Kompost z kartonów,tektury

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
zielarz94
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 28 mar 2016, o 13:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kompost z kartonów,tektury

Post »

Cześć,

Czy kartony (nie pokryte żadną farbą) można dodawać do kompostu. Czy kleje używane w kartonach nie będą zanieczyszczały kompostu?

Pozdrawiam ;)
rtk10
100p
100p
Posty: 185
Od: 12 sie 2011, o 12:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. mazowieckie

Re: Kartony do kompostu

Post »

Można do kompostowniki dodać tekturę falistą niezadrukowaną i niebarwioną, podartą na małe kawałki i namoczoną. To doskonale źródło węgla, którego odpowiednie proporcje w stosunku do azotu są bardzo ważne. Ja układam warstwami grubości od 2 do 5 cm materiał organiczny zawierający węgiel, potem azot i następnie ziemię, i tak do wysokości ok. 1 m. Wszystkie warstwy są odpowiednio wilgotne.
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3993
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Kartony do kompostu

Post »

Bardzo dobre są do kompostu wydmuszki po malinach albo jajkach - tylko trzeba usuną naklejki i potem podrzeć na kawałki.
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Co można wrzucać/wysypywać na kompost ?

Post »

Kiedyś darłem kartony teraz kładę je na płasko. Różnicy nie widzę. Potem przy przerzucaniu i tak się wszystko miesza.
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12942
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Co można wrzucać/wysypywać na kompost ?

Post »

Kartony, tektura, opakowania po malinach i jajkach - wszystko jednak nie kolorowe. Dodaję oczywiście obierki z warzyw, warzywa i owoce, skorupki z jajek. Nie dodaję obierki z cytrusów, jedynie banany dodaję do kompostownika i pod "nóżki" różom. Z ogrodu tez nic nie wyrzucam, jedynie chore liście, owoce itd.
Bardzo dobre moim zdaniem jest wrzucanie trawy i liści, oczywiście zdrowych.
Posypuję wapnem warstwy, polewam wodą od czasu do czasu żeby nie było zbyt sucho.
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
mutagen
200p
200p
Posty: 318
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia

Post »

Pozdrawiam.
Dzisiaj film o tym jak w ciągu miesiąca dzięki grzybom przerabiam karton na kompost.
Kompost ten można użyć do hodowli dżdżownic.Jak wiadomo dżdżownice potrzebują celulozy do tworzenia kokonów, ale papier musi byc przerobiony przez grzyby, bo przecież dżdżownice zębów nie mają.


youtu.be/_LXxRAjvluo
Yanuszek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 lut 2021, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia

Post »

Panie Eugeniuszu czy mógłby Pan napisać w naszym języku co tam się na filmie zadziało?
mutagen
200p
200p
Posty: 318
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum)

Post »

Pozdrawiam.

Kompost z tektury robi się szybko i łatwo, w dodatku jest on pozbawiony chorób, pasożytów itd.
Zamieszczam zdjęcie jak wygląda kompost z tektury po miesiącu. ;:14

Obrazek


- Wt 07 gru 2021 10:03 -
Pozdrawiam.
Chciałem poinformować forumowiczów zainteresowanych moimi postami na temat produkcji próchnicy do uprawy czosnku niedźwiedziego, że cały czas przerabiam kartony.
Zima jest łagodna i nic nie przeszkadza w kompostowaniu kartonów w beczkach.
Zachęcam innych uprawiających czosnek niedźwiedzi do kompostowania kartonów w beczkach.Jest to proste, szybkie i łatwe w przeciwieństwie do kompostowania liści.
mutagen
200p
200p
Posty: 318
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Kompost z kartonów,tektury

Post »

Pozdrawiam.
Kompost z tektury robię zamiast ziemi liściowej.Nie chodzi o dodawanie tektury do kompostu, ale o butwienie tektury pod wpływem grzybów.
Mamy tylko tekturę i aktywator, czyli przetarte na sicie spróchniałe drewno z lasu.Kompost ten jest mi potrzebny do uprawy czosnku niedźwiedziego.Kompost z tektury możemy sezonować, albo dodać odpady typu owoce,warzywa ,młoda trawa plus dżdżownice i robić klasyczny kompost przeznaczony do wszystkich roślin.
Próchna z tektury używam do kiełkowania nasion czosnku niedźwiedziego i do robienia podłoża do uprawy czosnku niedźwiedziego.
Jestem mało ambitny i nie interesuje mnie kompostowanie wszystkiego w ciągu paru lat, ale uzyskanie bardzo dużo kompostu w bardzo krótkim czasie.Dlatego nie kompostuję zrębków,słomy,trocin,gałęzi,starej trawy itp. badziewia.
Kompostuję tylko tekturę,owoce,warzywa i młodą trawę.
Jeśli ktoś jak ja jest "mało ambitny" i nie interesuje go kompostowanie ciągnące się latami, to niech sobie poczyta o butwieniu,próchnicy, o kompostowaniu przemysłowym i obejrzy filmy o kompostowaniu przemysłowym.Wtedy trzeba się zastanowić, czy z roweru można zrobić bolid formuły 1 i się z nim ścigać.
Mam nadzieję, że nie naruszyłem regulaminu forum.
mutagen
200p
200p
Posty: 318
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Kompost z kartonów,tektury

Post »

Pozdrawiam.
Jeśli chcemy kompostować kartony w beczkach lub kompostownikach, to potrzebujemy setki litrów aktywatora.
Dlatego proponuję zacząć kompostować w kastach budowlanych z wywierconymi otworami.Do takiego kompostowania
wystarczy około 30 litrów aktywatora.


Obrazek

Obrazek
mutagen
200p
200p
Posty: 318
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Kompost z kartonów,tektury

Post »

Pozdrawiam.
Dzisiaj słów parę na temat kompostowania w kaście budowlanej z wywierconymi otworami.
Kompostujemy od maja do października.W kaście ma być ciepło i wilgotno, czyli jeśli mamy zimne noce, to kastę przykrywamy starą kołdrą,kocem, tekturą itp.Do kasty dajemy aktywator,tektura,woda,aktywator....itd., aż do zapełnienia kasty.
Po miesiącu kartony powinny zamienić się w ciemne "ciasto", które przecieramy na sicie.Przetarty kompost możemy sezonować,dodawać do hodowli dżdżownic,możemy mieszać z warzywami,owocami i młodą trawą i otrzymać kompost uniwersalny.
Mi zależy głównie na zastosowaniu kompostu z kartonów w uprawie czosnku niedźwiedziego.
Niewiele osób to interesuje, więc nie ma sensu się w to zagłębiać.Dla tych nielicznych, których to interesuje proponuję wpisać w wyszukiwarkę "próchnica kiełkowanie nasion" i poczytać sobie na ten temat.
I to by było tyle przynudzania na dzisiaj.
Wszystkiego najlepszego z okazji świąt życzę forumowiczom.
Przecieranie i przesiewanie.
Obrazek
Po przetarciu i przesianiu.
Obrazek
mutagen
200p
200p
Posty: 318
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Kompost z kartonów,tektury

Post »

Pozdrawiam. :wit
Ociepliło się i warto udać się do lasu na grzybyy saprotroficzne.Są one potrzebne do kompostowania tektury.
Jakie mają być, to wszystko jedno, aby rozkładały celulozę.
Jak to się mówi, nieważne jaki jest kot, biały, czy czarny, aby łapał myszy.
Zebrane w lesie grzyby saprotroficzne będą aktywatorem dla kompostu z tektury.
mutagen
200p
200p
Posty: 318
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Kompost z kartonów,tektury

Post »

Pozdrawiam.
Po przyniesieniu z lasu grzybów saprofitycznych zasiedlamy nimi wilgotną tekturę.Do wiosny będziemy mieli już super aktywator do kompostu z tektury.
Podobnie robimy z innymi saprofitami potrzebnymi do kompostowania.W kompoście powinna być co najmniej jedna trzecia
objętości materii organicznej opanowanej przez saprofity.
Od maja do października rozsądny czas na kompostowanie nie powinien być dłuższy niż jeden miesiąc.
Grzyby saprofityczne w wiadrze.

Obrazek


Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”