Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.2

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Danat
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 21 cze 2022, o 08:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tuje

Post »

Witam
Stalo sie to po zimie ...
Czy ktos podpowie co moze byc przyczyna z tymi 2 sztukami?
Dzięki
Obrazek
https://i.postimg.cc/1XfGhVt3/IMG-4460.png
Danat
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 21 cze 2022, o 08:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.2

Post »

Obrazek

Obrazek
michalmalawski
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 kwie 2024, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Proszę o pomoc. Choroba tui

Post »

Dzień dobry. Przesyłam zdjęcia tui. Może ktoś pomoże co im dolega? Dwa dni temu zastosowałem środek przeciwko brązowieniu oraz saprol z firmy substral. pH gleby 6. Dziękuję
Obrazek

Obrazek
Obrazek
amadeoolis
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 wrz 2022, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Poparzone słońcem ? - Tuja Szmaragd

Post »

Witam,
Mam dwie grupy tuj - starsze - wsadzane ponad 3 lata temu jako wysokie na 160 cm - 4 sztuki z 10 były do tej pory zacienione przez śliwkę i jabłonkę które wyciąłem tej zimy. Efekt jest taki że od strony południowej teraz ta strona która jest narażona na słońce - zbrązowiała. Reszta tuj pozostałych które nie były zacienione i są nawet wyższe od tych co były zacienione są w porządku. Czy te co zbrązowiały od słońca się odratują ?

Obrazek
Obrazek


Druga grupa - tuje wsadzone w tym roku - tydzień temu
Obrazek

Obrazek
Zbrązowiała góra rośliny. Dół jest zielony. Wyglądają na moje oko jakby też od słońca przybrazowiala góra. Chcialbym poznać wasze zdanie.
Drugie pytanie, czy jest szansa ze się zagęszczą ? Te tuje kupowałem przez internet - nie wiedziałem że będą na tyle chude - raz że nie będę już się kłócil ze sprzedającym a dwa roślinka to roślinka - wolę jej pomóc i dać miłość 😻 😅
Matss42
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 31 maja 2024, o 11:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tuje szmaragd

Post »

Witam

Pisze do was o pomoc w sprawie tui szmaragd, od początku maja tuje zaczęły dość gwałtownie żółknąć i brązowieć. Co może być przyczyną i jakie kroki podjąć żeby próbować to odratować.

Jeśli chodzi i dane:

Tuje około 160 drzewek zostało zasadzonych w 2023 na początku października. Drzewka były kopane z gruntu i w ten sam dzień wsadzone.

Ze względu na to ze mam bardzo piaszczysty teren na odległości około 1m od płotu i głębokości +/- 30cm została wymieniona ziemia. Następnie zostały wykonane dołki o głębokości około 40-50cm max. Podczas sadzenia do dołków została wlana woda + obsypywanie ziemia do iglaków. Na koniec wszystkie zostały jeszcze raz mocno podlane.

Do początku kwietnia nie była żadnych niepokojących objawów na wszystkich drzewkach. Po przymrozku pod koniec kwietnia, było u nas koło -7 zaczęły sie problemy i trwają a nawet sie pogłębiają do dzisiaj.

Na jedną stronę tuj zastosowałem nawóz interwencyjny przeciw brązowieniu z marki Substrat do polewania igieł.

Od kwietnia została założona linia kroplująca która jest uruchamiana 2 max 3 razy w tygodniu na 2h podczas 1h wydatek wody to = około 800l

Nie wiem czy problem polega na tym ze zostały porostu przemrożone czy maja za mało wody

Dodatkowo większość gałązek które są brązowe na końcach mają nowe zielone przyrosty.. Czy to może świadczyć o tym ze ze te gałązki które są brązowe są do odratowania?????


Obrazek

https://i.postimg.cc/vZkLDnnc/IMG-20240526-WA0028.jpg

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Danat
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 21 cze 2022, o 08:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tuja Szmaragd plis

Post »

Cos zaatakowalo mi 2 tuje na poczatku co widac na fotce ... i drzewka uschly ... musialem wykopac
Teraz kolejne cos atakuje prosze o pomoc co to moze byc?
Zrobilem oprysk 2 dni temu Scorpio SC 325 ...
Prosze o porade , nie chce zeby mi wszystkie uschly a mam ich 240😩
Pozdrawiam
Obrazek

Obrazek

Obrazek

https://i.postimg.cc/y8VssPBX/IMG-5905.png
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21842
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Tuja Szmaragd plis

Post »

Oprysk opryskiem ale czy nie są zasuszone?

W jakim podłożu rosną? Od małych sadzonek rosną u Ciebie i to jest pierwszy problem?Są wyściółkowane korą? A co pod nią? Mata może?
Jeśli to jest patogen odglebowy...
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Danat
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 21 cze 2022, o 08:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja Szmaragd plis

Post »

Witam
Rosna od 5 lat u mnie od malego mozna powiedziec
Kupilem je okolo metra moze ciut mniejsze ( fota w zalaczniku)
Posadzone przez firme ogrodnicza z odpowiednim podlozem bylo ok przez ostatnie lata ...
Nawozone Substralem Osmocote + na zime jesiennym do iglakow

Pod tujami agrowloknina i kora ..
W tym toku 2 uschly na wiosne a reszta pokryta takimi rudawymi koncowkami
Zastanawiam sie tez czy to nie nawoz albo cos od ziemi bo inne rosliny tez brazowieja? ( foty)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Danat
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 21 cze 2022, o 08:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja Szmaragd plis

Post »

Zasuszone masz na mysli ze malo wody?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21842
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Tuja Szmaragd plis

Post »

Brałam to pod uwagę,że mogły uschnąć bo upały są dość znaczne i to od dawna...wiosna była-jest nietypowa raczej.
Myślę jednak,że musisz usunąć tę matę jaką masz położoną pod drzewami.Tam korzenie się gotują i nie mają jak oddychać... a jeszcze jak je podlewasz ...Obawiam się,ż e to ta mata spowodowala zagrożenie i porażenie drzew chorobą. Może to fytoftoroza albo jakieś inne choroby bakteryjne. Wytnij i sprawdź w przekroju pędu czy jest charakterystyczne czerwonawe odbarwienie. Jeśli tak to fytoftoroza. Czy jest co ratować nie wiem. Nie znam sie na tyle by ferować wyrokii na Twoje drzewa. Musisz obcinać porażone pędy,palić a krzewy są ogromne więc nie wiem czy pomoże sam ich oprysk ... można próbować podlewać jakąś chemią o wzmocnionym stężeniu .
Zdecydowanie jednak trzeba zacząć o d usunięcia maty i przywrócić korzeniom możliwość oddychania.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2193
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Tuje (żywotniki) bledną,brązowieją,żółkną,usychają cz.2

Post »

Jest gorąco, Zabierz tą "szmatę" , w której rosną i Zastąp ją ściółką. Kora, słoma. Powinno być lepiej, o ile nie jest za późno. Korzenie pod tym plastikowym paskudztwem mogły się zaparzyć.
Pozdrawiam Lucyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”