Żywopłot z buka

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
olcia123
100p
100p
Posty: 123
Od: 11 maja 2007, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: Buk na żywopłot

Post »

KamilaWr pisze:Obecnie szukam sadzonek buka czerwonego/purpurowego na żywopłot. Nie zależy mi na tym, żeby były duże, mogą być małe i z gołym korzeniem. Niestety nigdzie nie mogę znaleźc :( , czy ktoś wie gdzie można takie kupic? Z góry dziękuję za podpowiedź.
Sadzonki buka czerwonego zakupiłam na allegro, w kwietniu 2008 roku. O ile dobrze pamiętam , ten sprzedawca był z woj. zachodniopomorskiego. Po trzech latach nie imponują wielkością, ale dość ostro je przycinałam / zgodnie z radą w drugim poście /.
anna63
100p
100p
Posty: 193
Od: 23 sty 2011, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk górny

Re: Buk na żywopłot

Post »

Dzięki jarko tak też myślałam że jedno i drugie (tzn brzoza i buk lub grab)to nie bardzo .Napisz mi proszę czemu tych brzóz przycinać nie należy (moje mam posadzone 7lat temu przycinam raz w roku w lutym najczęściej)
pozdrawiam Anna

Po prostu mój ogród
Awatar użytkownika
jarko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 685
Od: 1 cze 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Buk na żywopłot

Post »

anna63. Odpowiedz masz w wątku "Przyciąć brzozę?".
anna63
100p
100p
Posty: 193
Od: 23 sty 2011, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk górny

Re: Buk na żywopłot

Post »

Dzięki za pomoc ,teraz widzę że głupotą było sadzenie żywopłotu z brzóz i dosadzanie innej roślinności aby się zagęściło (chciałam tak jak i marko kolorowy z brzózkami w roli głównej żywopłot mieć ;:223 )
człowiek całe życie się uczy i głupi umiera pozdrawiam
pozdrawiam Anna

Po prostu mój ogród
Awatar użytkownika
iscar
100p
100p
Posty: 103
Od: 18 lis 2008, o 01:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tarnowskie Góry górnośląskie strefa B6

Re: Buk na żywopłot

Post »

Witam planuję zasadzić żywopłot przy dość ruchliwej ulicy . moje pytanie brzmi czy można łączyć buk z grabem , chciałbym wprowadzić czerwony akcent w żywopłot grabowy . Miejsce jest dość cieniste przez większość dnia a gleba piaszczysta , czy oba gatunki mają podobne tempo wzrostu , no i czy znoszą się wzajemnie . planowana wysokość to ok. 2m
Pozdrawiam!!! Grzegorz
KamilaWr
100p
100p
Posty: 185
Od: 21 sie 2007, o 01:16
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Buk na żywopłot

Post »

W którymś z miesięczników ogrodniczych był pokazany żywopłot dwukolorowy z buka zielonolistnego i czerwonolistnego. Wyglądał pięnie. Może tak spróbuj zamiast łączyc grab z bukiem. Buk podobno wolno rośnie a grab dosyc szybko (przynajmniej u mnie w ogrodzie).
pozdrawiam
Awatar użytkownika
jarko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 685
Od: 1 cze 2010, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Buk na żywopłot

Post »

Łączenie buka z grabem w żywopłocie to zły pomysł.
Jeżeli stanowisko cieniste, to wybór prosty - grab, na takim stanowisku kolorowe klony i tak się nie wybarwią na tyle, aby dać satysfakcjonujący efekt.
orba
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 kwie 2012, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łowicz

Re: Buk na żywopłot

Post »

Witam serdecznie

To mój pierwszy post na forum :) i pierwsze kroki w tworzeniu swojego raju :)
Czytałam i czytałam o żywopłocie z buka. Z jednej strony młode drzewka lepiej rosną w półcieniu ale do wybarwienia potrzebują ekspozycji. Mam typową południową wystawę i jak mam ugryźć ten temat?
Po drugie na aukcjach jest napisane, że na metr żywopłotu należy wsadzić 10 drzewek. Wg dedukcji mowa jest o przynajmniej 2 jak nie 3 rzędach. Przy 2 rzędach mamy drzewka w odstępie 20cm od siebie. Przepraszam, że nie zacytuję wypowiedzi powyżej (muszę się najpierw nauczyć) ale dążąc do pełnego odseparowania od ulicy muszę upakować także gałęzie do samej ziemi. Nie ma mowy o prześwitach. Czy sugerowane przez sprzedawcę ilości na m są wystarczające czy przesadzone?

Tak się jeszcze zastanawiam co powinnam napisać i o co mnie możecie zapytać ale w sumie nic więcej nie przychodzi mi na myśl.

Pozdrawiam :wink:
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Buk na żywopłot

Post »

Uważam, że południowa wystawa nie wyklucza żywopłotu bukowego. Buk dobrze znosi zacienienie, co nie oznacza przecież że nie będzie rosnąć w słońcu; trzeba będzie jednak zadbać o nie przesuszenie w okresie bezdeszczowym, ale też tylko na początku - potem da sobie radę.
Szczelną zasłonę od ulicy można również uzyskać z jednego rzędu i wcale nie musisz sadzić co 20cm (mam młody grabowy żywopłot w jednym rzędzie). Myślę, że buk posadzony co 40cm i ulistniony od samego dołu da wystarczającą zasłonę i to nie tylko w okresie wegetacji.
Furiko
100p
100p
Posty: 132
Od: 14 lis 2010, o 22:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Buk na żywopłot

Post »

No właśnie - jak najlepiej sadzić żywopłot bukowy:
jeden rządek (i co ile najlepiej - faktycznie co 20 cm?)
czy może lepiej w dwóch rządkach -wyobrażam sobie taki zygzaczek:
*............*.............*.............*
.......*.............*..............*.............* ....i wtedy w jakich odstępach? Chyba rzadziej?
szkutnik
100p
100p
Posty: 143
Od: 6 kwie 2012, o 14:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska/śląsk
Kontakt:

Re: Buk na żywopłot

Post »

Witam
Kupiłem wysyłkowo buki na mój przyszły żywopłot, egzemplarze po 70 cm, z nagim korzeniem. Listki miały już wypuszczone i wszystkie są zwiędnięte- czy tak ma(może) być?
W sobotę będę je sadził i mam zamiar przyciąć je na 15 cm od ziemi(gdzieś przeczytałem że tak powinno się zrobić) z tym że martwi mnie to że po przycięciu pozostanie sam pień (bez gałęzi) i w związku z tym mam pytanie czy buczki wypuszczą z tego "kikuta" gałązki czy może przyciąć wyżej.
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Buk na żywopłot

Post »

W odpowiedzi na post powyżej (odpowiedź pewnie spóźniona),

Dobry wybór, bukowy żywopłot jest piękny.

70 cm sadzonki z nagim korzeniem to spore egzemplarze (wcale nie potrzebowałeś aż takich na żywopłot, który ma być przecież gęsty od samej ziemi). Termin też już dość późny.
Jeśli listki były zwiędnięte po otworzeniu przesyłki, wskazuje to na przesuszenie bryły korzeniowej. Ponadto 70 cm buki mają już spory system korzeniowy, z pewnością został on uszkodzony przy ich wykopaniu, a dodatkowo przesuszyły się w trakcie transportu.

Ciężko ocenić czy rośliny przetrwają. W takiej sytuacji przed sadzeniem należało dokładnie namoczyć bryłę korzeniową, koniecznie skrócić korzenie (szczególnie te długie pojedyncze które zostałyby pozawijane przy sadzeniu), zostawiając jak najwięcej korzeni drobnych, posadzić, podlać i pilnować dostatecznej wilgoci przez cały okres wegetacji 2016. Po posadzeniu - mimo że to już koniec kwietnia/początek maja i w roślinie krążą soki - przyciąć buki na te umowne 20-30 cm (zaznaczam, że nie jest to odpowiedni moment na cięcie, ale zostawiając je nieprzycięte do czerwca ryzykowałbyś bardziej - sadzonka z gołym korzeniem i posiadająca już liście, której jeszcze przed sadzeniem zwiędły liście, nie utrzymałaby niezredukowanej części nadziemnej).
Po posadzenie i przycięciu, pilnując wilgoci w podłożu, czekaj na efekt.

Jeśli buki nie padły przed sadzeniem (przesuszenie korzeni), to po zrobieniu wszystkiego jak wyżej, buki powinny wypuścić pąki z pozostawionej i zredukowanej części, którą nazywasz kikutem, a następnie rozwinąć liście. Nie licz na przyrost w tym roku, ważna będzie sama oznaka, że rośliny żyją. Buki będą regenerować i rozwijać bryłę korzeniową w tym roku (dlatego ważna wilgoć w podłożu), a na właściwy przyrost poczekasz do roku 2017.

Gdybyś zamówił niewielkie roczne, maks. 2 letnie sadzonki z nie tak rozbudowanym systemem korzeniowym, których właściwie nie musiałbyś przycinać (cięcie korygujące zrobiłbyś w czerwcu), a całą operację dodatkowo przeprowadziłbyś kilka tygodni wcześniej, wtedy efekt murowany.
Piootrek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 maja 2016, o 16:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Buk na żywopłot

Post »

Witam serdecznie. To moj pierwszy post.
Przeczytałem cały temat. Posadziłem żywopłot bukowy okolo 750szt prawie identycznie jak kolega wyżej, dodatkowo zalozylem na 125m linie kroplojaca.
Mam jednak takie pytanie, sadzonki miałem około 40cm, sadziłem w polowie kwietnia i nie przycinalem ponieważ pojawily się juz liście. Kiedy teraz bedzie najlepszy moment na przycięcie.
Pozdrawiam

Tak to wygląda u mnie

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”