Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
agata_ka
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 6 paź 2019, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Witam KonradJ. Znalazłeś moze odpowiedź na swoje pytanie? Moja strelicja dokładnie tak samo się zachowuje. Liscie żółkną, już 4 odcięte, lodygi wyglądają tak jak Twoje :(
gabi222
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 9 sty 2023, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Walczę dalej o dobry stan strelicji. Jest po dwóch opryskach Scorpionem i zastanawiam się czy w weekend robić raz jeszcze. Nie chcę przesadzić z chemią, ale też nie mam pewności czy został zahamowany rozwój grzyba. Nowe plamy się nie pojawiają, co prawda na jednym liściu zaobserwowałam jasne odbarwienia (nie mam teraz zdjęcia) i zastanawiam się czy to pierwszy etap plamistości czy może jakiś niedoborów :shock: Do tego, na tym samym liściu zauważyłam wybrzuszenia/pomarszczenia - kiedyś widziałam na forum pytanie na ten temat, ale nie jestem w stanie go zlokalizować.
Stąd moje pytanie: Czy mogą to być niedobory, mimo że jest w nowym podłożu? I jeśli za dwa tygodnie (msc po przesadzeniu) miałabym zacząć ją nawozić to nawozem do zielonych/kwitnących czy na początku biohumusem (przyzwyczaić roślinę niską dawką, tym bardziej po tym chorowaniu)?

Jeszcze jedno: Korzenie są słabo rozwinięte, czy dobrze byłoby roślinę wspomóc Rhizotoniciem, gdy już jej się trochę polepszy?

Edit: Załączam zdjęcia; przejaśnienie na liściach (dalej grzyb? czy bardziej stres/niedobory/coś innego?) i marszczenie/wybrzuszenie na liściu (kompletnie nie wiem czego to może być oznaka)


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Pisałem, że na to potrzeba czasu, a teraz masz niekorzystny okres na regenerację.
Jeśli nowe plamy się nie pojawiają, to po co oprysk preparatem grzybobójczym?
Nawożenie jeśli jest słabo rozwinięty system korzeniowy nie jest najlepszym rozwiązaniem. Co najwyżej możesz robić powiedzmy co tydzień zamgławianie dolistne nawozem mineralnym połową zalecanej dawki. Żaden Biohumus, to brudna woda a nie nawóz.
Myślę, że normalne nawożenie doglebowe będziesz mogła zacząć dopiero gdzieś w marcu, kiedy będzie więcej słońca i światła.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
przygodka232
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 28 sty 2023, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Przelana strelicja

Post »

Szukam pomocy. Posiadam dużych rozmiarów strelicję. Z doniczki sklepowej została przesadzona do dużej donicy ale wkład był za płytki i wsadzilam ją bezposrednio do donicy. Wsypałam keramzyt na spód i dalej ziemię do kwiatów. Na okres świąt strelicję przestawiłam w mało słoneczne miejsce i zauważyłam, że zaczęły usychać mi od dołu najmniejsze liście, które usunęłam. Odkryłam trochę ziemi i wydaje mi się, że roślina jest przelana bo liście przy ziemi robią się miękkie. W donicy są ogólnie cztery sadzonki ale problem jest tylko z tą jedną. Proszę o pomoc
Obrazek
Obrazek

Tutaj na zdjęciu lepiej widać, że łodygi robią się miękkie.
Obrazek
Za wielkie zdjęcie(regulamin), zmniejszyłam i połączyłam posty. Iwona
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przelana strelicja

Post »

Mamy cały wątek poświęcony tej roślinie, gdzie był wielokrotnie omawiany temat przelania. Zapraszam do lektury:

viewtopic.php?t=125216

Na pewno podłoże jest beznadziejne, doniczka musi mieć odpływ i stać na podstawce oraz parę innych rzeczy.

Jak posadziłaś do pojemnika bez odpływu do samej ziemi uniwersalnej, to ciężko uniknąć przelania...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
przygodka232
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 28 sty 2023, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Przesadziłam do zwykłej donicy z podstawką, ziemię wymieszałam z perlitem. Czy zastosować jakiś oprysk na liście? Niektóre się zwijają, inne mają plamy i żółkną
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

W jakim stanie były korzenie? Odcięłaś chore, pogniłe?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
przygodka232
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 28 sty 2023, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Tak odcięłam. Było ich niewiele. Końce zasypalam cynamonem.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Ok., czyli teraz musi po prostu odchorować i odbudować system korzeniowy. Licz się z ok. kilkoma tygodniami. W międzyczasie może odrzucić najstarsze liście i jest to normalne. Na wiosnę powinna ruszyć ze wzrostem.
Podlewaj do tego czasu dopiero wtedy gdy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża. Na wiosnę jak już zrobi się cieplej możesz nieco częściej podlewać.
Zapewnij ciepło i podwyższoną wilgotność powietrza, a dodatkowo najlepiej jeszcze doświetlanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
przygodka232
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 28 sty 2023, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Mam jeszcze inne strelicje. Ogólnie to bardzo ładnie rosną. Kupiłam maleńkie sadzonki (zeszłą wiosną) a naprawdę ładnie urosły i wydawały mi się do tej pory zdrowe. Rosną w doniczkach z podstawkami ale są w ciasnych osłonkach. Ziemia z perlitem. Wczoraj je obejrzałam i niepokoją mnie suche końce liści. Czy one też się kwalifikują do przesadzenia? Ewentualnie jakiś oprysk?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Doniczka powinna stać na podstawce żeby do korzeni docierało powietrze. Jak wsadzisz doniczkę do ciasnej osłonki to podłoże będzie dłużej przesychać, zwłaszcza w głębi bryły korzeniowej.
Podstaw wszystkie na podstawki.

Jaką masz wilgotność powietrza?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
przygodka232
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 28 sty 2023, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

39% w tej chwili.

Temperatura w domu w ponury dzień 23 stopnie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Zdecydowanie za niska wilgotność powietrza. To jest roślina tropikalna, wilgotność powietrza nie powinna spadać poniżej około 60% z niewielką tolerancją.
Tylko nawilżacz powietrza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”