Wszystko o pomidorach cz. 17

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2104
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Aniu, napisz proszę coś więcej o tych drożdżach. Chodzi o takie piekarskie?
Trianum faktycznie drogie, przy dawce do 5 kg/h wychodzą już duże pieniądze.
Trichofit np. to dawka do 0,5 kg/h, wychodzi o wiele korzystniej, szkoda tylko że nie mogę znaleźć składu.
Trianum zawiera 1% zarodników, czyli 5g za 450 PLN, ciekawe jak to wygląda w innych preparatach... :?
Pozdrawiam, Jacek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8666
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Jacku , a co myślisz o trikologic ? Ja go używałam i z moich obserwacji , nie jest to rekomendacja , ale był ok .
Tak , zwykłe piekarnicze , chociaż lepsze są piwne , ale w tym zastosowaniu sprawdzą się te zwykłe .
Wrócę do subtilis , warto stosować ją jak najwcześniej by chronić pomidory przed alternariozą i szarą pleśnią .
To choroby , które atakują wcześniej niż zaraza i w innych warunkach .
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2104
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Nie znam tego preparatu, ale podoba mi się gramatura, dla amatora w sam raz :)
Ciekawym preparatem wydaje się być też Trichoderma.
O ile dobrze rozumiem jednostki, to wydaje się mieć 10-krotnie większą zawartość mikroorganizmów, niż wspomniane Trianum.
Z tym, że Trichoderma to mix szczepów, a Trianum zawiera tylko T. hurzianum. Czy to dobrze, czy źle nie wiem. :roll:

Co do B. subtilis to stosowałem Bacto G Stop w tunelu pod pomidory. Doglebowo 2 krotnie i chyba 3 razy na liście.
Pomidory rosły zdrowo, kończyłem sezon w połowie listopada i większość roślin była w dobrej kondycji.
Oczywiście w trakcie sezonu pojawiło się kilka liści z alternariozą, kilka z zarazą, jakieś kwiatki zjadła SzP, ale ogólnie to było bardzo dobrze ;:333
Czy to zasługa subtilis , nie wiem.
Zauważyć jednak trzeba, że w minionym sezonie presja patogenów u mnie była wyjątkowo niska, a pomidory rosły w tunelu pierwszy raz. Podejrzewam, że to te czynniki były decydujące.
Co nie zmienia faktu, że w nadchodzącym sezonie, nie tylko nie zrezygnuję z subtilis, ale włączę do uprawy pomidora jeszcze inne preparaty z mikroorganizmami ;:333
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1412
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Ja parę dni temu zajrzałem do tunelu (poliwęglan) i znalazłem pozostawiony kikut po krzaku pomidora - cały w szarej pleśni ;:223
Wcześniej dezynfekowałem tylko powierzchnie gleby i tunelu paloną siarką, wydaje się, że gleby nieco w głąb też nie można ignorować. Jak radzicie sobie z dezynfekcją ziemi w tunelach/szklarniach?
Pozdrawiam,
Tomek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8666
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Teraz kiedy tunele pozamykane środowisko idealne do rozwoju pleśni . Ja stosuję preparaty mikrobiologiczne .
Do gleby na szkodniki szukam małego opakowania Beauveria Bassiana , znalazłam na Amazonie w proszku do
rozpuszczania , ale to jeszcze za duże .
Perlka nadaje się do dezynfekcji gleby , ale zaraz się zacznie , że to trucizna straszna . ;:oj
Pamiętam czasy kiedy ziemniaki opylano azotoksem .
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6661
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Nie wiem jaki masz typ tunelu ale jeżeli konstrukcja jest metalowa stosowanie siarki przez spalanie osłabia konstrukcję (przyspieszona korozja). Odkażanie parowe odpada, na temat odkażania preparatem Basamid 97 GR możesz sobie poczytać-ja osobiście nie stosuję. W czasach pandemii na rynku pojawiły się ozonatory powietrza. Nie namawiam do kupna ale warto się zainteresować bo być może uda się go gdzieś wypożyczyć). Ja akurat mam taką możliwość i stosuję. Dodatkowo czasami stosuję oprysk preparatem Virkon S. Ostatnio jest duży problem z dostępnością tego środka w opakowaniach 200g (w ubiegłym roku takie opakowanie kosztowało ok. 20 zł). Na szczęście mam zapas z ubiegłego roku.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1412
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Ozonator akurat mam, auto ogarnia w 10-15 minut, tu pewnie ze 2-3 godziny (tunel 6x3), dzięki za sugestie, jak już mam to użyję. Konstrukcja jest ze stali ale ocynkowanej.
Zostanie jeszcze gleba, muszę zdecydować co - z jednej strony człowiek chciałby być maksymalnie eko ale trzeba znaleźć złoty środek - bez niego za chwilę będę walczył z chorobami na pomidorach.

Zacząłem szukać info na temat Virkon i są na rynku dwie wersje, jedna oznaczona jako "Virkon" w opakowaniu niebieskim w cenie ok. 29 zł za 200g i "Virkon S" w żółto-czarnym opakowaniu marki Bayer w cenie prawie 4x wyższej za 200g. Pytanie czy to ten sam środek a wyższa cena znanego producenta wynika z niedoboru na rynku i zaufania ludzi do marki... :?:
Pozdrawiam,
Tomek
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6661
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Jeśli chodzi o glebę to ozonator też powinien trochę pomóc. Ja zrobię jeszcze oprysk Virkonem a pod koniec zimy zastosuję po raz pierwszy środek BacterPlant (dostępny w opakowaniach 100g). Trzeba uważać bo to co napisali na opakowniu (instrukcja użycia) to jakiś dowcip. Na szczęście dostępna na ich stronie ulotka (dla rynku Hobby) jest zrozumiała.
Dodatkowo pomidory na najwcześniejszy zbiór uprawiam w wiaderkach 10 l i co roku wymieniam w nich podłoże.
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4024
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Powiedzcie mi proszę, czy ktoś uprawiał pomidory w taki sposób (widziałam to na jakimś filmiku). Facet po przepikowaniu i przyjęciu się siewki uszczykuje ją zaraz za liścieniami. Powoduje to, że wyrastają z kątów liścieni dwa pędy :D . Nie na wszystkich mu się to udało. Dalej prowadzi tak jak na 2 pędy. Nie wiem co to daje - większy plon, niższe grona?
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Miewałam czasem takie sadzonki, które utraciły czubek, powstawały jakby 2 równoważne czubki i zwykle rosły gorzej od tych, które normalnie wyprowadzam na 2 pędy. Czyli zostawiam pęd główny do pierwszego grona i mocnego wilka zaraz po gronie. Tak wyprowadzone krzaki świetnie rosną, na dole jest przewiew i pędy nie wyłamują się.
Warto spróbować, ja lubię eksperymenty i szukam dla siebie najlepszego sposobu.
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2104
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

Literatura i praktyka podpowiada, że prowadząc pomidor na 2 pędy zostawiamy, jako drugi, pęd pod pierwszym gronem. ;:108
Pozdrawiam, Jacek
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

jode22 chyba wiem o co chodzi, posadzony taki pomidor głębiej ukorzenia każdą łodygę i mamy powiedzmy "dwa pomidory z jednego dołka"
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4024
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Wszystko o pomidorach cz. 17

Post »

To już lepiej posadzić 2 obok siebie - większy system korzeniowy. Nie wiem po co on to robił. Kiedyś, parę lat temu sadziłam 2 krzaki przy jednym paliku (bo miałam dużo odmian), ale zrobiłam błąd, że każdy z nich puściłam na 2 pędy i miałam busz ;:185 . W tym roku mam znowu dużo odmian i posadzę po 2 tej samej odmiany przy paliku ale poprowadzę na 1 pęd.
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”