Borówka amerykańska - 13 cz.

Drzewa owocowe
Zablokowany
karion
500p
500p
Posty: 559
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Obornicki pisze: 28 maja 2023, o 13:05
1. Jak dużo lać wody dziennie w okresie letnim? Czy ma byc to 2l na dzień, czy może 10? Gleba poza dołem jest przepuszczalna, nadmiar nie będzie długo stał w miejscu. Do tej pory maksymalnie lałem 10l dziennie- przyznaje to był cyba błąd, który mogł dość dużo wypłukać i odkwasić.
To powie twój palec wbity w ziemię lub stan borówki.
Nie ma jednej recepty ,bo warunki sadzenia , klimat regionu , warunki pogodowe ,wiek rośliny,ilość słońca są skrajnie różne.
Z moich obserwacji na skrajnie przepuszczalnych piaskach wystarczyło by 2 razy w tygodniu porządnie podlać a dorosły krzew zahartowany poradziłby sobie i dłużej. W zależności od wieku krzewu czy ilości owoców ten pobór wody może być różny. Okresowe przesuszenie borówki w gruncie na pewno nie wykończy tak łatwo dużego krzewu. Sprawdzone u nas.

Uważam ,że niektórzy zbyt mocno przesadzają z podlewaniem i powielają mity o laniu codziennie 10l. Trzeba kombinować i obserwować.
Arkare
50p
50p
Posty: 70
Od: 8 mar 2020, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

W temacie szarej pleśni... ktoś walczył z nią węglanem potasu? Podobno dobrze działa...
Obornicki
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 27 maja 2023, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

na czwartym zdjeciu jest łodyga
Obrazek
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1023
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Dziwnie wygląda ten pęd. Dla upewnienia się, że to nie choroba grzybowa należałoby spróbować spłukać lub zetrzeć nalot z pędu i liści. U mnie na pędach białego nalotu nie widziałem, a z liści łatwo spdada.
Obornicki
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 27 maja 2023, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

a tak też własnie zrobiłem- nalot usunięty, jeszcze jutro przejże pozostałe sąsiednie rośliny w poszukiwaniu podobnego nalotu. Na razie nie podlewam.

Dziś spędziłem ponad 3 godziny na czytaniu i czuję się jeszcze głupszy niż wcześniej.
Chyba bez wykopywania nie da się obejrzeć stanu korzeni?
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 721
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Z tego co ja wyczytałem to borówka przy w miarę normalnej pogodzie będzie potrzebowała średnio 100-200 l uzupełnienia wody na krzew od maja do połowy września. Przy takiej pogodzie jak teraz podlanie krzewu 10 l powinno wystarczyć na tydzień. Ja mam taki miernik wilgotności i sprawdzam. W okresie upałów i suszy podlewam częściej co 2-4 dni do 5 l na krzew maksymalnie 10 l jednorazowo na duże krzewy.
,, Borówka wysoka. Jak rozpoznać choroby i niewłaściwe nawożenie" warto by ,,upolować " tą pozycję choć łatwe to nie będzie bo książka wydana została 15 lat temu. Są tam opisane różne objawy chorób i szkodników oraz przebarwień liści przy niedoborach.
Objawy na liściach dają różne niedobory i wysoki odczyn gleby.
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 784
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Yogibeer701 pisze: 29 maja 2023, o 12:22 Przy takiej pogodzie jak teraz podlanie krzewu 10 l powinno wystarczyć na tydzień.
U mnie nie wystarczy. Niestety, mam taką wodę, że na konewkę 10 l muszę wlać o,5 l octu, by uzyskać pH wody w okolicach 3,5 - 4.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1412
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Malopolanin - kieliszek elektrolitu do akumulatorów powinien załatwić Ci sprawę pH wody, to zły pomysł?
Pozdrawiam,
Tomek
trzyary
200p
200p
Posty: 277
Od: 30 lip 2020, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław 7a

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Parę lat temu Tomala dużo pisał o zakwaszaniu wody elektrolitem do akumulatorów samochodowych.
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 784
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Pomysł dobry, ale przepadł i to dawno w dyskusji z żoną. Jeżeli bym podlewał kwasem, jak ona to mówi, nie pozwoli wnuczkom jeść borówek, a ja głównie dla nich trzymam w ogrodzie krzewy i drzewa owocowe.
karion
500p
500p
Posty: 559
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

1kg kwasku cytrynowego starczy na 1000l 10g+-(2 łyżeczki) na 10l przy założeniu używania kranówki zasadowej 7,5. Gruntowa może mieć niższe pH. Koszt ok 12zł. Przy kwasku nie jest łatwo zbyt niskie pH osiągnąć , więc odchodzi problem wnikliwości w pH i ewentualne przeholowanie.

Jeśli ktoś ma przepuszczalną glebę i kilka borówek to przy 0,5l octu na 10l latem to trzeba mieć chyba fabrykę?
trzyary
200p
200p
Posty: 277
Od: 30 lip 2020, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław 7a

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

Obornicki pisze: 28 maja 2023, o 13:05 Jak dużo lać wody dziennie
Moje pierwsze dwie borówki wysokie posadziłem po 15 września 2017.
Decyzję o tym czy lać czy nie podejmuję po sprawdzeniu laską Egnera o długości 40 cm jak wilgotne jest podłoże.
Przez rozcięcie z boku rurki widać jak wilgotne jest podłoże znajdujące się wewnątrz rurki.
Na końcu rurki powinna być wyczuwalna palcem wilgoć.
Po przewróceniu laski do góry nogami podłoże nie powinno się osypywać.
Po kilku latach obserwacji i pomiarów leję 10 litrów na duży krzak na tydzień.
Ważne jest aby robić to w zależności od potrzeb.
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 784
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Borówka amerykańska - 13 cz.

Post »

karion pisze: 30 maja 2023, o 00:01 Jeśli ktoś ma przepuszczalną glebę i kilka borówek to przy 0,5l octu na 10l latem to trzeba mieć chyba fabrykę?
Ktoś nigdzie nie napisał, że ma przepuszczalną glebę. Mam 9 krzewów borówki. Rosną w miejscu, gdzie od świtu do popołudnia są w pełnym słońcu. Miejsce przewiewne, więc parowanie przyspieszone. Mam też plagę nornic, które w okolicy mają raj na ziemi. Z jednej strony lasek, z drugiej kilkadziesiąt arów łąki, która jest koszona raz do roku (tylko ze względu na unijne dopłaty), z trzeciej sad, którego właściciel mieszka w innym miejscu, więc również raz do roku koszenie trawy i zbieranie tego, co na zaniedbanych drzewach i krzewach owocowych zdołało urosnąć. Mam wspomaganie dzikich kotów, w lesie mieszkają myszołowy, a od czasu do czasu przylatują bociany coś przekąsić.
To nie koniec atrakcji, bo mrówek ci u nas dostatek. Plaga, z którą nie mogę sobie poradzić. Nie działają żadne sposoby od boraxu przez zalewanie wodą, zadymianie po specjalne środki chemiczne na mrówki.
To wszystko powoduje, że nie mogę pod borówki dać niczego, co mogłoby spowolnić parowanie wody, bo to mogłoby zwabić mrówki lub myszy.
W tym toku pojawił się problem na 2 krzewach Chandlera. Liści jak na lekarstwo i tylko na młodych pędach, a zawiązanych owoców co niemiara.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”