Muscat Bleu, po dwóch latach zauważyłem że jedna rośnie i owocuje dużo słabiej. Po wykopaniu okazało się że jej korzenie nie mogły się przebić przez warstwę nie spotykanego w innych miejscach działki skamieniałego iłu na głębokości 50cm.
Eszter nie narażony na wysuszanie lepiej rośnie od posadzonego bliżej starych sosen.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”