Pomidory-choroby i szkodniki cz.21

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7508
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.21

Post »

Wg mnie, nie widzę choroby tylko braki pokarmowe. Pierwsza fotka - magnez, a trzecia chyba potas (zaczynają brązowieć brzeżki liścia). Może ktoś z lepszym wzrokiem coś więcej dostrzeże. Są nawozy dedykowane pomidorom w rożnych fazach wzrostu. Papryk w ogóle nie uprawiam ale chyba też są głodne.
Uprawa w donicach pomidorów to już wyższa szkoła jazdy i jest dla osób z dużym doświadczeniem. Podziwiam forumków, którzy się tym parają.
Jest wątek o uprawie w donicach, proponuję przeczytać od deski do deski.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.21

Post »

U mnie z papryką tak się działo, jak była jednocześnie głodna i wlazły wstrętne wciornastki i przędziory - uratowałam, ale były dwa opryski na paskudztwa. Liście żółkły i przy delikatnym dotknięciu odpadały. Ratuj, nie jest za późno, wypuści nowe rozgałęzienia z listkami w miejscach, w których poodpadały stare liście.
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7508
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.21

Post »

Na papryce szkodników raczej nie ma. Inaczej by liście wyglądały.
Pozdrawiam! Gienia.
Irek_2
200p
200p
Posty: 238
Od: 14 mar 2016, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.21

Post »

My w tym sezonie pierwszy raz posadziliśmy jednego pomidorka balkonowego (w doniczce ok. 5 l), Garden Perle. Bezproblemowy - bez oprysków, nawożony od czasu do czasu "Magiczną Siłą" do pomidorów, samokończący, wczesny. Małe, malinowe kuleczki, w mojej opinii "skórka + garaletka". Trzeba uważać na pędy - wypuszcza dużo bocznych, które rosną poziomo. Trzeba tworzyć konstrukcję wspierającą. Bardzo plenny - dużo tych kuleczek, jednak wagowo niekoniecznie.
Pozdrawiam Irek
lukrecia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 9 mar 2020, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.21

Post »

Kochani,

W zeszłym roku wystarczyło 5 dni, by wszystkie moje pomidory szlag trafił.
Z początkiem sierpnia wyjechałam na krótki urlop i po powrocie z moich pięknych krzaków w gruncie zostały czarne drapaki. Kilka dni później ich los podzieliły pomidory w szklarni. Rwałam i płakałam. 130 kg owoców poszło won! ZZ - 1, ja - 0.

Pomidory uprawiam dopiero od 4 lat. Pierwszy raz przypałętała się zaraza. Nie mam doświadczenia w walce z nią.
No i w związku z tym, ze strachem oczekuję kolejnego sezonu. Zaopatrzyłam się w ciężką artylerię (Mildex 71,1 WG i Revus 250 SC), by mieć na wszelki wypadek i móc błyskawicznie zareagować ale zastanawiam się też co mogłabym zrobić prewencyjnie. Posadzę luźniej krzaki. Co jeszcze mogłabym zrobić, by zapobiec zamiast leczyć. Jakieś opryski zapobiegawczo? Jak Wy walczycie z tym cholerstwem?

Zeszły sezon, był dla mnie bolesny w stratach. ZZ powaliła pomidory, a przędziorek bakłażany w szklarni (wiecie może czy po zimie muszę jakoś odkazić szklarnię i grządki w niej, by przędziorek nie wrócił?)

Z góry dziękuję za pomoc.
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 985
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.21

Post »

W gruncie nie pozostaje nic jak oprysk prewencyjny, trzeba oglądać co jakiś czas pogodę, jeśli zapowiadają ochłodzenie i deszcze to trzeba zrobić oprysk. Nie mam na mysli opryskow w czerwcu bo wtedy ZZ jeszcze nie wystepuje, bardziej lipiec. Można też obserwować ziemniaki , jeśli na nich sie pojawi ZZ to na pomidorach również. W sezonie w gruncie robię dwa opryski..

W tunelu musi być przewiew, i tyle. Możesz stosować jakieś eko opryski forumowe, ale większości przypadków i tak kończy się na ŚOR.
Piotr
Alyaa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2003
Od: 30 sie 2013, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.21

Post »

W czerwcu też ZZ p[otrafi się pojawić. Moje pierwsze pomidory tak zginęły. Średnio co kilka lat się pojawia jak czerwiec mokry i zimny. W tunelu to trzeba się postarać o ZZ, o wiele gorzej z szarą pleśnią neistety.
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4024
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.21

Post »

Ja po prostu obserwuję jak jastrząb pomidory. Oczywiście wygodnie jest jak ma się je przy domu albo przynajmniej ogląda co 3 dni. Jak pojawi się plamka na liściu, łodydze czy pomidorze, wtedy oprysk. W swojej 30-sto letniej karierze uprawiania pomidora, tylko kilka razy opryskiwałam w sezonie 2 razy a tak wystarczył 1 raz. Ale jak latem wyjeżdżam na urlop, to dzień przed wyjazdem opryskuję środkiem systemicznym - bez względu na to czy są objawy czy nie ;:173 . A teraz mam już zakupione: Bioalgeen, Polyversum, Revus, Signum, Scorpion, Magnicur Finito, adiuvant. Plus coś tam z poprzednich lat. No i oczywiście nawozy. Wszystko sobie stoi i czeka na godzinę 0 ;:224 choć oczywiście wolała bym nie musieć wszystko stosować ;:131
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
lukrecia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 9 mar 2020, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.21

Post »

rolnik90 pisze: 5 mar 2023, o 20:19 W sezonie w gruncie robię dwa opryski..
Możesz zdradzić czym sprawdzonym opryskujesz prewencyjnie?
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 985
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.21

Post »

Revus i Magnicur finito
Piotr
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.21

Post »

;:7
Revus jest jednym z bezpieczniejszych środków do stosowania profilaktycznego.
Stężenie robocze to tylko 1ml/l
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Pochmurno
50p
50p
Posty: 65
Od: 4 gru 2022, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.21

Post »

Obrazek

Czy coś żeruje na liściach? Pojawiły się takie przeźroczyste plamy na 2 sadzonkach.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.21

Post »

Co może być przy pomidorach koktajlowych przyczyną skręcania się pędów u góry.
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Andrzej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”