Wiśnie - kwitnienie, owocowanie, uprawa, opryski

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
danny239
50p
50p
Posty: 60
Od: 31 maja 2020, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Witam, mam problem z wiśniami, przez ostatnie trzy lata wliczając obecna lato nie chcą mi owocować, a jeśli już to robią to sa jakieś śladowe ilości owoców, ostatni rok w którym było co rwać na przetwory to rok 2018 a mam wcale nie tak mało drzew bo 8 dużych a mniejszych to nawet nie licze, co może być przyczyną takiego stanu, czyżby było np mało pszczół, bo drzewa kwitną rokrocznie i to bardzo?
jagusia111

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

Znasz nazwy odmian Twoich wiśni?
danny239
50p
50p
Posty: 60
Od: 31 maja 2020, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiśnie - kwitnienie, owocowanie, uprawa, opryski

Post »

To są samosiewki, prawdopodobnie szklanki
jagusia111

Re: Wiśnie - kwitnienie, owocowanie, uprawa, opryski

Post »

Jeśli kwitną ale nie owocują to albo brak owadów zapylających, albo przemarzają pąki lub kwiaty, albo panuje niewłaściwa pogoda do zapylenia i zapłodnienia np. w kwitnienie pada deszcz i pyłek zagniwa itp. albo brak jest zapylacza. Kwestia jest taka czy są to siewki czy odrosty korzeniowe. Jeśli siewki to nie wiadomo z czym się skrzyżowała odmiana oryginalna, jeśli odrosty korzeniowe to zależy czy roślina mateczna też była siewką czy była szczepiona na podkładce, bo może to być odrost podkładki. Jednak fakt, że we wcześniejszych latach owocowały dobrze, raczej wskazuje na niesprzyjające warunki do zapylenia. Przeanalizuj te wszystkie ewentualności i może dojdziesz do jakichś wniosków.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 721
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Wiśnie - jakie odmiany polecacie

Post »

danny239 pisze:Witam, mam problem z wiśniami, przez ostatnie trzy lata wliczając obecna lato nie chcą mi owocować, a jeśli już to robią to sa jakieś śladowe ilości owoców, ostatni rok w którym było co rwać na przetwory to rok 2018 a mam wcale nie tak mało drzew bo 8 dużych a mniejszych to nawet nie licze, co może być przyczyną takiego stanu, czyżby było np mało pszczół, bo drzewa kwitną rokrocznie i to bardzo?
W tym sezonie jest problem z brunatną zgnilizną drzew pestkowych. I to może być przyczyna. Drzewa kwitną ładnie a potem usychają zawiązki i całe pędy. Należy się pozbyć tych pozasychanych gałązek a w czasie kwitnienia wykonać oprysk zalecanym preparatem. W moim rejonie nie było wcześniej problemów z tą chorobą a w tym roku jak przechodziłem koło działek to z daleka widać było typowe pozasychane pędy u wiśni. Rok temu miałem wiśni dużo a w tym roku jest mało z 5 razy mniej przez tego grzyba i może trochę przez przymrozki.
danny239
50p
50p
Posty: 60
Od: 31 maja 2020, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiśnie - kwitnienie, owocowanie, uprawa, opryski

Post »

Zgniliznę brunatną też zaobserwowałem, ale jednak to śladowe ilości. Moim zdaniem to nie jest przyczyna braku owoców. Myślałem o pszczołach murarkach, one podobno poprawiają zapylenie. Wywiercę otwory w pniakach, może to pomoże ściągnąć murarki do ogrodu. Tak robią przemysłowi sadownicy i jestem ciekaw czy rzeczywiście to działa.


Poprawiłam pisownię/jagusia111
jagusia111

Re: Wiśnie - kwitnienie, owocowanie, uprawa, opryski

Post »

Przemysłowi sadownicy robią ule i kupują do nich formatki. U Ciebie pewnie wystarczą nawiercone pniaki tylko dobrze byłoby na początek mieć parę kokonów żeby się potem rozmnożyły. Murarki pracują na dość bliskich odległościach od ula co z jednej strony jest zaletą, ale może być też wadą. Zaleta jest taka, że będą pracować u Ciebie w sadzie, a nie polecą 500 m dalej do sąsiada, ale wada jest taka, że jeśli jest problem z zapylaczem to pszczoła miodna, która lata dalej może przynieść pyłek z dalej rosnącej wiśni i zapylić Twoją, a murarki będą krążyć w bliskiej odległości i z ich pracy może nie być efektów.
danny239
50p
50p
Posty: 60
Od: 31 maja 2020, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiśnie - kwitnienie, owocowanie, uprawa, opryski

Post »

Hmm więc co Ty byś zrobiła w tej sytuacji, bo zdobycie kokonów tych murarek to pewnie mega ciężkie jest?
jagusia111

Re: Wiśnie - kwitnienie, owocowanie, uprawa, opryski

Post »

Zdobycie kokonów murarek jest bardzo proste. Zimą i wiosną jest sporo ogłoszeń o sprzedaży w popularnych serwisach ogłoszeniowych. Możesz też zajrzeć do tego wątku https://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=5&t=120021 , tam na pewno ktoś podpowie coś w tej sprawie, a może i podzieli się kokonami. Jednak ja myślę, że to nie jest wina pszczół, tylko albo tak składały się w ostatnich latach warunki pogodowe, albo zabrakło zapylacza. Może gdzieś w pobliżu rosła jakaś wiśnia, która była zapylaczem, a potem ktoś ją np. usunął. Ja bym jednak spróbowała zastąpić kilka tych samosiewek jakimiś wiśniami o znanych konkretnych odmianach.
danny239
50p
50p
Posty: 60
Od: 31 maja 2020, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiśnie - kwitnienie, owocowanie, uprawa, opryski

Post »

Kurcze a ja myślałem, że takie murarki pojawią się same, jak np. pszczoły, które tworzą swoje gniazda w ścianach między cegłami... hmm czyli jednak najlepiej byłoby kupić kilka odmian wiśni, które nawzajem by się zapylały?
jagusia111

Re: Wiśnie - kwitnienie, owocowanie, uprawa, opryski

Post »

Jeśli będą gdzieś w pobliżu to może się i pojawią. Ja kiedyś próbowałam i się nie pojawiły. Ja uważam, że warto spróbować urozmaicić paletę odmian.
Awatar użytkownika
Jonzak
200p
200p
Posty: 249
Od: 24 mar 2013, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardziej wyż, niż-niż, czyli Wyż.Śl.

Re: Wiśnie - kwitnienie, owocowanie, uprawa, opryski

Post »

Być może są u ciebie, ale o tym nie wiesz. Miałem podobną sytuację. Dowiedziałem się o ich istnieniu na mojej działce, kiedy wiosną przygotowałem im do zasiedlania pęk pociętej trzciny, średnica 6-8mm. Więcej informacji jest w sieci, polecam.
Ci, co nie wiedzą, ale wiedzą, że nie wiedzą:to prostaczkowie, poucz ich.
Ci, co wiedzą, a nie wiedzą, że wiedzą: to śpiący, obudź ich.

Julian Tuwim
danny239
50p
50p
Posty: 60
Od: 31 maja 2020, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wiśnie - kwitnienie, owocowanie, uprawa, opryski

Post »

Więc jagusia jakie odmiany wiśni poleciłabyś mi, może powiedz jakie Ty masz i czy się sprawdzają, chodzi mi jednak też o takie odmiany, które dość łatwo uprawiać np. bez oprysków
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”