MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.9

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1028
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.9

Post »

Jak grubą warstwę kokonów układasz w pudełkach. Przechowywałem w płaskich litrowych pojemnikach po lodach w warstwach po 3cm.
Pomimo podziurkowania pokrywek trafiło się kilka z białym nalotem pleśni.
W ubiegłym roku nie było wcale spleśniałych, ale miałem tylko po jednej warstwie.
Sprawdził mi się natomiast w ubiegłym roku patencik z wystawianiem kokonów do wygryzania. Poszły w pudełeczkach po białych robakach i pinkach. Bez pokrywek powciskane do ulików nad rurkami. Na zdjęciu początek, wygryzło się 100%.
Obrazek
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 877
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.9

Post »

Moje trzymam w kartonowych pudełkach na balkonie w szafce i co kilka dni przekładam by przewietrzyć i zobaczyć czy nie ma pleśni. Kilka samców rogatej już się wygryzło za wcześnie . ;:145
Obrazek
Pozdrawiam zagiel
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.9

Post »

Zakupiłam w tym roku po raz pierwszy kokony. Murarki ogrodowe leżą w lodówce. Rogate musiałam wystawić wcześniej ( z winy Poczty Polskiej za długo były w cieple i zaczęły się wygryzać w transporcie) i już w większości się wygryzły. Też mi się wydaję, że za wcześnie, ale z drugiej strony przyroda już wyraźnie ruszyła. Kwitną wczesne kwiaty leśne, że o krokusach nie wspomnę, soki w drzewach i krzewach krążą i pojawiają się już młode listki. Latają pszczoły miodne. Może po prostu ten rok nadrabia zeszłoroczną, przeszło miesięczną zaległość?
Pozdrawiam Lucyna
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 877
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.9

Post »

Pogoda wariuje dzisiaj wystawiłem 3 pakiety rurek i trochę kokonów rogatej do nowego domku dla dzikich zapylaczy .Pięknie zrobiony i pewnie drogi (jak będę to zrobię zdjęcia)jest jeden problem brak w nim mieszkańców moje kokony to zmienią ;:215 Miałem dzisiaj gościa w ogrodzie

Obrazek
Pozdrawiam zagiel
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 877
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.9

Post »

Do tego domku zrobionym niedawno przez miasto dodałem swoje pakiety i kokony rogatej ;:215
Obrazek
Pozdrawiam zagiel
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.9

Post »

No to kolega poleciał po bandzie ... .fiu fiu szacun ;:333
Boję się o to że jak będzie padać bo zaleje pewnie część rurek , ale coś się dzieje w temacie ..

Co do wybudzonych pszczół rogatej , nie ma co się martwić , u mnie latały samce takie które gdzieś mieszkają na dziko i nie dały się udomowić , teraz temp 0-5 i się pochowały . wygryzły się u wielu osób z którymi mam kontakt , cóż taka pora niestety ale ważne są dziewczyny i to kiedy one się wygryzą , póki zimno to im się nie spieszy . :wit
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 877
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.9

Post »

markonix to nie ja zbudowałem ten domek tylko miasto ja go tylko ożywię swoimi kokonami ;:306
Pozdrawiam zagiel
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7511
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.9

Post »

Ciekawe czy jest tam ktoś ( w mieście), kto zajmie się tym na serio? Czy to tylko taki kaprys jakiegoś urzędnika przed wyborami? Oby nie przyszpilili na tym domku jakiegoś plakatu wyborczego!
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.9

Post »

zagiel pisze: 8 mar 2024, o 18:25 markonix to nie ja zbudowałem ten domek tylko miasto ja go tylko ożywię swoimi kokonami ;:306
Wiem , ale post poszedł , że dokładasz się do miejskich inwestycji ;:333
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7511
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.9

Post »

Wystawione około 500 rurek, i teraz czekanie na piękną wiosnę 😄☺️
Obrazek
Nie wiem czemu fotkę przekręciło 🤔
Pozdrawiam! Gienia.
stach56
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 6 gru 2021, o 18:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.9

Post »

Gieni wystawka więcej warta dla zapylaczy jak ten cały piękny domek za miliony , jest na to kasa to trzeba wydać ,a może lepiej było by kupić kontener trzciny razem z kontenerem w tej cenie.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.9

Post »

Widziałam ostatnio z bliska taki "kupny" hotel dla owadów, postawiony w zeszłym roku. Zajęte pojedyncze otwory nawiercone w pieńkach. Trzciny było w nim od groma, ale średnica rurek za mała dla murarek. Pewnie słono kosztował a efekt mizerny. Moje rogate chłopaki już latają po ogrodzie, dziewczyny jeszcze w kokonach. Ogrodowe jeszcze w lodówce. W tym tygodniu doszły też trzmiele ziemne. Krokusy już powoli przekwitają ale zaczęły kwitnąć jagody kamczackie i miodunki, więc będą miały co jeść.
Dzisiaj chodząc po ogrodzie, wszędzie słyszałam bzyczenie i widziałam latające owady. Taki widok cieszy, szkoda tylko, że musiałam w "sposób sztuczny" sprowadzić owady do ogrodu. Jeszcze kilka lat temu było ich sporo, potem nagle znikły.
Dodam, że pochwaliłam się zakupem kokonów jednej pani z pracy. Tego samego dnia zamówiła kokony i poszła po trzcinę :D
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.9

Post »

Wiem o tym że rozleciały się pszczółki po mojej okolicy , lata sporo samców ale widziałem też samiczki , które gdzieś się zadomowiły i przygrzało im słoneczko , latają też samice trzmieli , ale ich nie sposób zaprosić do mnie.. ;:223
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”