Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Wszystko masz w wątku, temat poruszany wiele razy, więc polecam wpierw poczytać, a znajdziesz wszystkie odpowiedzi.

Podłoże do wymiany, jest za bardzo przepuszczalne - Strelicja to nie jest epifit, posadź do mieszanki ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji około 3:1.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Iwonaaaa1_
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 mar 2023, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Dzień dobry,
chciałam poprosić o poradę.
Posiadam strelicję już dobrych kilkanaście miesięcy.
Podlewana dosyć rzadko (raz na ok 1,5-2 tyg., nigdy w równych ostępach czasu, wodą przefiltrowaną)
Dosłownie kilka razy podlana odzywką z pokrzywy (plantlover)
Nigdy nie została przelana, jej warunki odkąd została zakupiona nie zostały w żaden sposób zmienione.
Niestety od kilku tygodni wygląda coraz gorzej. Jeden z mniejszych liści wygląda tak jak na zdjęciu, jeden się złamał, i ogólnie roślina rozchodzi i się na boki i liście zawijają się do środka.
Czy ktoś mógłby podpowiedzieć jak mogłabym ją uratować?
Będę bardzo wdzięczna.
Obrazek


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Jak moja poprzednia wypowiedź - w wątku znajdziesz od razu wszystkie odpowiedzi, więc polecam poczytać.

Wszystko robisz źle, no może prawie wszystko.

1. Beznadziejne podłoże - rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie do mieszanki ziemi i rozluźniacza.

2. Podlewasz zawsze obficie, czyli taką ilością wody żeby woda dotarła do całej bryły korzeniowej. Podłoże w okresie wiosna - lato musi być cały czas umiarkowanie wilgotne. Jedynie w okresie jesienno-zimowym można pozwolić przeschnąć wierzchniej warstwie podłoża.

3. Plantlover nie jest nawozem, a przynajmniej nie jako podstawowy. Nawozisz przede wszystkim mineralnym nawozem do roślin kwitnących co 2 - 3 tygodnie w okresie wiosna - lato.

Oczywiście stanowisko wyłącznie słoneczne - parapet albo na kwietniku tuż przy oknie.

Reszta w wątku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
marta_marta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 mar 2023, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

norbert76 pisze: 20 mar 2023, o 15:21 Wszystko masz w wątku, temat poruszany wiele razy, więc polecam wpierw poczytać, a znajdziesz wszystkie odpowiedzi.

Podłoże do wymiany, jest za bardzo przepuszczalne - Strelicja to nie jest epifit, posadź do mieszanki ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji około 3:1.
Podłoże jest wymieszane z gliną, nie przesycha szybko jest wilgotne, sprawdzam higrometrem, wątek przeczytałam cały, nie pomogło mi to zidentyfikować plam wiec będę wdzięczna za wskazanie czy to jest grzyb
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Nie wiem gdzie i ile jest gliny, której w praktyce nie powinno się dodawać, bo jest zbędne, ale widzę podłoże typowe dla epifitów, czyli z korą/podłożem do storczyków. Takie podłoże nie będzie prawidłowo trzymać wilgoć zwłaszcza w okresie letnim. Więc zalecam wymianę podłoża. Nie patrz, że teraz Ci trzyma wilgoć bo są zupełnie inne warunki - słabsze światło/słońce.


Co do plam, to pisałem wcześniej żebyś poczytała wątek - były już takie przypadki i jest to typowy przypadek plamistości w przypadku tych roślin.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
marta_marta
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 mar 2023, o 13:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Super, dziękuje bardzo za odpowiedź, to niby jest podłoże uniwersalne zielonego parapetu, chciałam dobrze kupić lepsze, a wyszło jak zwykle 😉 w takim razie przesadzę, i czytam już o plamistości. Pozdrawiam serdecznie
Skaf
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 mar 2023, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Dzień dobry,
Przesadziłam strelicję, bo okazało się że miała ziemiorki. Niestety miałam jedynie ziemię uniwersalna. Strelicja stoi na parapecie okno południowego i jest podlewania regularnie. Ale liście zaczęły pękać i pojawiać się na nich plamy. Nie wiem czy na jednym z liści nie pojawił się grzyb.
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Masz odpowiedź przecież...

Roślinę przesadzamy jak mamy wszystkie potrzebne składniki, a nie posadziłaś
bo miałam jedynie ziemię uniwersalną
... no i do tego zbyt regularne podlewanie, więc jakie mogły być inne efekty? :shock:

Musisz nie tylko przesadzić jeszcze raz do mieszanki ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji około 3:1, bo prędzej czy później faktycznie wejdzie grzyb. Na razie widać tylko uszkodzenia mechaniczne.
Pękanie liści u tych roślin to normalne.

Te czarne kropki to albo jakiś kurz albo odchody wciornastków. Sprawdź czy nie ma na liściach takich czarnych ruszających się kreseczek. Ewentualnie możesz teraz umyć dokładnie liść za pomocą szmatki/gąbki i za jakiś czas sprawdź czy znowu się nie pojawią.
Nie spryskujesz przypadkiem często wodą?
Strelicję podlewasz wtedy kiedy delikatnie przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
Stanowisko wyłącznie słoneczne, czyli parapet albo na kwietniku tuż przy oknie (bez żadnych firanek i zasłon).
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Skaf
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 mar 2023, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Przesadzę do mieszanki. Co do podlewania, to podlewam jak przeschnie warstwa wierzchnia. A spryskuje liście jedynie okazjonalnie. Dziękuję za odpowiedź :)
olkafasolka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 4 kwie 2022, o 21:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Cześć!
Czy pomożecie mi proszę z moją strelicją? Od ok. tygodnia (może dłużej) zauważyłam, że zwija liście. Kiedys już miałam podobną sytujację, wówczas podlałam ją bardziej obwicie i wszystko wróciło do normy. Obecnie podleniewanie większą ilością wody wydaje się nie działać.
Kwiat nie był przesadzany, przestawiany, nic w jego uprawie nie było zmieniane.


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Masz odpowiedź w tym co napisałaś.
Czyli rozumiem, że nie przesadzałaś po zakupie? Jeśli nie to powinnaś to zrobić od razu do mieszanki ziemi i rozluźniacza.
Jeśli podłoże jest wilgotne, a liście się zwijają to doszło do uszkodzenia korzeni wskutek przelania.
Trzeba wyciągnąć roślinę z doniczki i sprawdzić ich stan, odciąć pogniłe i posadzić do nowego podłoża. Doniczka z odpływem stawiasz na podstawce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
olkafasolka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 4 kwie 2022, o 21:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Odpowiadając bezpośrednio nie cytujemy. Iwona

Roślina jest u mnie od ponad roku i była przesadzana po zakupie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Zaraz, wpierw piszesz że nie była przesadzana, a teraz piszesz że była rok temu....

No dobra, ale znając życie to posadziłaś do samej ziemi uniwersalnej prosto ze sklepu, a nie wymieszałaś ze żwirkiem albo perlitem w określonej proporcji.
Do tego pewnie zbyt regularne podlewanie, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.
Doniczka wsadzona do osłonki czy stoi na podstawce? Jeśli to pierwsze to źle.
Tak czy owak została przelana i trzeba dokładnie sprawdzić stan korzeni i oczyścić korzenie ze starego podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”