Truskawki w donicach, skrzynkach, rurach in. pojemnikach cz. 2

Drzewa owocowe
marzena85
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 cze 2020, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Truskawki w donicach, skrzynkach, rurach in. pojemnikach cz. 2

Post »

Poprzednia część 1 wątku znajduje się tutaj viewtopic.php?f=34&t=36207


Dzień dobry,

jestem tutaj nowa i początkująca jeżeli chodzi o uprawę truskawek. Proszę o pomoc.

Kupiłam dwie truskawki pnące/wiszące. Zainstalowałam na balkonie i dzieci po tygodniu cieszyły się owocami. Jednak od jakichś dwóch tygodni liście zaczęły żółknąć i rośliny strasznie zmizerniały. Zrobiłam zdjęcia i od razu, jako "nowicjusz", udałam się do centrum ogrodniczego po radę. Pani nawet dobrze nie zerknęła na zdjęcie w telefonie a od razu doradziła nawóz chemiczny. Jako że nie jestem zwolennikiem tego typu rozwiązań, kupiłam nawóz BIO do podlewania. Postępowałam zgodnie z instrukcją, jednak po upływie ponad tygodnia nie ma żadnych efektów. Jest chyba nawet gorzej ;:145

Dodaję zdjęcia moich roślin i bardzo proszę o pomoc. Nie wiem jaka to odmiana, nie było o tym informacji. Przeczytałam cały wątek ale nie znalazłam odpowiedzi na mój problem. Co to może być?
Dodam, że truskawki podlewam regularnie co wieczór. (ok. 0,5l wody na jedną roślinę). Widać też, że roślina wypuszcza nowe pędy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
julcia1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2254
Od: 19 maja 2011, o 08:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Leszno w Wielkopolsce

Re: Truskawki w donicach, skrzynkach,rurach in. pojemnikach

Post »

Za mokro, do tego zimno , będzie dobrze truskawki mają mieć wilgotno ale nie błotko
Pozdrawiam Julia
Moje zielone zakręcenie
marzena85
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 cze 2020, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Truskawki w donicach, skrzynkach,rurach in. pojemnikach

Post »

Dziękuję bardzo za odpowiedź ;:167 ;:333 . Będę zatem podlewała mniej i obserwowała.
Mam jeszcze pytanie odnośnie tych długich wiszących pędów. Nie znalazłam odpowiedzi czy je podpinać/zahaczać do góry czy lepiej zostawić tak zwisające na metr w dół?
Awatar użytkownika
julcia1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2254
Od: 19 maja 2011, o 08:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Leszno w Wielkopolsce

Re: Truskawki w donicach, skrzynkach,rurach in. pojemnikach

Post »

To zleży czy chcesz więcej roślin,jeśli tak to owszem można wsadzać do doniczek ale tylko pierwszy zawiązek nowej rośliny, a tak niech sobie rosną po to są zwisające :wit
Pozdrawiam Julia
Moje zielone zakręcenie
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 603
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Truskawki w donicach, skrzynkach, itp. (zwisające, pnące)

Post »

Maciek13 pisze:Mnie się one nie udają. Zawsze gdy je kupuje jako małe sadzonki to pięknie rosną w donicy, nie są niczym zasilane, a owoce gdy dojrzeją są praktycznie bez smaku.
Nie wiem dlaczego tak się dzieje, ale w tym sezonie posadze wiszące to gruntu i zobacze co z nich będzie :lol:
Pięknie rosną na początku, bo były zasilone u hodowcy/sprzedawcy. A później nie dostają nic do jedzenia, to z czego mają produkować owoce? Zjadły wszystko, co miały w doniczce i głodują...
Nawozów chemicznych, dedykowanych do poszczególnych roślin nie trzeba się tak bać. Rośliny i tak przyswajają związki chemiczne wypłukane z tych niby naturalnych nawozów.
Ja bardzo sobie chwalę podlewanie nawozami- często i w niewielkich dawkach (fertygowanie). Tylko wtedy rośliny ładnie rosną i mają smaczne owoce.
Wypraktykowałam to na pomidorach uprawianych w donicach i w przypadku truskawek jest tak samo.
Pozdrawiam,Vivien333
xiennazo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 cze 2021, o 05:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czerwone łodygi truskawek

Post »

Ostatnio zauważyłam, że łodygi truskawek zrobiły się czerwone. Pierwszy raz zasadziłam w doniczce i nie bardzo wiem co to może być.
Nadmienię, że sadzonki były w porządku, siedzą w doniczce razem jakieś 3 tygodnie i jedna sadzonka jest bez zastrzeżeń a druga zmarniała i więdnie.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Dyluu
50p
50p
Posty: 74
Od: 17 paź 2021, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Truskawki w donicach, skrzynkach, rurach in. pojemnikach cz. 2

Post »

Jakby ktoś chciał pobawić się w wysiew truskawek to w Castoramie dostępne są nasionka Temptation. W opakowaniu jest 25 szt i kosztują 2 zł z groszami. Kupiłem 2 opakowania a wysiać planuje w dwóch turach, pierwsze na początku lutego.
garage1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 18 sty 2022, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wawa

Re: Truskawki w donicach, skrzynkach, rurach in. pojemnikach cz. 2

Post »

Z powodu dużego tarasu i jakoś tak pusto na nim było, postanowiłem go jakoś "upiększyć". W pierwszej wersji rury miały być zasypane ziemią i w otwory wsadzone truskawki, niestety zbyt duża waga takiego rozwiązania zmusiła mnie do zmiany planów.
Następna wersja to zasypać rury torfem lub kokosem i tu znowu kłopot jak takie rur przezimować. Ostateczna wersa padło na doniczki w otworach, poszerzyłem troszeczkę otwory i dopasowałem do doniczek. Zdjęcie przed powiększeniem otworów pod doniczki. Rury będą zaślepione na końcach.

Obrazek
Jako że nie można mieszać przy fatygacji nawozów w 1 zbiorniku, zastosowałem 2 takie po ok 90 litrow + jeden do przelewu. Zbiorniki obudowałem, będą stały w środku konstrukcji.

Obrazek
Nawadnianie będzie przez kroplowniki z emiterami patykowymi z kompensacją ciśnienia. Inżektor założony żeby w razie potrzeby moc podłączyć inny nawóz, przed inżektorem jest schowana pompa.
Obrazek
Nawadnianie, w bardzo ciepłych dniach rośliny podlewane są w pięciu, trzy- lub dwuminutowych cyklach. I tutaj się troszeczkę zawiesiłem, najprościej zamontować 2 wyłączniki czasowe ok 30 pln który będzie załączał pompę i 2 zawory w zależności od potrzeb raz ze zbiornika A raz z B. Może ktoś podpowie jak to można jeszcze usprawnić?
Rura jest fi 200, w porównaniu do takiej samej rury kanalizacyjnej to ciężar tej czarnej jak niebo a ziemia, mozna spokojnie podnieść jedna ręką.
W miarę postępu prac postaram się dołączyć zdjęcia.
Proszę o uwagi odnosnie nawadniania, może jakis programator zastosować ? Z góry dziękuje za uwagi i podpowiedzi.
garage1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 18 sty 2022, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wawa

Re: Truskawki w donicach, skrzynkach, rurach in. pojemnikach cz. 2

Post »

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
garage1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 18 sty 2022, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wawa

Re: Truskawki w donicach, skrzynkach, rurach in. pojemnikach cz. 2

Post »

kroplowniki zamontowane, truskawki posadzone, praktycznie koniec
Obrazek

Obrazek

Obrazek
garage1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 18 sty 2022, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wawa

Re: Truskawki w donicach, skrzynkach, rurach in. pojemnikach cz. 2

Post »

Truskawki po niecałych 8 tyg. od posadzenia
Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8511
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Truskawki w donicach, skrzynkach, rurach in. pojemnikach cz. 2

Post »

Uprawa truskawek w pojemnikach od dawna chodzi mi po głowie .
Garage1 , dzięki za szczegółowy opis i zdjęcia .
garage1
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 18 sty 2022, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wawa

Re: Truskawki w donicach, skrzynkach, rurach in. pojemnikach cz. 2

Post »

Kilka ważnych spawy przy takiej uprawie, do zbiorników musi być doprowadzone powietrze, inaczej będą się pojawiać glony i woda będzie zielona. Ja zastosowałem taka do akwarium tylko z tych troszkę mocniejszych, w zupełności wystarczy. Rury najlepsze Wavin leciutkie i bardzo wytrzymałe, w porównaniu do tych pomarańczowych to niebo a ziemia. Doniczki najlepiej oddychające typu
Hercules, w innych bałem ze się będą zaparzały korzenie.

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”