Borówka amerykańska - 13 cz.

Drzewa owocowe
Zablokowany
karion
500p
500p
Posty: 522
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Te cienkie wytnij całe a grube daj na 20-30cm.

Całkiem spore te sadzonki. Lepiej wyglądają niż zdjęcia na których ludzie udostępniali, ale to może właśnie ta wyższa cena i jakość w górę? bym powiedział , że to takie 1,5-2latki a nie roczne.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 706
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Jest kilka sposobów. 1 oberwanie kwiatów. 2 wycięcie drobnych pędów i obcięcie końcówek z pąkami. 3 zostawiamy grube pędy, które skracamy o połowę. 4 tniemy wszystko na 10 cm a drobnicę całkiem. Można też powycinać te drobne pędy i oberwać pąki i to bym teraz polecił a po zabiegu popryskał Miedzianem 2 razy a w maju Switch 62.5. Najważniejsze by nasze małe krzewy nie złapały choroby.
Najlepszy efekt daje jednak posadzenie borówki w październiku lub nawet we wrześniu i przycięcie jej pod koniec lutego na 10 cm.
Starsze sadzonki jak mają z 80-90 cm to tniemy wycinając drobne pędy, pochylone i obrywamy kwiaty lub skracamy końcówki. Jak są mniejsze i mają mało pędów można je przyciąć mocniej na pół lub na 25 cm.
Ja stosowałem różne techniki. Wszystko co tu napisałem przetestowałem w praktyce.
Uwaga przy radykalnym cięciu borówka może zachorować. Kupiłem kiedyś 2 Chandlery i jednego nie ciąłem a drugiego na pół przyciąłem. I stało się na odwrót ten niecięty urósł do prawie metra w dwa lata a ten cięty ma 25 cm i prawie nie ma korzeni?
Ja bym wyciął drobnicę oberwał pąki lub kwiaty i popryskał to teraz najbezpieczniejszy sposób. Mocniejsze cięcie lepiej stosować w zimie w lutym bo wtedy mniejsze ryzyko zarażenia krzewów.
karion
500p
500p
Posty: 522
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Yogibeer701 pisze: 31 mar 2023, o 17:16
Uwaga przy radykalnym cięciu borówka może zachorować. Kupiłem kiedyś 2 Chandlery
Pytanie czy to wynik cięcia czy to drugie czyli nowa sadzonka.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 706
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

To były dwie identyczne sadzonki, zdrowo wyglądające z ładną bryłą korzeniową. Przycięta prawie padła a ta z oberwanymi kwiatami ma się dobrze jest zdrowa?
Sukces w borówce to rozrost korzeni i wyrastanie silnych nowych pędów. Jednak nie zawsze to uzyskamy? Dwa lata temu kupiłem partię borówek z jednego źródła i wszystkie się udały bez cięcia wystarczyło oberwać kwiaty. Powybijały nowe pędy w drugim roku zebrałem już trochę owoców. W tym roku powycinałem te pędy ,,sadzonki" i są już tylko nowe i 3-4 kg owocków w 3 sezonie po posadzeniu.
Czasami po wycięciu pędów nie wybijają nowe tylko słabe wity, krótkie i nieprzydatne i jeszcze nie doszedłem dlaczego?
Borówki to ,,łatwe" w uprawie krzewy ale kapryśne i nieprzewidywalne. Nie każda odmiana będzie rosła w danym miejscu. Niejeden się już naciął i teraz sadzą na próbę zanim posadzi większą ilość.
Wniosek jest taki, że nie zawsze książkowe cięcie przyniesie sukces i ja to doświadczyłem nie raz nie dwa a wiele razy. I odwrotnie wielkie sukcesy bez cięcia radykalnego.
Te sadzonki na zdjęciu za 4.7 zł są duże i wyglądają zdrowo ale ukorzenianie ich będzie hamowane przez tą wyrośniętą górę i czasami mała 30 cm sadzonka lepiej wyrośnie bo się lepiej zakorzeni i wystrzeli.
Olafasola13
100p
100p
Posty: 157
Od: 18 lis 2022, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Były wcześniej na aukcji po 4,70, teraz płaciłam 7,70. Powiedzieli na miejscu że one są dwuletnie, ale myślę że to i tak cena dobra za takie sadzonki. Mam porównanie gdyż zamówiłam inne 3 letnie i dwie 4 letnie i można powiedzieć że to pojedyncze, cienkie i nieco tylko wyzsze badyle a cena17, 20 i 25 zlotych i jeszcze bardziej nie wiadomo co z takim czymś zrobić tzn. jak to przyciąć.
Jutro nad tym jeszcze pomyślę. Spróbuję coś ukorzenić z obciętych gałązek może się uda.
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2038
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Olafasola13 pisze: 31 mar 2023, o 16:15 Kupiłam borówki że wspomnianej kiedyś wcześniej aukcji po 4,70. Teraz zdrożały i są po 7,70. Różne odmiany ale najwięcej mam Chandlera. Wygląda następująco...

Obrazek
Niektóre są trochę mniejsze. I tu pytanie do specjalistów... posadziłam je dzisiaj, czy mam je obciąć te drobne gałązki nisko i skrócić na wysokości 20-30cm czy skrócić jedynie tam gdzie mają jakieś pąki kwiatowe? Dodam że kupiłam jeszcze 3 borówki 3 letnie i 2borówki 4 letnie. Te starsze też tak ostro ciąć?
Ja kupiłem w cenie 4,7 zł i borówki mikroskopijne. Po dwa, trzy "pędy" grubości nitki, długości 10 cm.
Na wszystkich 10 sztukach razem nie ma tyle "zielonego" co tutaj na jednej borówce ;:oj
Pozdrawiam, Jacek
Olafasola13
100p
100p
Posty: 157
Od: 18 lis 2022, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Te na zdjęciu są same odmiany Chandler, niektóre były mniejsze innych odmian bo kupiłam jeszcze Spartan, bluecrop, toro i darrow. Moze też w miarę ładne bo odbierałam je osobiście.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 988
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Na razie coś nie wyglądają na Chandlery. Zbyt wybujałe, pędy mało czerwone i małe pąki kwiatowe.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8514
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Cena podejrzanie niska , gdzie w takiej cenie kupujecie ?
Olafasola13
100p
100p
Posty: 157
Od: 18 lis 2022, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Na all....o jest taki sprzedawca, okazało się że to całkiem blisko mnie, więc znazałam numer w necie i odebrałam osobiście. Nazwa sprzedawcy zmoderowano/jagusia111
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 706
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Tanie sadzonki czy droższe? Kupiłem w zeszłym roku 5 borówek Duke 4 letnich 90-100 cm po 20 zł. W tym roku oceniam ,że zbiorę z nich średnio po 1-2 kg owoców z krzewu. Biorąc pod uwagę cenę owoców na rynku zakup drogich sadzonek jest opłacalny i wychodzimy na zero lub lekkim plusie już w drugim roku wliczając w to zakup sadzonki, kory, podłoża itp. Kupiłem z ciekawości na aukcji te tanie sadzonki za 4.7 zł i są to roczne maluchy na plus ,że mają bryłę korzeniową. Przy takich sadzonkach na większą ilość owoców poczekamy 3 lata. Udało mi się rozmnożyć ulubione okazy N/N odmiana nieznana co ciekawe najlepsze jest nieznane? Należy usypać kopczyk nad wyrastającym młodym pędem z ziemi i poczekać rok a następnie odciąć i posadzić w doniczce. Rozmnażanie z odciętych pędów jest bardzo trudne, wymaga odpowiedniej wilgotności i temperatury a przy okazji zamiast sadzonki możemy grzybki sobie wyhodować.
karion
500p
500p
Posty: 522
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Wroniarz pisze: 31 mar 2023, o 22:39 Na razie coś nie wyglądają na Chandlery. Zbyt wybujałe, pędy mało czerwone i małe pąki kwiatowe.
Mój już 2 tygodnie temu był oliwkowy.
Obrazek
Olafasola13
100p
100p
Posty: 157
Od: 18 lis 2022, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Obrazek
Moja mała plantacja borówkowa prawie skończona :D no może dam jeszcze trochę kory na wierzch i oberwe pąki kwiatowe na tych dwuletnich. Starsze niech zaowocują. Jeszcze tylko muszę wrzucić w boków ziemię do środka, dać kompost i wsadzić truskawki :D prawie nic nie widać ale jeszcze trochę i puszczą listki
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”