Siedlisko między Trzebnicą, a Sułowem

Zdjęcia naszych ogrodów.
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1913
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Siedlisko między Trzebnicą, a Sułowem

Post »

Hej Małgosiu!! Też bym chciała mieć bambusy ale jak na razie nie miałam okazji zdobyć. ;:65
Piękną masz już wiosnę, jak miło uwijają się pszczółki, ;:197 zazdraszczam, u mnie na pewno marzec jeszcze zimny będzie ,kwiecień pewnie też .
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
Awatar użytkownika
plocczanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16588
Od: 31 lip 2014, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Siedlisko między Trzebnicą, a Sułowem

Post »

Małgorzatko, pszczółki i u mnie gromadnie uwijają się wśród kwiecia. ;:215 Wczoraj widziałam nawet dwa duże trzmiele. ;:219
Nie mam derenia na działce, ale sąsiadka ma i owoce są moje, :tan bo ona nie wie i nie chce wiedzieć, co z nimi zrobić, a ja zalewam procentami i mam pyszną dereniówkę. ;:138
Gratuluję ukorzenienia bambusa. ;:333
Pozdrawiam. Lucyna
Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków - cz. 15 Zapraszam.
Ani jeden ogród nie jest urządzony raz na zawsze.
Mcin
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 10 lip 2019, o 22:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Siedlisko między Trzebnicą, a Sułowem

Post »

Witam i podziwiam ! Ruda darniowa tworzy się na podmokłych łąkach pod darnią, nasi (moi i Twoi) przodkowie używali jej w kuźnicach do wyrobu stali, oraz w domach drewnianych jako ściana fundamentowa pod poziomem drewnianej podłogi : przewiewna dołem co zapobiega wilgoci. Taki był dom moich dziadków, było takich domów bardzo dużo : trasa Milicz- Ostrzeszów -Sieradz. Jest nawet cały kościół z rudy darniowej w Czarnymlesie Pozdrawiam serdecznie. :wit
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Siedlisko między Trzebnicą, a Sułowem

Post »

Kopę lat, Marcinie!
Już sobie poczytałam o rudzie darniowej. Nie dość, że na podmokłych terenach się tworzy, to jeszcze tworzy warstwę utrudniającą zarówno odpływ nadmiaru wody, jak i podsiąkanie przy niedoborze wody. Nic, tylko ją wydobywać meliorując przy okazji teren. Jak już sobie poczytałam, to mnie olśniło, że nazwy wsi w rejonie wyraźnie mówią, co w ziemi leży: Ruda Żmigrodzka, R. Sułowska i R. Milicka, a niedaleko Kużniczysko, no i stawy… Ciekawe, ile z nich powstało na skutek wydobycia rudy. Zauważyłam nagle też bryły rudy i to wcale nie małe. Patrzy człowiek i nie widzi… Słucha, co sąsiad gada, ale nie dociera, jakby nie słyszał…

******
Dziś nie mam zdjęć. Woda zeszła z sadu i z pola. Traktor nie ugrzązł. :heja
Pole przejechane glebogryzarką, truskawki posadzone, porzeczki uporządkowane, czarne bzy też. Kilka roślin (irysy, bergenie, mięty i inne) już po przeprowadzce. Nie zdążyłam naszczepić papierówki na A2, więc zrazy siedzą w lodówce. Śliw też nie zdążyłam zasadzić, więc posiedzą w doniczkach. Bobu też nie zdążyłam posiać… :(
Mąż w tym czasie zrobił porządek z krzaczorami w rowie, by woda łatwiej spływała.

Pracowity dzień. :D

Lucynko, do pszczółek na wsi nie zdążyłam zajrzeć.
Awatar użytkownika
Florian Silesia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2320
Od: 3 lip 2016, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Siedlisko między Trzebnicą, a Sułowem

Post »

Kwitnący dereń podziwiam! Mam małą sadzonkę posadzoną w ub. roku. Mam nadzieję, że doczekam się w następnym roku kwiatów ;:65
Awatar użytkownika
Beaby
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6296
Od: 16 lut 2014, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Siedlisko między Trzebnicą, a Sułowem

Post »

Bardzo dużo macie pracy, podziwiam.
Podziwiam też, że to wszystko ogarniacie i w pielęgnacji i w logistyce, co jak gdzie kiedy. ;:303
Nawet drzewka owocowe sama szczepisz, dla mnie to jest czarna magia. :D
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Siedlisko między Trzebnicą, a Sułowem

Post »

Witajcie, kochani :wit

Pracy i owszem, mamy, ale sami się w to pakujemy, bo przecież nikt nam nie każe :) Pracujemy zawodowo, zarabiamy, więc nie musimy.
...ale takie już z nas dwa osiołki :lol:

Przyplątało się do nas choróbsko jakieś bezgorączkowe. Męczy mnie już drugi tydzień ból głowy, katar, ból gardła i uczucie zmęczenia.
W sobotę posiałam tylko bób do gruntu, a w niedzielę i poniedziałek posiałam dopiero rozsady: por, seler, paprykę i pomidory.

Bogusiu, szczepienie jabłoni jest dosyć proste. Pierwsze szczepienia oglądałam w wykonaniu babci i to dość prymitywnymi metodami. Skoro kobiecina po 4 klasach wiejskiej szkoły podstawowej umiała to zrobić, to doszłam do wniosku, że to nie może być zbyt trudne. Trzeba się tylko odważyć :D

Florianie, w końcu na pewno się doczekasz. Derenie długo każą na siebie czekać.
Awatar użytkownika
anabuko1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16980
Od: 16 sty 2013, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie/ Chełm

Re: Siedlisko między Trzebnicą, a Sułowem

Post »

No proszę u ciebie już papryki, figi rosną.
I derenie bardziej rozkwitnięte niż u mnie. Moje jeszcze w pąkach ale coś tak się już żółci :)
Teraz zimno to wszystko powoli się rozwija.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Siedlisko między Trzebnicą, a Sułowem

Post »

Aniu, Ty lepiej szykuj miejsce na dynie :D

Figą, to ja się raczej martwię, bo to dopiero marzec przecież, a targać jej do domu to mi się nie chce. Szkoda kręgosłupa, bo drugiego na wymianę nie mam.

Papryka zimująca ledwo zipie, bo znów przędziory się rozpasały, jak mnie choróbsko męczyło. Muszę się zmobilizować i robić jej oraz reszcie zielska co 2-3 dni oberwanie chmury w wannie.

*********
Dzisiaj czuję się lepiej :)
Wylazłam z roboty dość późno, bo chciałam podgonić trochę, bo... mam tydzień wolnego ;:138 Wreszcie mogę odebrać nadgodziny i może poszaleję na RODos i na wsi :heja

Pojechałam do Biedry po pracy, bo trzeba coś jeść, ale wypatrzyłam też borówki amerykańskie po dyszku od sztuki. Ładnych parę minut stałam nad nimi i dumałam - kupić, nie kupić... liche trochę... no ale tanio... ale blade... no przecież zadbam o nie i urosną. Jutro kupię. :D

Jeszcze czekam na hortensje w dobrej cenie :)
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1913
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Siedlisko między Trzebnicą, a Sułowem

Post »

Małgosiu ja kupiłam :lol:
Jedną co prawda bo mi jedna zdechła i miejsce zwolniła. Mianowicie Patriot.
Mam nadzieję że odmiana będzie się zgadzać. ;:333 Myślałam o kupnie jeszcze jednej ale nie chce mi się doła pod nią robić. ;:224
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Siedlisko między Trzebnicą, a Sułowem

Post »

Kupiłam jagody, borówki, żurawiny i nawet hortensje oraz irysy syberyjskie żółte i niebieskie. Zostawiłam 2 stówki w Biedrze. Tanio :D
Posadziłam.
Przyszły też zamówione 2 śliwki - Herman i Bluefree.
Posadziłam.
Zaszczepiłam 2 papierówki na a2.
Przejechałam glebogryzarką ponownie pole.
Znów nie zdążyłam opryskać sadu olejem.
Padłam.

Jak się podniosę, to wkleję jakieś foty :)

Edit: fotki
Na RODos:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pogoda była cudna na wsi wczoraj :)
Obrazek

Jedna rodzina pszczółek przeżyła zimę :shock:
Obrazek

Czosnek sadzony w Sylwestra. Całkiem dobrze wygląda :D
Obrazek

Nieszczęsna ruda darniowa. Spore są te bryły. Na pewno do czegoś je wykorzystam :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na spacerze z psem
Obrazek
Awatar użytkownika
plocczanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16588
Od: 31 lip 2014, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Siedlisko między Trzebnicą, a Sułowem

Post »

Małgorzatko, nie przemęczaj organizmu, zwolnij troszeczkę, zadbaj o zdrowie. ;:167
Widzę dużo mchu tu i tam. U mnie też panoszy się wszędzie, bo jest bardzo mokro, ale i ziemia się zbytnio zakwasiła. Muszę z tym powalczyć.
Pierwsze wiosenne kwiatuszki już cieszą Twoje oczy, ;:215 nawet jakieś kwitnące drzewo wypatrzyłaś podczas spaceru. ;:138
A co to za roślinka na pierwszym zdjęciu?
Pozdrawiam cieplutko. ;:196
Pozdrawiam. Lucyna
Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków - cz. 15 Zapraszam.
Ani jeden ogród nie jest urządzony raz na zawsze.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Siedlisko między Trzebnicą, a Sułowem

Post »

Lucynko, lubię czuć zmęczenie fizyczne czasem - trochę endorfin się wydziela wtedy. Szczególnie jest mi to potrzebne, jak jestem po miesiącach ciężkiej pracy umysłowej i jestem przemęczona psychicznie. :)

Mech rośnie nie tylko na kwaśnej glebie. On rośnie również na lekko zasadowej glebie, byle zbitej i wilgotnej. Taką mam na RODos.

Na pierwszym zdjęciu jest jagoda kamczacka w pełnym rozkwicie :)

Ja również cieplutko pozdrawiam ;:167

*****************
W tym tygodniu mam trochę wolnego. Dzisiaj wzięłam mamę i pojechałam na wieś. Powyznaczałyśmy rzędy, wydeptałyśmy ścieżki, posiałyśmy marchew, cebulę i pietruszkę. Poprzycinałam też jabłonie no i znów się trochę zmęczyłam, ale tak pozytywnie :) :) :)
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”