Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Pytanie do tych, ktorzy mają już spore monstery (te z wielkimi liśćmi. Chyba deliciosa). Jakiej wielkości są doniczki, w których ich macie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera plamki

Post »

Iza00029 pisze:Tak spryskuje raz w tygodniu a w cieplejsze dni czesciej
Monstera przesadzałam zaraz po kupnie małej sadzonki. Aktualnie ma ok pol roku. Podłoże kupowałam specjalna mieszankę do monstery plus perlit. Obwiązałam ja ok pol miesiąca temu bi zaczęła się przewracać. Wlasnie dlatego chciałam ja przesadzić do większej doniczki juz z odpowiednim palikiem. Doniczka obecna ma odpływ z korkiem od spodu

Roślin nie spryskujemy wodą, bo to oprócz częściowego zmycia kurzu nic nie daje pozytywnego. Za to istnieje możliwość powstania brzydkich plam od twardej wody, a w gorszej perspektywie załapania infekcji grzybowej zwłaszcza teraz w okresie jesienno-zimowym kiedy masz mniejszą cyrkulację powietrza. Nie wolno spryskiwać zwłaszcza nowych, rozwijających się liści bo bardzo są podatne na gnicie. Te zmiany na rozwijającym się liściu to właśnie tego efekty. Do podniesienia wilgotności powietrza służy wyłącznie nawilżacz.

Podłoża, specjalne do Monstery podchodziłbym z dużym dystansem. Nie wszystkie mogą mieć właściwy skład dający odpowiednią przepuszczalność. Polecam przygotować samemu mieszankę, np. ziemi, podłoża do storczyków oraz perlitu/żwirku w równych proporcjach.

Doniczka - co to za korek od spodu? Do podłoża ma dochodzić powietrze również od tej strony, więc doniczka powinna stać na podstawce. Większą doniczkę dajesz, jak bryła korzeniowa będzie przerośnięta. Jeśli nie, to sadzisz do doniczki o tym samym rozmiarze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Koasia456
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 15 paź 2022, o 09:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Witam, jestem nowym użytkownikiem, jakiś czas temu zauważyłam drobne żółto-brazowe plamy na liściach z obu stron- najpierw na Alokazji a potem po jakimś czasie na stojącej obok Monsterze, jednak tylko na niektórych liściach. Najpierw na Alokazji wydawało mi się iż widzę drobne czarne robaczki od spodu liści, ale teraz mam wątpliwości czy to jakieś szkodniki czy może choroba grzybowa. Czy ktoś byłby w stanie pomóc i doradzić cóż to za choroba?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

W 100% to wciornastki. Oprysk Karate Zeon oraz podlanie Mospilanem/Polysect, najlepiej wszystkie rośliny w pomieszczeniu. Powtórzyć po tygodniu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Koasia456
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 15 paź 2022, o 09:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Bardzo dziękuję za pomoc :)
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

trzyjbule pisze:Pytanie do tych, ktorzy mają już spore monstery (te z wielkimi liśćmi. Chyba deliciosa). Jakiej wielkości są doniczki, w których ich macie?
Mam w stabilnych donicach i może dużych - 240x240x200 ale doczekałam się w nich pięknych okazów.
Mam tez kilka innych monster w mniejszych donicach i niestety rosną zupełnie inaczej . Są też duże ale ich liście są mniej efektowne.
Nie umywają się do tych w dużych donicach a przecież dbam o nie identycznie :wink:
W ubiegłym sezonie, wiosną 21 posadziłam do nowej ziemi i ... pozmieniałam donice. Nie żałuję.


Obrazek
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
MoonVixen
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 25
Od: 12 lip 2022, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

To jest dobre pytanie, ale to chyba bez różnicy, jeśli doniczka jest po prostu wystarczająco duża. Widziałam opinie i zdjęcia pięknych monster je potwierdzające, jedni uważają że doniczka powinna być po prostu duża, drudzy że powinna być też trochę wyższa a węższa *hmm*
Na pewno musi mieć ogromne dziury, żeby nie trzymała wody i bardzo przepuszczalne podłoże. Moje zrobiły się ładniejsze właśnie po przesadzeniu, a było to tylko 9 dni temu.
Marcin0000
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 paź 2022, o 19:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Monstera - gnijące liście - jak ratować?

Post »

Witam, czy może mi ktoś pomóc z tą rośliną? Myślałem, że to z powodu zbyt mocnego podlewania, ale ograniczyłem podlewanie a liście nadal gniją.
Część liści już obciąłem. Czy mam ją przesadzić do nowej ziemi?
https://photos.app.goo.gl/5DpJRW4BLrTCtSHk7
https://photos.app.goo.gl/44AfLRDWWMr63n9w7
https://photos.app.goo.gl/wVqeKpZzJY8gFn8C6
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Tak sobie myślę, że wielka doniczka to chyba tylko dla stabilności. Widziałem raz wielką monsterę i miała dość skromne korzenie, chyba wszystko poszło w powietrzne, nie wiem na czym ona w ogóle się trzymała w tej ziemi
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera - gnijące liście - jak ratować?

Post »

Wielkość doniczki dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej. Jeśli roślina jest duża, to sadzisz do ciężkiej doniczki, czyli albo z terakoty albo ceramicznej. Jak dasz za dużą doniczkę, to korzenie w końcu zaczną gnić, bo podłoże będzie nierównomiernie przesychać.
Marcin0000 pisze:Witam, czy może mi ktoś pomóc z tą rośliną? Myślałem, że to z powodu zbyt mocnego podlewania, ale ograniczyłem podlewanie a liście nadal gniją.
Część liści już obciąłem. Czy mam ją przesadzić do nowej ziemi?
https://photos.app.goo.gl/5DpJRW4BLrTCtSHk7
https://photos.app.goo.gl/44AfLRDWWMr63n9w7
https://photos.app.goo.gl/wVqeKpZzJY8gFn8C6

Przede wszystkim masz beznadziejne podłoże, nie sadzimy epifitów do samej ziemi uniwersalnej... W związku z tym co miałoby pomóc ograniczenie podlewania? Prawidłowe podłoże to np. mieszanka ziemi, perlitu oraz podłoża do storczyków w równych proporcjach. Podczas przesadzania oczyść dokładnie bryłę korzeniową ze starego podłoża i sprawdź stan korzeni.
Ponadto rośliny podlewamy wyłącznie miękką wodą, a u Ciebie widać osad z soli wapnia czyli skutek podlewania twardą wodą.
Do tego musisz dopasować wielkość doniczki pod wielkość bryły korzeniowej. Nie powinna być większa niż około 2 cm na średnicy.
Rośliny też wymagają regularnego nawożenia mineralnym nawozem co 2 tygodnie czyli mniej więcej co drugie podlewanie. Po przesadzeniu odczekujesz z tym miesiąc.
Ponadto stanowisko powinno być przy oknie, ciemne kąty z dala od niego odpadają.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Marcin0000
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 paź 2022, o 19:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera - gnijące liście - jak ratować?

Post »

Dziękuję za rady - jutro dokonam zmian. Faktycznie od jakiegoś czasu podlewałem kranówką zamiast wodą RO
Mo_nikaa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 18 cze 2020, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Z ciekawości - mozaikowatość, jakieś niedobory czy inny powód tych przebarwien? Taka już została zakupiona.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Jeśli roślina rośnie, wypuszcza nowe liście to niedobory. Jeśli nie, to może być mozaikowatość. Może, bo z jednej strony jest dość rzadkim zjawiskiem. Zwykle jest to pierwsze i to jest w przypadku tego egzemplarza.
Trzeba zacząć regularnie nawozić i obserwować czy zmiany nie zaczynają stopniowo ustępować i nie pojawiają się na nowych liściach.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”