Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Tutaj chodzi właśnie o owoce chodzi, jak dojrzewają, a pada deszcz, to zaczynają pękać i gnić po czym zostają mumie :roll:
https://images82.fotosik.pl/1088/d28d9d ... 116gen.jpg takie owoce rodzi, są z zamierającego okazu,( opitolili konary średnicy pół metra i później dziwią się, że korona się rozłamała, w każdym razie ta czereśnia ma jakieś 60 lat na biedę, jak pójdę zaokulzować sąsiadce to cyknę zdjęcie tego pniaka). Miałem gdzieś jej zdjęcie, które zrobiłem dla ERNRUD, ale mi uciekło. W każdym razie, u mnie w sadzie też była, ale uschła w 2014 roku nim nauczyłem się okulizować, ta u mnie miała źle wyprowadzoną koronę bo w V dwa główne konary, wysoka jak diabli, dodatkowo miała pękną zgorzel mrozową od południa, gdzie było widoczne martwe drewno przez co wdała się huba, która ją wykończyła, ale nigdy nie było widać na niej żadnych wycieków gumy jak obserwuje się to na innych odmianach. Tą zgorzel pamiętam od dziecka więc musiała powstać w latach 80, albo początkowych 90.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8641
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Ta czereśnia , która rośnie u mnie opis pasuje do Vegi , nie zgadza się pora dojrzewania .
Owoce ma duże , nie mniejsze niż Burlat , raczej twarde .
Przejrzałam wszystkie jasne i nic mi nie pasuje .
Moniliozę mam tylko na niej , strasznie kapryśna . Chcę ją ratować ze względu na świetne owoce .
Nigdy też nie miała robaka .
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

anulab chyba, że masz różową wielką, też wielgachne drzewo, owoce są miękkie, czy tak jak sklepowe czereśnie twarde?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Morisss
100p
100p
Posty: 104
Od: 1 kwie 2020, o 23:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pow. otwocki

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Anulab, jeżeli owoce są jasne z rumiencem, to jest to Vega. Jeżeli całe na początku dojrzałości jasnoróżowe, a potem jasnoczerwone, to Summit. Obie odmiany są podatne na brunatną zgniliznę.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8641
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Dzięki , prawie wszystko pasuje do Vegi . Wytnę i problem się rozwiąże . ;:145
tmf30
200p
200p
Posty: 432
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Witam. Gdzieś tu na forum albo necie widziałem tabelę z terminami kwitnienia poszczególnych odmian czereśni. Może ktoś wie, gdzie to jest. Musze dosadzić jedną czereśnie koło KORDII. Mam Kandydatów z dwoma różnymi allelami czy jak im tam (Sylvia, Tamara, Summit, Krupnopłodna), ale muszą razem kwitnąć
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 333
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

KamilK02 pisze:Pomyłka z odmianą musi być burlat dojrzewa początkiem czerwca przed nasionnicą.
Dodatkowo Burlat jak jest naprawdę dojrzały to jest czarny.
KamilK02, dziękuję za podpowiedź. Doczytałem o Burlacie i masz oczywiście rację. Kupiłem drzewko w necie to miał być Burlat. Sprzedawca zawiódł, ale powiem, że ta nie wiadomo jaka odmiana rzeczywiście na razie się sprawdziła i nie miała robaka, a stara czereśnia była zaatakowana nasionnicą. Starej już nie ma, podratuje sezon grzewczy. W przyszłym roku mam nadzieję na zdrowe owoce.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Muszę jutro przyciąć i Sama i Bladoróżowa, jakoś ich zacząć formować bo bardzo skoczyły z nowymi przyrostami przez ostatni miesiąc ! A tak bym chciała żeby miały chociaż po pare kwiatków.

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2844
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Na pierwszym zdjęciu nie widzę za dobrze, ale myślę, że trzeba jeden z przewodników wybrać, drugiego trzeba zlikwidować.
Na drugim zdjęciu trzeba zlikwidować jeden przewodnik na pewno, gdyż masz już widełki v a to będzie zarzewie raka
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Tak, dobrze widzisz, tez tak właśnie myśle . Miałam to jeszcze wczoraj zrobić, ale przy grillowych gościach nie wypadało. Nie rozumiem, czemu te fotki tak komputer przekręca. Chyba jak się telefonem robi to poziomo trzeba trzymać czy jak?
Pozdrawiam! Gienia.
tmf30
200p
200p
Posty: 432
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Czereśnia - zapylacze,zapylanie,owocowanie

Post »

Witam. Zeszłej jesieni posadziłem SYLVIĘ. W tym roku puściła 3 długie baty. Z uwagi na fakt, iż ta odmiana jest słabo rosnąca wymaga jakiegoś specjalnego cięcia czy lepiej wcale jej nie skracać.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8641
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

Jesienią nie tnie się pestkowych . Niewielkie cięcie można zrobić na ziarnkowych przy sprzyjającej
pogodzie .
Wstawię link do filmu , w którym Sadownik(Esadowy) objaśnia krok po kroku jak prowadzić czereśnie
od posadzenia https://www.youtube.com/watch?v=Su9OdSC ... w&index=45
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 697
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Czereśnia - sadzenie, pielęgnacja, opryski część 2

Post »

A co w przypadku gdy przesadziłem teraz na jesień zaniedbane drzewo z uschniętymi kikutami do swojego ogrodu. Czekać z cięciem sanitarnym do wiosny czy teraz na jesień przy dobrej pogodzie to zrobić i zasmarować maścią?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”