Ustronie pod Miedzą cz.3

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Ustronie pod Miedzą cz.3

Post »

Izo bardzo miłe są Twoje słowa. ;:167

Przyznaję, korzystam teraz z pracy, którą wykonałam we wcześniejszych latach, gdy syn był mniejszy, czasu więcej, mniej pracy zawodowej, spokojniejsza głowa. Teraz wpadam na działkę maks 2 razy w tygodniu i póki co są to wizyty krótkie, maks 2-3 godzinne, jak sprzyja pogoda, a rzadko ma to miejsce. ;:224

Dlatego i pisać nawet o czym nie ma. Sezon bardzo powoli się rozkręca, u nas prawie nie pada, ciągle jest jednak zimno, bo jeśli przychodzi ocieplenie, to trwa 2 dni maksymalnie i znów zimno. Roślinki wychodzą bardzo powoli, ale staram się cieszyć tym, co jest.

Najbardziej radują bratki. Na osłoniętym, zadaszonym tarasie jest im wygodnie i pięknieją z każdym dniem. :) :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Cały czas kwitną hiacynty (muszę dosadzić ich jesienią...)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pierwsze narcyzki (większość małych już przekwita, ale dosadziłam przy wejściu kilka sztuk, więc będą nowe kwiatuszki ;:108 )..

Obrazek

tu z epimedium te większe, pierwsze

Obrazek

Śliwa renkloda w blokach startowych- jest dużo pąków w tym roku, ale przez wyjazd na Święta chyba nie zobaczę pełni kwitnienia...

Obrazek

Obrazek

Pierwsze zielone listki (rukola dzika, pietruszka, czosnek niedźwiedzi- wczoraj nacięłam listków do suszenia- szczypiorek, pokrzywa młoda. Pokazuje się też lubczyk, szczawik i inne zioła.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na świerku u sąsiadki śpiewał nam kos zwyczajny, podczas gdy oboje z mężem oddawaliśmy się wypoczynkowi w słońcu (mąż na leżaku, ja podlewając ogród) :D :wink:

Obrazek

Pierwsze niebieskości szafirków

Obrazek

Ogólnie jeszcze szaro..Tylko rabaty powoli się budzą, wyłażą kły host i inne bylinki.

Obrazek

Praca na teraz- po Świętach- cięcie lawendy (zawsze z tym czekam, bo boję się naciąć jak przed kilku laty, gdy po przycięciu zrobiło się zimno i lawenda odchorowała), cięcie żywopłotów i pikowanie pomidorów. Może do tego czasu wiosna się zlituje, skończą się przymrozki, zacznie się robić ciepło, ale nie od razu upał, ale normalna wiosna z umiarkowaną temperaturą i opadami.. :)

Życzę wszystkim zdrowych, spokojnych, rodzinnych Świąt Wielkanocnych. :wit

Obrazek
Awatar użytkownika
kasia100780
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3148
Od: 31 lip 2014, o 16:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Ustronie pod Miedzą cz.3

Post »

Moniko zdrowych wesołych Świąt :)

Pięknie, kolorowo na tarasie ;:167
Awatar użytkownika
lemonka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 17 kwie 2011, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Re: Ustronie pod Miedzą cz.3

Post »

U nas pogoda też mało wiosenna. Było parę dni ładnie, ale znowu zimno się zrobiło i pada dużo.
Ciekawe co tam u mnie na działce bo nie miałam kiedy być ostatnio.
Mam nadzieję, że u Ciebie pada i ziemia ma okazję do zmagazynowania wody.

Z wielką przyjemnością oglądam Twoje zdjęcia. ;:3 Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Ustronie pod Miedzą cz.3

Post »

Dziękuję za życzenia ;:167
Święta minęły przyjemnie u rodziny, tato obchodził 80 urodziny. ;:63 ;:167

Zrobiłam sporo zdjęć koło domu i na wycieczce do rezerwatu Sokole Góry, ale dziś po podróżowo tylko taki piękny cudaczek ;:167

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W ogrodzie kwitnie śliwa. Zimnawo, ale słonecznie w Poznaniu.

Obrazek
Awatar użytkownika
lemonka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 17 kwie 2011, o 13:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południe Polski

Re: Ustronie pod Miedzą cz.3

Post »

Piękny dzięcioł :roll: U nas też nadal zimnica.
Iwonka1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5523
Od: 10 wrz 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraina Tysiąca Jezior

Re: Ustronie pod Miedzą cz.3

Post »

Zimno chyba wszędzie, nic nie chce rosnąć, co tylko nos z ziemi wyściubi, to zatrzymuje się i drży z chłodu. Na działkę udało mi się pojechać zaledwie raz, żeby chociaż padało w tym czasie, to nie byłby to czas zmarnowany. Od wczoraj pokapuje, ale do tej pory było sucho ;:222 Epimedia są śliczne, nie mogę się ich doczekać ;:65
Całe szczęście, że są chociaż bratki ;:108 Masz je na tarasie, a ja na balkonie. I taka to wiosna ;:198 Pozdrawiam poświątecznie ;:196
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Ustronie pod Miedzą cz.3

Post »

Ja również Was dziewczyny poświątecznie pozdrawiam.
Niestety dziś dopadło mnie choróbsko, jutro idę do lekarza. Czuję się okropnie. ;:219 ;:145
Pogoda jaka jest, wykończy każdego.
Pozostają wspomnienia z lepszych chwil.

Działkowa śliwa renkolda

Obrazek

Obrazek

Obrazek

orliki pędzące do życia

Obrazek

kwitnąca czerwona porzeczka (czarne te podobnie, całe w kwiatach czy też owocnikach)

Obrazek

mirabelka kwitnąca u mamy

Obrazek

Obrazek

Obrazek

wypatrzony daleko na łąkach młody jeleń

Obrazek

brzozy- kocham!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

rzeczka z rodzinnych stron

Obrazek

i zbiory forsycji, już ususzonej

Obrazek

Następnym razem pokażę rezerwat Sokole Góry.
Pora najwyższa też już pikować pomidory. Jak się lepiej poczuję, to tym się zajmę.
Mam sporo pomidorów, bo dostałam też już przepikowane od taty. Może komuś podaruję lub sprzedam. Się zobaczy. :wink:
:wit
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Ustronie pod Miedzą cz.3

Post »

Rezerwat Sokole Góry znajduje się niedaleko za Olsztynem pod Częstochową. Jadąc od Częstochowy na pierwszym rondzie w centrum zjeżdżamy 1 zjazdem, jedziemy około 4 km i po lewej mamy leśny parking. Tu zaczyna się szlak.

Obrazek

Idziemy około kilometr leśną drogą i potem skręcamy w prawo, chyba w żółty szlak. Widać już wzniesienie, porośnięte bukowym lasem.

Obrazek

Spotkała nas tam przemiła niespodzianka- łany kwitnącej przylaszczki pospolitej oraz innej, rzadkiej rośliny- żywca dziewięciolistnego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podchodzimy pod Jaskinię Olsztyńską- można wejść do środka. Kiedyś, dawno temu urządzaliśmy tam sobie ze znajomymi ogniska i spaliśmy w przedsionku jaskini. :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Można się pokręcić wkoło, bo z drugiej strony wzniesienia znajdują się wejścia do innych jaskiń, np Koralowej, ale ta to już chyba dla grotołazów. Potem wspinając się na wzniesienie idziemy szlakiem w stronę Olsztyna- w pewnym momencie jest to już szlak czerwony- trzeba wyjść z lasu bukowego w świerkowy w dół i szlak nas już prowadzi. Po drodze jeszcze łany roślin.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

żywiec dziewięciolistny

Obrazek

Obrazek

Obrazek

zawilec gajowy- dopiero w pąkach był w większości

Obrazek

Z piaszczystej drogi wchodzimy w teren porośnięty sosenkami, brzozami i dzikimi mirabelkami, i wyłania się widok na zamek w Olsztynie- podchodzimy do niego od tyłu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Można pokonać jeszcze jakiś kilometr i wdrapać się na wzniesienie zamkowe, my tym razem przy pierwszych zabudowaniach odbiliśmy w lewo, wracając pętlą do auta. Najpierw po prawej mijaliśmy Górę Biakło z krzyżem- zwaną Małym Giewontem. Tym razem się na nią nie wdrapywaliśmy, ale przyjdzie na to czas latem. Ma około 400 mnpm i rozciągają się stamtąd piękne widoki.

Obrazek

Obrazek

Tu w oddali widać rezerwat Sokole Góry- porośnięty buczyną. Wracamy do auta.

Obrazek

Jeszcze za wzniesieniem chowa się zamkowa wieża.

Obrazek

I pięciornik wiosenny na skałkach na pożegnanie.

Obrazek

Mam nadzieję, że kogoś zachęcę do wycieczki. Wszyscy tylko po zamku hasają, a w okolicy jest wiele ciekawych i mniej znanych miejsc do zobaczenia i przedreptania. Ja schodziłam je już w podstawówce ze swoją klasą i naszym wychowawcą- zabierał nas tam w soboty i niedziele na rajdy i zaszczepił we mnie ducha wędrowania. Teraz z mężem i synem przejdziemy się znów niejeden raz tamtymi szlakami. ;:167
Awatar użytkownika
kasia100780
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3148
Od: 31 lip 2014, o 16:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Ustronie pod Miedzą cz.3

Post »

Uwielbiam wszelakie wycieczki, piękne tereny zwiedzaliście ;:167
Tylko czekamy, aż mężowi zdejmą gips z nogi i też ruszamy na wojaże ;:3
Iwonka1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5523
Od: 10 wrz 2015, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraina Tysiąca Jezior

Re: Ustronie pod Miedzą cz.3

Post »

Piękne macie tereny do wycieczek ;:oj Tyle razy sobie obiecywaliśmy, że kiedyś się tam zatrzymamy w drodze do Krakowa, a jak przychodzi co do czego, to już nam się odechciewa. Jednak z Olsztyna do Olsztyna jest kawał drogi, a potem trzeba jeszcze jechać dalej. Kiedyś może jednak wreszcie taka wycieczka dojdzie do skutku ;:108 Żywca któraś z dziewczyn pokazywała na forum, ale był fioletowy. Do tej pory zupełnie nie znałam tej rośliny. Zresztą roślinność mojego lasu bardzo się różni od innych. Mam wrażenie, że u mnie jest bardzo ubogo, chociaż nie wiem czy nie zmienię odrobinę zdania, ale to się okaże dopiero po kolejnej mojej wycieczce, bo odkryłam jakieś inne roślinki niż zwykle. Przylaszczki w takich ilościach robią wrażenie, też mam je gdzie oglądać i co roku jedziemy w znane sobie rejony, gdzie na pewno je spotkamy.
Dobrej pogody do wędrówek i do pobytów na działce, pozdrawiam ;:196
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Ustronie pod Miedzą cz.3

Post »

Dzień dobry w piękną, słoneczną sobotę. ;:3

Iwonko niestety teraz nie mamy już tam tak blisko- mieszkam w Poznaniu, więc mogę tam się szwendać, tylko jak jestem u rodziców, a i wtedy ciągnie nas w Beskidy i czasu mało. :wink:
Pogoda może wreszcie zacznie się poprawiać, choć jak widziałam w poniedziałek ma lać i w tygodniu znów ma być zimniej. Ale... co tu dużo gadać- sucho jest i deszcz ciągle potrzebny. Ale ta wiosna jest fest opóźniona w stosunku do innych lat.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kasiu życzę mężowi szybkiego powrotu do formy ;:108 Trochę Was teraz jego niedyspozycja pewnie stopuje ogrodowo. Dziś wspominałam siebie sprzed roku, gdzie niewiele mogłam zrobić i odchorowałam każdy pobyt. Dobrze, że już czuję się lepiej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tzn aktualnie nie czuję się ok. Dopadło mnie przeziębienie i jakoś nie chce odpuścić.Ale dziś jak wpadłam do ogrodu w zasadzie po dwóch tygodniach (bo przecież były święta i byłam w Częstochowie u rodziców) i zobaczyłam te łany podagrycznika to wszystkie plany poszły wniwecz i rzuciłam się na niego jak dzik. I zapomniałam, że jestem chora... :lol: :heja
8 lat temu działka była przeryta dokumentnie, a zachował się gdzieś w mikro szczątkach w korzeniach zachowanych roślin oraz pod płotem (murkiem) u sąsiada. To wystarczyło- po 8 latach mam go na wszystkich rabatach. Teraz to już nie mogę zrobić nic, tylko co jakiś czas obrywać liście, ale to robota głupiego, bo to go tylko rozwściecza i pobudza do wzrostu (przynajmniej mam takie wrażenie).
Wyrywałam go do bólu pleców, prawie na biegu, a potem sprzątałam tuje przycięte przez męża- syn dzielnie pomagał i woził taczki na śmietnik- na bioodpady. Później wreszcie przycięliśmy lawendę (dość solidnie- ścięte 2/3- mam nadzieję, że odbije) i posprzątałam ścieżkę wejściową na której do tej pory się pokładały. Szybka kawa prawie w locie i dalej do roboty. Wsadziłam dalie, jeżówki (Boże jakie bidy!! ;:145 ) i czosnek główkowaty do doniczek. Pójdą na rabatę pod drewnianym płotem- tylko tam trzeba najpierw wyrwać cały bluszcz, który wszystko zagłuszył, ale nie wiem, kiedy na to znajdę czas. Zdążyłam jeszcze usiąść z chłopakami do obiadu (grill na szybko, dla mnie hallumi i pomidorki). Podlałam bratki na tarasie i już trzeba było wracać, bo mąż miał jeszcze coś do załatwienia na mieście i był umówiony na 18. Nawet nie zdążyłam podlać ogrodu, tylko z przodu z automatycznego podlewaka.
Jutro chcę posiać bazylie, cynie i aksamitki do gruntu, podlać porządnie ogród i pojechać na rekonesans czy są pokrzywy, a najlepiej już ich narwać na gnojówkę. I trochę odsapnąć na działce, nacieszyć się nią. Majówka już za tydzień i wyjazdowa, to ogród będzie na nas czekał. A jeszcze w domu będę pikowała pomidory- przywiozłam doniczki i szklarenkę do wysiewów, jeszcze tylko dziś mąż musi kupić mi ziemię.
Uff, to był pracowity dzień. Ale cała działka jest wysprzątana, oplewiona, no oprócz tej jednej felernej rabaty, ale to musi poczekać. Na nią pójdą te dalie i jeżowki.

Warzywa już wyszły, ale nie podlane i słabo widać.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdjęć mało, nie było czasu. :oops:
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Ustronie pod Miedzą cz.3

Post »

Pracowita z Ciebie pszczółka. Ja w tym roku nie mam do niczego serca. Sytuacja mnie strasznie dołuje i jakoś tak .....Cudna Twoja Edenka i ogromniasta. Moja o wiele mniejsza, ale u mnie zimniej. Ale i tak jestem zadowolona.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
kasia100780
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3148
Od: 31 lip 2014, o 16:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Ustronie pod Miedzą cz.3

Post »

Moniko u mnie niestety też podagrycznik grasuje, wczoraj jak obeszłam rabaty, to widzę że walka będzie zacięta ;:223
Fajnie, że synek pomaga, zawsze to jakieś odciążenie ;:167
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”