Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
zielonaJAGA
50p
50p
Posty: 78
Od: 30 gru 2015, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Shan wskakuje na listę zakupową. U mnie Swietłana już opadła, tak samo Marceli. Najpóźniejsza jest Violacea, bo dopiero spadają pierwsze owoce.
mario77
100p
100p
Posty: 109
Od: 25 lip 2015, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

Pod nazwą Shan sprzedawanych jest kilka dereni bardzo różniących się wyglądem owoców. Prawdopodobnie różnią się nie tylko smakiem, ale i terminem dojrzewania. Czy dereń o którym pisze Zaorla to ten sam dereń co na festiwalu w Bolestraszycach?
https://www.forumogrodnicze.info/viewto ... 9#p6212929
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/imag ... w&usqp=CAU
U naszych sąsiadów też sprzedają różne:
https://www.eggert-baumschulen.de/image ... e-Shan.JPG
https://ovocnestromyjesen.sk/produkt/dr ... m-kont-3l/
Na bułgarskich stronach nie udalo mi się nic znaleźć na temat tej odmiany.
zielonaJAGA
50p
50p
Posty: 78
Od: 30 gru 2015, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

Dereń Shan, który próbowałam w Bolestraszycach był duży, miał ciemny kolor i był słodki w smaku. Kształt tego derenia mnie zaskoczył, bo był okrągły. W terminie festiwalu, czyli 11 września był dojrzały.
adam_k27
200p
200p
Posty: 265
Od: 21 kwie 2020, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie, okolice Rzeszowa

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

Ja kupowałem sadzonkę Shana wysyłkowo przez szkółkę zmoderowano/jagusia111 i tam jako ilustracja były ciemne i podłużne owoce. Ale tym chyba nie ma co się sugerować, bo wiadomo że zdjęcie mógł dobierać jakiś informatyk i wrzucić jakieś przypadkowe zdjęcie.
Za to znalazłem na Youtubie filmik o Shanie
https://youtu.be/LP241P-PlnM
zielonaJAGA
50p
50p
Posty: 78
Od: 30 gru 2015, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

W Bolestraszycach Shan był bardziej okrągły niż na filmie. Też się zastanawiałam i poszukiwałam informacji, który kształt owocu jest właściwy dla tej odmiany. Rozstrzygających informacji nie znalazłam.
mario77
100p
100p
Posty: 109
Od: 25 lip 2015, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

Udało mi się znaleźć parę informacji na temat odmiany Shan (Shandryan) w publikacji "Pomological studies of Bulgarian cultivars and forms of cornelian cherry (Cornus mas L.)" A Zhivondov, S Malchev, S Pandova.
Wynika z niej, że owoc jest w kształcie zbliżony do okrągłego i dojrzewa w Bułgarii w drugiej połowie sierpnia. Odmiana odnaleziona we wsi Shanovo w Bułgarii.
Obrazek
Wygląda na to, że "Shan" z cylindrycznymi owocami to fałszywka :), ten który dojrzewa później niż Jolico i we wrześniu jest jeszcze zielony to też jakaś pomyłka szkółkarzy.
zaorla
200p
200p
Posty: 260
Od: 3 paź 2012, o 22:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Kontakt:

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

Można zobaczyć 100% Shana na moim zdjęcia. W tym roku owoce były zdecydowanie większe, około 10 g. Shan ma największe owoce wśród odmian o okrągłych owocach. Na All.... i Ol... jest masa oszustów. Sam też prostowałem zamieszanie z odmianami, które są pomylone nawet w arboretach i ogrodach botanicznych. Zajęło mi to kilka lat zanim zebrałem kolekcję odmian o 100% pewności odmianowej. Większość odmian ukraińskich mam bezpośrednio od Pani profesor Klymenko z Kijowa.
Obrazek
Dereń jadalny(cornus mas)
zielonaJAGA
50p
50p
Posty: 78
Od: 30 gru 2015, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

mario77 dzięki za artykuł. Nareszcie konkretne informacje ;:63
Wszystkie odmiany derenia, które posiadam kupiłam u Kolegi Zaorla. Część już zaowocowała i były zgodne odmianowo. Ważne też, że wszystkie sadzonki się przyjęły. Kwitną w 2 roku po posadzeniu, owoce wiążą w 3 roku. Także jestem zadowolona z jakości drzewek.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3716
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

Mam pewien dylemat, jak przesłać te owoce pocztą? Sobie narobiłem sporo soków nalewki i dżemu. Teraz mam nadmiar świeżych owoców, spadają co noc na matę. Część myję i mrożę w domowej zamrażarce, ale i to ma swoje granice. Znajomi chętnie by coś z nich zrobili, przetworzyli. Może jest wygodny i tani sposób na wysyłkę zamrożonych owoców? Do tej pory sam zdołałem zagospodarować owoce. Ten sezon przerasta moje możliwości. Na marginesie, nastawiłem kilka baniaków w zalewie do kiszenia na tzw. oliwki.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2087
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

Które odmiany derenia nie rosną zbyt duże i nie mają skłonności do pękania owoców po deszczu?
Potrzebuję posadzić kilka sztuk w miejscu, gdzie zbyt wysokie drzewa będą zacieniać warzywniak.
Pozdrawiam, Jacek
adam_k27
200p
200p
Posty: 265
Od: 21 kwie 2020, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie, okolice Rzeszowa

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

Mi Szafer pękał, a Alosza nie. Choć akurat ten pierwszy dojrzewał na przełomie września i października gdy deszcz padał dzień w dzień a ten drugi w połowie sierpnia gdy było wybitnie sucho. Swoją drogą taka specyfika naszego klimatu że jesień jest bardziej deszczowa niż lato.
zielonaJAGA
50p
50p
Posty: 78
Od: 30 gru 2015, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

U mnie Swietłana po deszczu nie pękała. Ale drzewko rośnie dość szybko, a miało w tym roku dużo owoców. Jestem zadowolona z tej odmiany. Owoce Aloszy też nie pękały, drzewko ma mniejsze przyrosty. Smak obu odmian, dla mnie, bardzo dobry.
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2087
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Dereń jadalny - odmiany, inne dyskusje część 3

Post »

Dziękuję za wypowiedzi ;:136
Pozdrawiam, Jacek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”