Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.2

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
siewior
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 16 wrz 2013, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.2

Post »

Link do poprzedniej części wątku viewtopic.php?f=17&t=120053


Witam,

z nieśmiałością proszę o kolejną radę, Tym razem chodzi o moje żywotniki. Na początku dodam, że w zeszłym sezonie jedna sztuka wyglądała podobnie pod koniec sierpnia i niestety wiosną musiałem ją wyciąć. Z jej miejscu odkaziłem ziemię jakimś preparatem poleconym w szkółce. Po kilku sesjach podlewania odkażającego, posadziłem nową i póki co, ma się dobrze.

Oprócz odkażania, polecono mi zestaw nawozów i oprysków, które sumiennie zastosowałem wczesną wiosną na wszystkie żywotniki, zaraz po odkażeniu gleby. W skład tego mixa wchodził z tego co pamiętam: PINIVIT, Promanal 60EC, Ridomil, Superam.
Robiłem 4 sesje nawożenia, każda 10 litrów preparatu.
Na 10 litrów wody dawałem:
200ml Pinivit (zamieszać)
1/2 op. Ridomil (nie pamiętam jakiej pojemności to było opakowanie, taka saszetka była)
250ml Promanal (zamieszać)
1 nakrętka Superamu (zamieszać) - ja zamiennie dawałem nakrętkę płynu do naczyń Ludwik.
Oprysk robiłem 4 razy, co 7 dni. Pryskałem thuje i podłoże na szerokości korony.

Niestety kilka metrów dalej, to samo dopada kolejne, tym razem już trzy sztuki. Chcę zadziałać już teraz i dlatego zwracam się z prośbą, co robić? Co im dolega?

Proszę o rady czy stosować znowu tą miksturę, czy coś innego? W takim razie co?
Dziękuję z góry!

Poniżej zdjęcia:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Żywotnik szmaragd (thuja smaragd) - zaczynają chorować/schnąć?

Post »

Inne widać zdrowe, nie traktuj ich chemią.Wykrusz to co suche z pędów, nie wygląda to na chorobę, ale jakieś fizjologiczne zaburzenie.
michal325
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 sie 2019, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Tuje Szmaragd - żółkną, brązowieją, usychają, zalane lub przenawożone

Post »

Witam mam pytanie ponieważ już postanowiłem wykopać i spalić ale zauważyłem sporo takich odrostów jak na foto i sam już nie wiem co robić, czy w ogóle zwracać na nie uwagę, pozdrawiam. https://i.imgur.com/YmYh9ye.jpg
karolciaijacus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 sie 2019, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Danice usychają - co robić?

Post »

Pomożecie?
Posadzone 10 dni temu. Zasilone oscomote, duzo podlewane. Myślałam, ze stoją w wodzie, ale wykopałam i nie. Zaczynaja schnąc od góry. Czy to fytoftoroza?
Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Danice usychają - co robić?

Post »

Wyglądają na zalane.Nawóz na start też mógł zaszkodzić, po posadzeniu w pierwszym sezonie lepiej nic nie dawać.
neutron
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 maja 2019, o 23:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Tuje (żywotniki) brązowieją,usychają cz.1

Post »

Witam
Zauważyłem dziś na szpalerze (ok 60sztuk) tui Brabant niepokojące pożółknięte czy tez pozasychane igły:

https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/ed2caf1bfb175f1d
https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/be8ad9d33f98dc71
https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/46f6f91f3e91ba1a

Tuje rosną już na tym stawisku blisko 2,5 roku - były sadzone już jako potężne blisko 2m okazy, bryły korzeniowe ok 40-50cm w (lnianych?) siatkach z grubymi oczkami.
Pierwszy sezon intensywne podlewanie co drugi dzień, drugi sezon (w zeszłym roku) podlewanie 2 razy w tygodniu z okazjonalnymi przerwami. W tym sezonie zauważywszy, że tuje wypuściły już korzenie poza obrys korony właściwie przestałem podlewać. Nawóz aplikowany był w kwietniu i w czerwcu. Do tej pory wszystko było bez zastrzeżeń - przyrosty satysfakcjonujące, ładne zagęszczenie po cięciach i po ubytkach jeszcze ze szkółki.
Niestety teraz nagle wyskoczyły te objawy.
Przeżółknięcia lub zaschnięcia tych takich blaszek (igieł?) - nie na końcówkach ale bardziej w środkowej części gałązek. Są one rozproszone, na różnych wysokościach, na pewno na wysokości wzroku (wyżej niezbyt dobrze widać).
Wydaje mi się, że przytłaczająca większość objawów znajduje się po jednej stronie szpaleru - tej na której słońce jest krócej - przed południem (strona północ-północny wschód-wschód)
Dotyczą ok 70%-80% roślin, na razie nie ma tego wiele, lecz w poprzednich latach niczego podobnego nie zaobserwowałem.
Czy może to być przesuszenie w wynikające z braku podlewania?
Wzdłuż korzeni ryły krety - część wyłapałem - jednak teraz chyba wróciły w mniejszym nasileniu. Na działce są tez nornice, nie jestem pewien czy akurat tu, ale są. Może to to?
A może jakaś choroba?
Brak składników odżywczych?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
jackovski
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 27 gru 2018, o 13:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: jakimi środkami zwalczać tą chorobę ? mam takie same objawy na Szmaragdach :(

Post »

Krzyk80 pisze:Jak pisałem wcześniej oddałem gałązki do badania fitopatologicznego z mojego postu: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... highlight=
okazało się że powoduje tą chorobę szereg grzybów które potocznie nazywa się " zamieraniem pędów" jak przypuszczałem... :) taka była diagnoza.
motyl_fx
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 16 wrz 2019, o 07:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Żółknięcie. brązownie tuji aureospicata

Post »

Witam

W tamtym roku posadziłem około 200 tuji aureospicata o wysokości około 180 cm, Większość fajnie się przyjęła, ale kilka ostatnio zaczęło żółknąć (te co żółkną, są w większości w miejscu zacienionym, gdzie zdarza się, że stoi woda), zdjęcia:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Cżyżby fytoftoroza? Jak ratować, help?
Rafal_Ga
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 wrz 2019, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

tuje - żółkinięcie

Post »

Witam wszystkim forumowiczów - mógłbym prosić o szybką ocenę stanu i możliwej przyczyny drzewek. Najpierw - latem zaczęły żółknąć dwie, teraz od jakichś dwóch tygodni - kolejne dwie. Drzewka wsadzone w zeszłym roku - po zimie wszystko było ok. Co to może być i jak pomóc?

https://imagizer.imageshack.com/img922/6212/xDPCMc.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img924/3575/8MDrLI.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img921/4922/7EkGe6.jpg
Tomilondyn
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 sie 2019, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tuja szmaragd, grzyb czy inny problem

Post »

Tuje posadzone miesiąc temu, pod spodem lekka ziemia, podlewanie codziennie i to sporo, jakoś tydzień temu zaczęły brązowiedz, dodam że ostro padało cały tydzień przed tym brazowieniem. Dostałem w sklepie substral saprol, i otrzymałem info ze to grzyb od nadmiaru wody. Pryskalem na razie dwa razy, ale nic nie pomaga. Co robić dalej?




Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje (żywotniki) brązowieją,usychają cz.1

Post »

Tuje wyglądają na kopane, nie wyprowadzone w doniczkach.Jak mają uszkodzone korzenie, to mogą częściowo podsychać, ale powinny z tego wyjść.To nie jest grzyb i lanie chemii nie ma żadnego sensu.Nadmiar wody też jest szkodliwy, należało podlać w trakcie sadzenia, by ziemia przylgnęła do korzeni, a o tej porze już praktycznie można później nie podlewać.Codzienne obfite podlewanie im zaszkodziło z pewnością.
Tomilondyn
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 sie 2019, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje (żywotniki) brązowieją,usychają cz.1

Post »

Wszystko się zgadza, tuje kopane, podlewane dużo.... Czyli co? Czekamy podlewać? Nie podlewać? Były podlewane podczas sadzenia. Jak będą brązowe całe to co wtedy? Od nowa? Czy co? Sorki ale to moje pierwsze tujki
danielpf
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 wrz 2019, o 07:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje (żywotniki) brązowieją,usychają cz.1

Post »

Czesc. Jestem amatorem jeśli chodzi o uprawę roślin. Dopiero zaczynam swoją przygodę z ogrodem. W kwietniu posadziłem kilkanaście tui szmaragd, drzewka były dosyć wysokie bo do około 2 m. Jedynym ich minusem było przezedzenie w dolnej części. Drzewka podlewane dosyć często. W okresie upałów codziennie obficie. Od jakiegoś miesiąca niektóre tuje zaczęły mocno brazowiec. Jak myślicie co jest przyczyną? Czy zaczynają usychać i sie nie przyjmą? Dodam że miesiąc temu uzylem jesiennego nawozu i wczoraj po miesiącu powtórzyłem czynność. Pozdrawiam i załączam zdjecia
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”