Pomidory z Włoch -uprawa,doświadczenia,porady.

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Sylwester88
200p
200p
Posty: 443
Od: 14 sty 2022, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łuków

Re: Pomidory z Włoch -uprawa,doświadczenia,porady.

Post »

Red pear z polskich nasion nie zachwyca ani smakiem ani plonem, za rok wysieje z włoskich mam dostać z wymiany.
mario77
100p
100p
Posty: 109
Od: 25 lip 2015, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Pomidory z Włoch -uprawa,doświadczenia,porady.

Post »

Mam podobną opinię o Read Pear, jest to pomidor przeciętny w smaku, dość plenny, szybko mięknie gdy dojrzeje. Miałem nasiona z Franchi.
Z podobnych, sakiewkowych pomidorów dla mnie smaczniejszy był Or Pera d'Abruzzo. Ale ta odmiana (z nasion Plantico) u mnie miała często wadę w owocach, w rejonie blizny po pręciku powietrze dostawało się w niektórych owocach do komór nasiennych i pomidory się psuły.
karion
500p
500p
Posty: 560
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory z Włoch -uprawa,doświadczenia,porady.

Post »

Faworyt pisze:Klimat włoski latem od jakiegoś czasu niczym się nie różni od naszego w zasadzie.
Znacznie się różni. U nas skrajne upały to zazwyczaj z 3-4 tygodnie a u nich z od Czerwca do końca września . Tam w skrajne upały może i 5 stopni cieplej jest niż w Polsce ,ale lampa zupełnie inna. Po deszczach szybko wszystko schnie ,bo znacznie szybciej przychodzi poprawa pogody.
W okolicach Neapolu jest aktualnie koło 21-25stopni a noce blisko 15c. Niewiele gorzej w okolicach północnej Werony. Dla mnie jest to przepaść.
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pomidory z Włoch -uprawa,doświadczenia,porady.

Post »

Bardzo dawno mnie nie było.W sezonie uprawowym jest ogrom pracy a po sezonie pasuje posprzątać.Co dopiero wczoraj posprzątałem mnożarkę i to by było na tyle.
Ale widzę że nie tylko ja długo tu nie piszę podsumowania roku i o planach na przyszłość.
Odnosząc się do ostatnich wpisów to wtrącę kilka słów.Na odmianę Red Pear nie powiem złego słowa i to zarówno jeśli chodzi o smak jak i o plenność.Dwa w/g mnie minusy to jeśli pozostawimy go za długo na roślinach przejrzewa i mięknie.Poza tym jego siły witalne pozwalają mu na wytworzenie max.4 gron,ale przy tylu zawiązanych owocach na tych piętrach ma do tego prawo,zwłaszcza że jego system korzeniowy nie jest aż tak wybitnie mocny.Ilość owoców jednak to równoważy.A co do firm nasiennych zdecydowanie lepszy jest z naszych nasion,sadzę go już od wielu lat więc porównanie jest.Sposób uprawy to jeszcze inna sprawa jeśli chodzi o efekt finalny.
Pisząc o różnicach w klimacie naszym i włoskim mam na myśli ściśle okres wiązania owoców między 3 a 5 czasami (rzadko) przy 6 gronie kiedy to tak jak u mnie jest taka temperatura że te 2 czasami 3 grona pozostają niezawiązane.A to jest czas newralgiczny dla uprawy w naszym klimacie.Sezon włoski trwa o wiele dłużej(2 cykle).

Myślę że grudzień-styczeń powinienem pokazać jeszcze odmiany z lat poprzednich jak i te nowe z tego roku...i wzajemnie bo jak kiedyś wspominałem nie jest to mój osobisty wątek,jedynie go założyłem by polecić coś wartego uwagi i uprawy. ;:108
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pomidory z Włoch -uprawa,doświadczenia,porady.

Post »

Corazon z tegorocznej uprawy. Tradycyjnie smak i plenność idą w parze.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Pomidory z Włoch -uprawa,doświadczenia,porady.

Post »

Corazona masz z jakich nasion?
Waham się na przyszły sezon między nim a Red Pear.
Pozdrawiam. Sławka
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pomidory z Włoch -uprawa,doświadczenia,porady.

Post »

Oryginalnych.Mimo wszystko tylko ta wersja daje optymalne wyniki.Corazon wprawdzie ma drobniejsze trochę owoce niż Red Pear,ale wiąże powyżej czwartego grona.Smakowo obydwie odmiany są bardzo dobre. ;:108 ;:333
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pomidory z Włoch -uprawa,doświadczenia,porady.

Post »

Czerwona sakiewkowa odmiana,wysoka i plenna.Miejsce miała kiepskie,ale i tak się sprawiła.

Obrazek

Obrazek
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pomidory z Włoch -uprawa,doświadczenia,porady.

Post »

Odmiana wysoka-wegetatywna o czerwonych mięsistych owocach.Wolno tworzy grona pozwalając owocom dorastać,dopiero wtedy przechodzi w dojrzewanie.Oszczędna w owoce 2,3 max 4 na gronie,ale wielkościowo jest ok.300-500 gram.

Obrazek

Saraceno ma czerwone owoce lekko żebrowane od szypułki.Grona bardzo regularne po 5 owoców 250-300 gram.Wiązała,nawet latem praktycznie wszystkie kwiaty do 2 metrów.Rośliny mocne.Jedna z najlepszych nowości w tym sezonie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
rolnik90
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 985
Od: 7 kwie 2011, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wierzbica

Re: Pomidory z Włoch -uprawa,doświadczenia,porady.

Post »

Można wiedzieć w jaki sposób przygotowujesz glebę pod nowy sezon? Widządz Twoje krzaczory i jakie masz z nich zbiory to musisz mieć bardzo żyzną glebę.
Piotr
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pomidory z Włoch -uprawa,doświadczenia,porady.

Post »

Wręcz przeciwnie. U mnie jest 5-6 klasa ziemi. Jesienią co drugi, trzeci rok daję kurzeniec w zależności od dostępu. Bardzo wczesną wiosną kreda lub wapnowanie, tydzień przed sadzeniem wielo składnik a dwa, trzy tygodnie po posadzeniu roślin do końca sezonu kolorami Kristalon. W sezonie Kristalon już od wielu lat daje świetne wyniki a to co najważniejsze w owocu-smak!
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5867
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Pomidory z Włoch -uprawa,doświadczenia,porady.

Post »

Hej , czy te odmiany włoskie, które uprawiasz , nasiona są dostępne w małych opakowaniach?
Asia
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pomidory z Włoch -uprawa,doświadczenia,porady.

Post »

Hej.Większość tak kupowałem po wcześniejszych mozolnych poszukiwaniach,czasami zajmowało to rok,czasami dwa jak ostatnia którą z koleżanką forumową ;:168 namierzaliśmy długo,ale wszystko jest na dobrej drodze.W kraju jej jeszcze parę lat raczej nie będzie.Zakupy są prowadzone po Europie i wyjątkowo drogie to hobby.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”