Kompost cz.2

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
trzyary
200p
200p
Posty: 276
Od: 30 lip 2020, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław 7a

Re: Kompost cz.2

Post »

GMoore pisze: 10 kwie 2023, o 20:35 ... Ale igliwie ponoć przerabia się ze 3 lata. A ja bym chciał bliżej 2.
Jako składnik podłoża pod zakładaną kwaterę borówki wysokiej stosowałem z powodzeniem pięcioletni kompost iglasty z igliwia i drobnych pociętych gałązek.
Przesiewałem go używając skrzynki plastikowej po owocach z kilkumilimetrowymi otworami.
Przeleżał się 5 lat w klasycznym kompostowniku.
W trzyletni kompost iglasty nie weszły korzonki sadzonki borówki wysokiej. Zachowały kształt doniczki producenta sadzonki.
trzyary
200p
200p
Posty: 276
Od: 30 lip 2020, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław 7a

Re: Kompost cz.2

Post »

Andrzej997 pisze: 10 kwie 2023, o 23:25 Ale możesz nie azotować i dorzucać pod borówki niedojrzały kompost.
Stacja Chemiczno-Rolnicza zaleca aby po dorzuceniu pod borówki niedojrzałego kompostu podwoić ilość nawozu azotowego.
Ja stosuję siarczan amonu.
Andrzej997
200p
200p
Posty: 457
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost cz.2

Post »

A skąd ta stacja wie ile dorzuciłem i ile dawałem nawozu wcześniej? A kto dorzuca azot pod borówki w dziczy?
Ciekawe też czy wzięli pod uwagę, że ptaki latają po całym ogrodzie i dżdżownic szukają - ogród cały obs!@# i to pewnie dlatego wszystko mi rośnie, pomimo iż azotu nie daję. :D
trzyary
200p
200p
Posty: 276
Od: 30 lip 2020, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław 7a

Re: Kompost cz.2

Post »

Andrzej997 pisze: 16 kwie 2023, o 20:51 A skąd ta stacja wie ile dorzuciłem i ile dawałem nawozu wcześniej?
Co roku na wiosnę daję próbkę gleby z kwatery borówki wysokiej do zbadania do Stacji Chemiczno Rolniczej.
Jak przyślą zalecenia to je wykonuję.

13 marca br pobrałem próbki z kwatery borówki wysokiej i dałem do zbadania do Stacji Chemiczno-Rolniczej.
Było tego z pół litra.
Zleciłem badanie ogrodnicze z zaleceniami nawożenia korekcyjnego.
Koszt 71,23 zł.
20 marca br opracowano zalecenia nawożenia korekcyjnego.
22 marca br e-mailem przesłano mi wyniki.
Zalecono:
- sypanie siarki 5 g na metr kwadratowy co 6 do 8 tygodni,
- nawożenie siarczanem amonu 40 do 45 g na metr kwadratowy trzykrotnie:
-- w okresie nabrzmiewania pąków,
-- po kwitnieniu, zazwyczaj w drugiej połowie maja,
-- po zakończeniu silnego wzrostu owoców, zazwyczaj w drugiej połowie czerwca
- nawożenie saletrą amonowa od początku maja do końca czerwca trzykrotnie po 5 g na metr kwadratowy.
Nie było potrzebne nawożenie korekcyjne innymi nawozami.

Kwatera ma już dobre parę lat.
Igliwie, gałązki, gałęzie drzew szpilkowych zacząłem gromadzić kilkanaście lat temu.
Dół na kwaterę borówki wysokiej skończyłem kopać 24 sierpnia 2017.
Ściany boczne dołu wyszalowałem deskami owiniętymi grubą czarną folią budowlaną.
Deski były zagłębione na na 60 cm i wystawały na 20 cm ponad grunt.
Nasypałem siarki ~20 g/m2.
15 września 2017 do dołu wsypałem pięcioletni kompost iglasty, torf o pH 3,5 - 3,8 oraz ziemię z działki.
Grubsze frakcje kompostu poszły na spód.
Co 20 cm siarki 5 g na metr kwadratowy.
W osłonie z torfu o pH 3,5 - 3,8 oraz ziemi z działki wsadziłem dwa pierwsze krzaki.
Krzaki te stały bez rozwoju kilka lat w nieodpowiedniej ziemi u innego działkowicza.
Andrzej997
200p
200p
Posty: 457
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost cz.2

Post »

Wygląda mi to na profesjonalna uprawę, a z wynikami z laboratorium nie mam zamiaru dyskutować.
Sęk w tym, że te wyniki dotyczą tylko Twojej kwatery borówki wysokiej i nie mogą być wytycznymi dla nikogo innego.

Mimo wszystko uważam, że to doskonały przykład fachowego nawożenia - uważam, że nikt nie powinien używać nawozów zapobiegawczo czy "na oko". Nie kupujmy nawozów w ciemno - najpierw zróbmy badanie w Stacji Chemiczno Rolniczej. W zasadzie bez takiego badania powinno być zabronione kupowanie nawozów sztucznych.

P.S.
Szkoda tylko, że cena jest moim zdaniem zaporowa dla ogrodnika-amatora. Za 70 zł można pewnie kupić 25 kg nawozu uniwersalnego. A zatem 99% kupi i nawiezie w ciemno.
GMoore
50p
50p
Posty: 62
Od: 5 lis 2022, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kompost cz.2

Post »

trzyary pisze: - sypanie siarki 5 g na metr kwadratowy co 6 do 8 tygodni,
Taką elementarną typu 99,9% siarki?
A sypiesz pylistą czy granulowaną?
trzyary
200p
200p
Posty: 276
Od: 30 lip 2020, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław 7a

Re: Kompost cz.2

Post »

granulowaną
kupowana w sklepie ogrodniczym
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost cz.2

Post »

Strasznie dużo siarki ;:oj , jak Wy nie boicie się , że przewalicie. Może okazać się, że właściwe pH ustabilizuje się po 2 latach jak w przypadku wapna i będzie za kwaśno . Jak za bardzo kwaśne borówka też nie będzie rosła a liście będą czerwone.
Andrzej997
200p
200p
Posty: 457
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost cz.2

Post »

W tym roku walnąłem po wiaderku kompostu zwykłego pod każdą borówkę jak co roku - raczej nie na odkwaszanie. :D
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost cz.2

Post »

Popieram.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8516
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Kompost cz.2

Post »

Przed takim walnięciem warto było sprawdzić pH tego kompostu .
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2039
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Kompost cz.2

Post »

Chciałem dać kompost pod borówki, ale zmierzyłem pH przed wysypaniem.
Okazało się, że jest bardzo zasadowy, więc zrezygnowałem.
Takich błękitów na kwasomierzu nie widziałem wcześniej, bo u mnie z reguły czerwono. :wink:
Pozdrawiam, Jacek
GMoore
50p
50p
Posty: 62
Od: 5 lis 2022, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kompost cz.2

Post »

trzyary pisze: 17 kwie 2023, o 21:26 granulowaną
kupowana w sklepie ogrodniczym
Ale czysta siarka 99-99,9% czy taka z domieszkami jak np. Wigor S.
I jak się czyta rózne poradniki (internet polskojęzyczny i anglojęzyczny) to nie ma zgodności czy pylistą czy granulowaną. Granulowana nie za długo się rozkłada?
Co przemawia za granulowaną?

suzana pisze: Strasznie dużo siarki ;:oj , jak Wy nie boicie się , że przewalicie.
Ja właśnie szukam informacji ile tej siarki żeby zakwasić ale zdania mocno rozbieżne. Często pojawia się 5-10g/krzak ale równie często 30-50g/krzak - obie wartości w trybie 1-2 razy na rok. Bywały też zalecania po ok 100g/krzak, ale to rzadziej i je pomijam. Podkreślę, że wszystkie te wartości były w sytuacji istniejących nasadzeń.
Te 5g co 6-8 tygodni to tak ok 30-40g na rok, czyli jak zalecenia (30-50), które często spotkałem w internecie.

Komu wierzyć, jak żyć tj jak sypać siarkę :)

PS
Przyjmuję zalecenia /m2 jako równe /krzak.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”