Działka - ogród i praca od podstaw

Zdjęcia naszych ogrodów.
Awatar użytkownika
Marmarelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 543
Od: 29 gru 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Działka - sezon 2022 - praca od podstaw

Post »

kuneg pisze:A co to za grzyby? ...bo nie rozpoznaję.
Ach, bo takie małe zdjęcie się załączyło - rydze! Ale wokół moich sosenek, które wiele osób na miejscu radziło ściąć
rośnie też mnóstwo maślaków. Tu jeszcze maleństwa, ale kilkanaście dni później okazało się, że wyszło całe wiadro.

Obrazek

Nie wygląda to jeszcze magicznie, ale ja jestem człowiek cierpliwy i się nie zrażam niepowodzeniem, to w końcu projekt na lata.

Obrazek
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Działka - sezon 2022 - praca od podstaw

Post »

Ja mam uprzedzenia do grzybów blaszkowych - rozpoznaję z jadalnych tylko pieprzniki, czubajki, twardzioszki, opieńki i pieczarki. Babcia uczyła mnie rozpoznawania grzybów, ale rydzów koło niej nie było.

Fajnie mieć własne grzyby na działce :) ;:215

Ja z mojej łąki co tydzień też coś mam - a to kanie, a to pieczarki. Kiedyś pod moimi dębami znalazłam podgrzybki złotawe, albo zajączki (nie bardzo je rozróżniam). A jak nie z łąki, to z pobliskiego lasu. Wystarczy wyskoczyć na "sikundę" ;)
Awatar użytkownika
Marmarelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 543
Od: 29 gru 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Działka - sezon 2022 - praca od podstaw

Post »

kuneg pisze: Fajnie mieć własne grzyby na działce :) ;:215
Tak! Masz całkowitą rację, ja już planowałam, że będę grzybnie kupować, kombinować a obyło się całkowicie bez mojej wątpliwej pomocy :;230

Dostałam trochę rozchodników, dwa lata temu i jakoś udało im się przetrwać na balkonie, ale one też zostaną szybko wywiezione, bo mam plan
na koniec października czyli zacząć ogarniać skalniak. Trochę roślin mam, dokupiłam 2 odmiany kolejnych rozchodników, mam trochę cebulek krokusów
więc zobaczę jak mi się uda urządzić całe miejsce.

A na pomysł wpadłam taki, bo na działce rosną mi dwa półmetrowe:

Obrazek

Całe szczęście, że latem udało mi się w końcu ogrodzić działkę, bo do lasu kilkadziesiąt metrów i czekały na nas ciągle takie niespodzianki:
Nie wiadomo w zasadzie kto poobgryzał, ale do sąsiada potrafią sarny przełazić, więc...

Obrazek
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Działka - sezon 2022 - praca od podstaw

Post »

To nie jest obgryzione, jeśli to jest z wiosny.
Na moim RODos grasowały sarny przez parę lat. Podobne ślady na drzewkach są, jak wiosną kozły obdzierają rogi z naskórka. Jak rogi przestają rosnąć, to je to swędzi i obdzierają o młode drzewka... przy okazji obdzierając je z kory. Tak mi załatwiły świdośliwę kolumnową.
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11531
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Działka - sezon 2022 - praca od podstaw

Post »

Marysiu świetnie, że działka ogrodzona. ;:215 Będziesz spokojniejsza o nasadzenia. Jeśli mogę się powymądrząć, :roll: to zastanów się nad sadzeniem drzew tak blisko płotu sąsiada, chyba że zamierzasz za jakiś czas przesadzić. Lepiej jednak od razu wsadzić na miejsce docelowe. U mnie klony, małe patyki, posadzone dziesięć lat temu 120 cm od płotu przechodzą koroną na sąsiednią działkę i co roku muszę radykalnie ciąć. ;:222
Maślaki cudne, nie musisz chodzić do lasu, żeby wiadro uzbierać. ;:oj
Pozdrawiam ciepło. ;:168
Awatar użytkownika
Marmarelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 543
Od: 29 gru 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Działka - sezon 2022 - praca od podstaw

Post »

Oj Cyma kochana, wymądrzaj się ile wlezie, ja wszystko biorę na klatę ;:168 z tymi drzewami JUŻ staram się uważać, ale strasznie mi zależało, żeby się odgrodzić zielenią od sąsiadów ( mam z dwóch boków) więc tam jest w zasadzie mnóstwo przeróżnych nasadzeń, a będzie jeszcze więcej bo ja oczywiście lekko oszalałam z zakupami ;:124 teraz tylko chleb do końca miesiąca :;230

Nie wiem czy mam zdjęcia tych boków od sąsiadów, zaraz poszukam:

Obrazek

Ogólnie tragedia, sąsiad ma prześwity, ja nie mam obecnie nic prócz tego betonu. Chciałbym mieć wiatrochron od wschodu i po tej stronie zieloną ścianę drzew. Ale jako, że nie jestem fanką tuji, to zadanie wcale nie jest takie łatwe. Teraz tam pojadę na kilka dni to się zobaczy ile się uda zrobić. Ale coraz bardziej ciąży mi ta Warszawa, chciałabym jeździć tam na dłużej. Ale to jeszcze daleka droga, na razie namiot mogłabym sobie postawić :heja
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Działka - sezon 2022 - praca od podstaw

Post »

Hej!
Jak tam Twoje nasadzenia jesienne?
Awatar użytkownika
Marmarelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 543
Od: 29 gru 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Działka - sezon 2022 - praca od podstaw

Post »

Witaj kochana, wracam ;:3 za mną bardzo ciężki okres, w którym troche zapomniałam o tym co ważne i do życia potrzebne... ;:167

Jak sprawa kształtowała się w tym roku?

1. Płot powstał, kosztował 250% tego ile sobie założyłam, a nie jest to jak widać szczyt finezji. Jest jednak zrobiony bardzo porządnie i jak tylko zajmę się nasadzeniami,
to też całkiem inaczej będę na niego patrzeć. No nie jest to bajkowy, kamienny płot angielski, ale musiałam arche zejść na ziemię i jestem bardzo szczęśliwa, że jakość
materiałów jest w dobra a płot stoi i dobrze pełni swoją funkcję.

Obrazek

2. Udało mi się także posadzić kilka krzaków ciemierników. Lato było jednak koszmarnie gorące więc sama zastanawiam się co zastanę w tym tygodniu.
Jadę na działkę pierwszy raz od dwóch miesięcy ;:124 bardzo się boje co tam zastane. na działce nie było wody, raz na jakiś czas udało się troche popodlewa
od sąsiadów i ogólnie nie nastawiam się pozytywnie, ale w sierpniu było dobrze - zobaczymy co teraz.

Obrazek

3. Oczyszczam teren kawałek po kawałku. Tu wynik jednej wizyty:

Obrazek

Zostało zrobionych kilkanaście nasadzeń - oczywiście za gęsto i to co mi się podobało, niekoniecznie z sensem. Tak to wyglądało w styczniu. Postawiłam też
prowizoryczny kompostownik, który już w tym roku bardzo się przydał do wypełnienia jednej ze skrzyni. W lutym została zakupiona szklarnia. Było trochę roboty z
ogarnianiem terenu pod nią, znalezieniem miejsca, ale wydawało się na ze w tym momencie jest bliżej niż dalej. Cóż, myliliśmy się.

Obrazek

4. W maju, jak zwykle, zajęliśmy się kolejny raz nie tym co najpotrzebniejsze, a tym co sprawiało mi największą przyjemność. Został za to zakupiony wąż ogrodowy,
co uratowało mi (a w zasadzie mój wujek) nasadzenia, krzewy i drzewa latem (choć z kilkoma egzemplarzami musiałam się pożegnać. Skrzynie zostały zakupione,
halo się wysadzić jedną i zrobić kolejny kawałek ziemi przy murze. Jesteśmy więc w maju i to by było na ten moment tyle na ten post.

Obrazek

Oczywiście zasadziłem sporo krzewów porzeczek, malin czy agrestu oraz drzew. Ale o tym jak sobie radzą i co było dalej napisze już jutro.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Działka - sezon 2022 - praca od podstaw

Post »

Brawo Ty!
Stawianie ogrodzenia to ciężka praca i nie bardzo da się to zrobić tanio. Coś o tym wiem. Samodzielnie stawialiśmy 200m ogrodzenia.
Widać, że małymi kroczkami prace posuwają się do przodu. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”