Czym obsypać bryłę korzeniową.

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Grzegorz1975
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 29 kwie 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Czym obsypać bryłę korzeniową.

Post »

Witam,
Czy można obsypać bryłę korzeniową winogron trocinami?
Pozdrawiam
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 791
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Czym obsypać bryłę korzeniową.

Post »

Jaką bryłę korzeniową? Jeżeli winorośl jest posadzona, bryły raczej nie obsypiesz. Jeżeli jeszcze nie posadzona, nie bardzo wiem, po co obsypywać bryłę korzeniową?
Raczej nie powinno się sypać trocin pod rośliny. Jeżeli już, to przekompostowane. Jeżeli chcesz zabezpieczyć przed mrozem na zimę, najlepsza jest ziemia. Usyp kopczyk wokół krzewu i po sprawie.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Czym obsypać bryłę korzeniową.

Post »

Można też taki kopczyk ziemi przy winorośli (wskazany powyżej) zabezpieczyć przed rozmyciem/rozsypaniem zimą. Ja robię to w ten sposób,że z grubej foli budowlanej o wysokości 30 cm mam porobione walce o średnicy około 60-70 cm, w które nasypuje jesienią ziemię. Na wiosnę rozpinam te walce (związane cienkim drutem budowlanym) i mam po robocie. :)
Grzegorz1975
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 29 kwie 2017, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym obsypać bryłę korzeniową.

Post »

Ok chodziło mi o kopczyki czy zamiast ziemi, której nie mam można użyć trotu.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1052
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czym obsypać bryłę korzeniową.

Post »

Okrywanie na zimę winorośli http://www.winogrona.org/index.php?titl ... zas_na..._(3 )

Gdybym miał trociny użyłbym ich do okrywania (oczywiście po zabezpieczeniu ich przed rozwianiem).

Najczęściej używana jest ziemia. Ważne jest by była lekka, nie skawalająca się (zdarzyło mi się wyłamać pąki przy odkrywaniu sadzonki jednorocznej ciętej na 2 oczka). Najlepiej nadaje się do okrywania ziemia z kretowisk i ziemia próchnicza a kopczyk dobrze jest oznaczyć patykiem.
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym obsypać bryłę korzeniową.

Post »

Winorośl ma specyficzne wymagania glebowe, lubi glebę o odczynie obojętnym, głębszą i lżejszą, choć prawdą jest że można ją też uprawiać na glinie (ja tak mam).
Potrzebuje azotu który pochłoną próchniejące trociny, prócz tego powstaną kwasy których winorośl nie lubi.
Obsypanie ziemią ma jeden minus - mogą wygnić pączki. Może na piachu nie wygniją ale na glinie raczej tak. Najlepiej jest przygiąć całość do ziemi i przykryć iglastymi gałązkami. Dobrze robi osłonięcie ogródka od wiatru.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”