Mikoryzynowanie, czyli zagrzybianie iglaków

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Zenon D
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 16 cze 2020, o 17:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Mikoryzynowanie, czyli zagrzybianie iglaków

Post »

Witam.

Uprawiam sobie dwanaście tui szmaragdowych, które rosną w pasie długości 15m. Rosną już czwarty rok a ja na nich eksperymentuję z nawozami. Wzrosty mają różne, a ja usiłuję dojść powodów tych różnic. Trzy sztuki około 1,7m wysokie, książkowe stożki, z piękną barwą posadzone na dawnym stanowisku usuniętych krzaków pod nazwą pigwowiec, jedna sztuka wysokość około 50 cm, czyli przyrosty nikłe rosnąca w bezpośrednim sąsiedztwie modrzewia, reszta to średniaki.

W trakcie ostatniego plewienia zauważyłem, że przy tych najlepiej rosnących intensywnie rosną jakieś grzyby wielkoowocnikowe. Na grzybach się znam, ale tych akurat nie rozpoznaję. Na pewno niejadalne. Jestem przed fungicydowaniem działki, czyli opryskiem drzew owocowych na których wykryłem choroby grzybowe. Pójdzie miedzian WB50 i zastanawiam się czy te grzybki pod tujami też profilaktycznie prysnąć.

I mam problem - skoro celowo zagrzybia się drzewa tak zwanymi szczepionkami grzybowymi to czy ruszać te grzybki, które już tam rosną. Domyślam się, ze te szczepionki grzybowe, które są w sprzedaży to nie są grzyby wielkooowocnikowe, ale nie chcę popsuć niepotrzebnie istniejącej symbiozy.

Ktoś doradzi?
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1069
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Mikoryzynowanie, czyli zagrzybianie iglaków

Post »

Tuje jednak mają inną chemię niż sosny czy świerki. Nie wiem czy polskie grzyby są zdolne do mikoryzy z tują. Może trafi się na forum jakiś mędrzec w tym temacie?
Pięć lat temu posadziłem 70 tui. Zostało 16 sztuk. Wielkość (bez żadnych eksperymentów)? Największa 1,8 metra, najmniejsza 15 cm.
Sadzonki były takie same ok. 5-8 cm.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”