Rododendrony - zasilanie - nawożenie - zakwaszanie

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Zakwaszanie gleby

Post »

To znów wymysł tych którzy coś czytali i chcą błysnąć wiedzą w sieci ;:306 Wymysł bo akurat w dziale rododendrony nie ma na niego wiele miejsca.
Wielokrotnie ten temat pojawia się na forach i u nas i w stanach czy Kanadzie - robiono doświadczenia ile fusów potrzeba aby 1 m2 zakwasić. Wychodziło 5 kg / m2
Tylko efekt 6,5 nie zrobi wrażenia na kimś kto potrzebuje 100 razy kwaśniejsze podłoże. Oczywiście fusy zakwaszają to nie ulega wątpliwości ja też wysypuję pod rośliny ale że modrzew jest takim punktem blisko drzwi to pod niego. Tylko że fusy mają pH wyższe niż 6 więc resztę możesz dopowiedzieć sobie sam.
Fusy to jedna z rewelacji która się co jakiś czas pojawia jako temat - później jest zakwaszanie chlebem i podobne.
Każda "religia" ma swoich wyznawców oraz świadków cudów które się zdarzyły.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakwaszanie gleby

Post »

Ja podniosłam (o zgrozo i niechcący) pH gleby pod borówkami wysypując fusy (miały odstraszyć okoliczne koty od grzebania w ziemi).
Tak więc - nie polecam, lepiej wynosić fusy na kompost albo sypać je tam, gdzie pH nie musi być zanadto niskie, a zakwaszać tym, co do zakwaszania służy.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Sonkas
100p
100p
Posty: 141
Od: 16 gru 2012, o 06:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Zakwaszanie gleby

Post »

Dziękuję za info, tak więc fusy dostaną dżdżownice kalifornijskie a lubią je.
Ogród w budowie nieustającej ,pozdrawiam Krysia
ewa2105
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 27 cze 2015, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Zakwaszanie gleby o pH powyżej 6

Post »

ania 25 pisze:Mam pytanie czy ktoś zakwaszał ziemię octem. Przeszukałam parę wątków i nic nie znalazłam natomiast znalazłam stronę internetową i bardzo mnie to zaciekawiło.
Usuwam link reklamowy./KaRo
Oglądalam Maje w ogrodzie i właśnie zakwaszala octem.podlewala wodą z octem wszystkie rośliny kwaśnolubne.Ewa
kaes
50p
50p
Posty: 97
Od: 14 sty 2017, o 17:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Zakwaszanie gleby

Post »

Pożywkę dla roślin jeśli ma z wysokie pH można zakwasić octem, jednak szybko sie on rozkłada i nie daje to efektów na dłuższą metę. Lepiej podsypać trochę korą lub trocinami. ;)
Regulamin
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Rododendrony - zasilanie - nawożenie - zakwaszanie

Post »

asprokol pisze:Rododendrony przestałem zasilać w lipcu i do kwietnia lub maja nie robię nic. Oczywiście można granulowany obornik rzucić pod krzak bo ten potrzebuje czasu aby stał się dostępny i jesienne deszcze czy zimowy śnieg świetnie pomogą w tym zadaniu.
Podsypałem Rodiemu obornika wczoraj, zasilać go jeszcze później jakoś specjalnie?
Przezimował idealnie i ma wielkie pąki
herman00
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 28 sty 2015, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rododendrony - zasilanie - nawożenie - zakwaszanie

Post »

Asprokolku, czy należy rozumieć, że posypujesz siarczanem magnezu pod krzaki (w jakiej ilości ?) i do tego dodatkowo oprysk dolistny ?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Rododendrony - zasilanie - nawożenie - zakwaszanie

Post »

Siarczan magnezu posypuje pod krzaki wszystko robię na "oko". Wyznaję zasadę 1 cm równa się 1 gram. Mam krzew wysoki 120 cm o średnicy 150 cm to pod taki daję 4 garstki (30 gram moja garstka). Może inni potrafią mieć lepsze wyliczenia ale ja nigdy na ogrodzie nie oszczędzałem i nie potrafię bawić się w aptekarza.
Oprysk dolistny robię jak widzę że krzewy zaczynają "pompować pąki" dawka 0,25 % nawóz zrównoważony 16-16-18+2 "pH minus" (NPK+Mg+mikro) powtórka co 2 tygodnie.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
herman00
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 28 sty 2015, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rododendrony - zasilanie - nawożenie - zakwaszanie

Post »

Dzięki, ja dotychczas tylko opryskiwałem.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Rododendrony - zasilanie - nawożenie - zakwaszanie

Post »

W tym roku z siarczanem żelaza zacznę dopiero pod koniec kwietnia (bo w mojej ocenie ogród jest o dwa tygodnie opóźniony), ale stosuję w formie płynnej 25 gram na konewkę (10 litrów) i tym podlewam krzaki. W zależności od wielkości krzaków od 1 do 4 konewek.
Zawsze siarczan jest mokry więc metoda równego posypania jest trudna aby równomiernie go podać.
W ogrodzie postępuje w zależności od pogody i nie mam żadnego kalendarza bo wszystko zależy od opadów i temperatury.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
zaklinaczka
200p
200p
Posty: 301
Od: 8 lut 2017, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Rododendrony - zasilanie - nawożenie - zakwaszanie

Post »

Witajcie, czy zamiast kwasku cytrynowego do podlewania azalii można użyć witaminy C w proszku?
Milena
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Rododendrony - zasilanie - nawożenie - zakwaszanie

Post »

Teoretycznie pewnie można - nawet widziałem jak dwóch magików opublikowało na youtube jak za pomocą witaminy C błyskawicznie czyścili wodę w basenie z glonów.
Zresztą witamina C to kwas askorbinowy a kwasy zakwaszają czyli jak ktoś ma taką ochotę to powinno się udać. Nie znam efektywności ani ekonomii bo w hurtowych zakupach już witamina jest droższa 6 razy.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
zaklinaczka
200p
200p
Posty: 301
Od: 8 lut 2017, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Rododendrony - zasilanie - nawożenie - zakwaszanie

Post »

dziękuję za odpowiedź, kupuję 1kg opakowania Wit C więc wystarczyłoby na długo :) spróbuję z 1 łyżeczką na 10l wody :)
Milena
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”