Bób cz.4

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
logitech55
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 mar 2013, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Bób cz.4

Post »

Poprzednia część jest tu :arrow: viewtopic.php?f=42&t=86223&p=6182742#p6182742



Jeszcze z dobry miesiąc i bób trzeba siać. U mnie będzie fabiola. W minionym roku pięknie się udał
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6618
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Bób cz.3

Post »

U mnie Fabiola F1 też ładnie owocowała chociaż miałem dodatkowo odmianę Witkiem Manita.
Obrazek

Obrazek
Plon był przyzwoity. W sumie miałem ok. 36 mb co dało łącznie ok. 20 kg świeżych nasion.
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 885
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Bób cz.3

Post »

Czy któraś odmiana sprawdza się lepiej przy zamrazaniu?
U mnie odmiana nn rewelacja. Po wyjęciu z zamrażalnika na wrzątek i smakuje jak świeży a nawet lepiej bo świeżego w grudniu nie ma.
W tym roku plany mam na większe zapasy tylko jaka odmianę się zastanawiam.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6618
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Bób cz.3

Post »

Kiedyś uważano, że do mrożenia lepiej nadają się nasiona odmian o mniejszych nasionach. Ja staram się uprawiać odmiany o bardzo dużych nasionach i sporo bobu mrożę i nie narzekam. Ja zamrażam młode nasiona (przed zamrożeniem je blanszuję) i nie zauważyłem zbytnich różnic w smaku pomiędzy Fabiola F1, Witkiem Manita czy Figaro. PNOS z Ożarowa Mazowieckiego do mrożenia poleca ze swoich odmian odmianę Dragon. :wit
miczu007
100p
100p
Posty: 192
Od: 4 sty 2014, o 15:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grudziądz - Okolice

Re: Bób cz.3

Post »

Witam u mnie w ogródku zauważyłem okazy pięknych roślinek pogoda niestety sprzyja .
Obrazek

Obrazek
Kryss
50p
50p
Posty: 56
Od: 26 mar 2016, o 18:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łobez / zach-pom

Re: Bób cz.3

Post »

Ja w tym roku planuję posiać do gruntu (działka i koło domu) Luz de Otono i Aquadulce. Będzie to sianie na zbiór wiosenny/wczesno letni i na zbiór jesienny (marzec + lipiec). Jestem ciekaw jak to się uda. Rzucam się na te odmiany, bo ja i moja rodzinka, jesteśmy takimi pożeraczami bobu cało rocznie, że ciągle mało. Czy macie jakieś doświadczenia z tymi odmianami, a także z sianiem na jesienny zbiór?
Pozdrawiam
Krystian
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6618
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Bób cz.3

Post »

Uprawiałem obie odmiany ale jedno mogę powiedzieć od razu, Nie do końca byłem z nich zadowolony. Szukałem jak najwcześniejszych odmian, z możliwością uprawiania także na termin lato/jesień. Po sezonie 2009 Aquadulce została okrzyknięta najwcześniejszą odmianą na polskim rynku, parę lat później tak pisano o Luz de Otono. Być może popełniłem jakieś błędy uprawowe ale plonowanie tych odmian i wczesność nie były jakoś nadzwyczajne. Lepiej wypadały nawet nasze krajowe odmiany Dragon, Bartek czy Bizon. Jestem bardzo zadowolony z Figaro, Witkiem Manita oraz z ostatniej mojej nowości Fabiola F1. Musisz pamiętać, że Luz de Otono to odmiana hiszpańska a tam panują nieco inne warunki klimatyczne. Co do letnich wysiewów: 1. Trzeba wstrzelić się z odpowiednim terminem wysiewu 2. Należy zapewnić możliwość nawadniania 3. Należy zastanowić się jak poradzić sobie z mszycami 4. Należy przestudiować jak sobie poradzić z rdzą i innymi chorobami grzybowymi 5. Należy przyjąć, że plon będzie niższy o ok. 50% w stosunku do plonu wiosna/lato. Niezależnie od terminu wysiewu/sadzenia z moich obserwacji wynika, że Luz de Otono wymaga podpór. Pędy były bardzo cienkie i pokładały się.
Kryss
50p
50p
Posty: 56
Od: 26 mar 2016, o 18:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łobez / zach-pom

Re: Bób cz.3

Post »

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, więc póki co chyba odpuszczę, a przynajmniej Luz de Otono. Aquadulce chyba spróbuje. Czy mógłbyś coś więcej napisać o odmianach z których jesteś zadowolony (Figaro,Witkiem Manita i Fabiola) ?
Może ktoś jeszcze ma jakieś doświadczenia z Aquadulce i Luz de Otono?
Pozdrawiam
Krystian
logitech55
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 mar 2013, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bób cz.3

Post »

Miałem w minionym sezonie fabiola i byłem bardzo zadowolny
Kryss
50p
50p
Posty: 56
Od: 26 mar 2016, o 18:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łobez / zach-pom

Re: Bób cz.3

Post »

Napisz proszę coś o uprawie ... czy się kładły, czy się krzewiły, jakie wysokie, jakie i ile nasion? ;:108 :wink:
Pozdrawiam
Krystian
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6618
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Bób cz.3

Post »

Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Bób cz.3

Post »

Ktoś może uprawiał odmianę "Aquadulce Claudia"? To cała nazwa odmiany, mają ją w ofercie w UK. Ciekawy jestem jakie są różnice między nią a zwykłą Aquadulce. Niby pochodzi z Hiszpanii ale uprawiają ją z siewu jesiennego.
logitech55
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 mar 2013, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Bób cz.3

Post »

Kryss pisze:Napisz proszę coś o uprawie ... czy się kładły, czy się krzewiły, jakie wysokie, jakie i ile nasion? ;:108 :wink:
Bardzo się krzewiły, wysokości nie mierzyłem ale ok 1 metra i dużo nasion w strąku. Tu masz zdjęcia
viewtopic.php?p=6156836#p6156836
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”