Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
MaSaKra
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 30 kwie 2022, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Witam,

czy ktos mógłby zerknąć na korzenie czereśni? Czy jest to guzowatość korzeni?

dziękuję

Obrazek

-- 3 cze 2022, o 21:59 --

tutaj jeszcze jedno zdjęcie .....
Obrazek

-- 3 cze 2022, o 22:00 --

Obrazek

Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Nie widzę ani jednego guza, System korzeniowy okropnie okrojony.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2298
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Dokładnie, poszukaj korytarzy nornic/karczowników i zacznij je wytępniać.
Moje wątki
Festina Lente
MaSaKra
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 30 kwie 2022, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Gienia1230, Biotit

dziekuje.

Nie byłam pewna, czy ta dziwnie wyglądająca bryła korzeniowa nie ma jednak guzowatości. Chciałam dodać, że to zdjęcie drzewka przed sadzeniem do gruntu (zamówienie ze sklepu internetowego) i fakt, strasznie obcięty system korzeniowy. To nie były karczowniki/nornice (chyba, że w szkółce ;-) Poza tym drzewko mialo byc na podkładce Gisela 5 a wygląda na Colt...
Deda2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 24 kwie 2022, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czereśnia - gnicie owoców

Post »

Podpowiedzcie co z tym zrobić. Mam czereśnie w ogrodzie, nie wiem jaka nazwa czy ile ma lat, bo juz tu była jak sie wprowadzaliśmy.
Rośnie super, kwitnie i pięknie owocuje co roku. Niestety od jakis 4 lat owoce gniją na gałęziach.
Co roku robię opryski na jesień miedzian, na wiosnę topsin. W tym roku opryskałam jakimś środkiem przywiezionym z Turcji (dostałam od ogrodnika, mającego uprawę czereśni w Turcji).
Nic z tego, owoce gniją. W tym roku zaczely dość późno gnić, ale jest gorąco i sucho. (Mieszkam w Szwajcarii)
Poradzcie co z tym zrobić. Dodam, ze 2 lata temu żeśmy dość sporo przycieli to drzewo, bo było naprawdę gęste . Wszystkie obcięte gałęzie wysmarowane zostały pasta (nie pamietam nazwy).
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
mausz4
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 5 sie 2015, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

To jest brunatna zgnilizna drzew pestkowych. Ja pryskam jak drzewa kwitną, przez kwiatki wchodzi grzyb. W tym roku pryskałem topsinem też. Owoce trzeba chronić przed owadami żerującymi( przez uszkodzenia wchodzi patogen). Tyle ode mnie, może niech się wypowie jeszcze bardziej doświadczony forumowicz.

Szwajcaria piękna sprawa. Byłem kilka razy w tym kraju na zbiorach. Na zbiorach czereśni też( karłowe pod osłonami)
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

W przypadku brunatnej zgnilizny drzew pestkowych występuje dwa rodzaje grzyba. Inny grzyb poraża wiśnie i morele (śliwy rzadko) - przerasta do pędów i powoduje ich zamieranie a inny grzyb atakuje głównie owoce- śliwki, brzoskwinie, nektaryny i właśnie czereśnie., morele też.
Zacząć trzeba przede wszystkim od pousuwania porażonych pędów i owoców, solidnie prześwietlić koronę drzewa. I w przypadku czereśni skupić się na ochronie owoców. Opryski zacząć w momencie opadnięcia płatków ( i stosować je praktycznie aż do zbiorów - jeśli jest mokre lato). Trzeba oczywiście zachować okresy karencji, i zmieniać preparaty. Chorobę można pokonać, jeśli przypilnuje się terminów w opryskach ale potrwa to minimum dwa lata. Z tego co pamiętam to można stosować topsin, score, signum i chyba switch. Oprysk miedzianem (wiosna, jesień) to raczej zabieg zapobiegawczy p-ko chorobom bakteryjnym i wirusowym. Miedzian to najsłabszy środek ochronny.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Siwielec26
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 7 cze 2022, o 03:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Witam, co może być nie tak z moją wisienką? Chodzi o dolne gałęzie że prawie w ogóle są bez liści i owoce małe i obrywają się przedwcześnie. Wiek około 4 lata zdjęcie robione na początku czerwca.
Obrazek

Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Nic. Zrzuca zawiązki, to normalne w czerwcu. Mogą być zapylone ale nie zapłodnione albo nie jest w stanie ich wykarmić.
Zadbaj o koronkę wiśni po zbiorach, uformuj. Aż dziw, że znalazłeś to drzewko w tych chaszczach :roll:
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Siwielec26
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 7 cze 2022, o 03:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Dziękuję za odpowiedz. Tak też myślałem że może jest za słabo odżywiona, ale wolałem zapytać. A co do krzaczorów tam będzie gruntowny porządek bo może też przez to że konkuruje z nimi o składniki pokarmowe bo mam drugą kawałek dalej i pięknie rośnie.
Brenach91
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 3 maja 2020, o 07:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Witam jedno drzewko czereśni ma normalnej wielkości czereśnie, drugie ma jak ziarenka grochu i już czerwone oba były zakupione i posadzone dwa lata temu i to są dwie odmiany wczesne
Obrazek
Tu jak widać maluchy

Tutaj te normalne lecz ma przebarwienia liści żółte sa
Obrazek

Obrazek macie jakieś pomysły ?:) Pozdrawiam
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Te owocki - maluchy to zapewne trześnia , z pestki a czeresienki to chyba głodne są . Pojawiają się już braki magnezu, za chwilę i inne braki się objawią ( wg mnie).
Pozdrawiam! Gienia.
Brenach91
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 3 maja 2020, o 07:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia i wiśnia - choroby i szkodniki część 2

Post »

Hej dwa drzewka kupione w szkółce i są zaszczepione widać miejsce szczepienia więc raczej nie trześnia? Może jakaś choroba? To pierwszy raz teraz są owoce , a te żółte liście to może za dużo nawozów daję bo mam od królików, kóz i daję gnojówkę z pokrzyw :p?
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”