Bób cz.4

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Bób cz.4

Post »

;:7
Gruntowy bób

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Bób cz.4

Post »

Obrazek

Obrazek
Bób powinien dojrzeć do końca czerwca ;:14 bo potrzebuję miejsce na brukselkę.
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2112
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Bób cz.4

Post »

Ja nawet nie wiem jak rozpoznać, że już dojrzały. :roll:
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Bób cz.4

Post »

Przy ogonku strąk robi się miękkawy, to już czas najwyższy zbierać. Ja planuję zbierać coś jutro.
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2112
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Bób cz.4

Post »

Dzięki Błażej. Idę zmacać boba. :lol:
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Bób cz.4

Post »

;:7
Nie wytrzymałem i oberwałem już kilkanaście strąków...
Bób zaraz pójdzie do gara ;:137


Obrazek
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Grubas85
50p
50p
Posty: 87
Od: 15 kwie 2021, o 23:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie, Kraśnik

Re: Bób cz.4

Post »

W końcu udało się zrobić zdjęcie po zbiorze bo 2 pierwsze małe zbiory szybko do gara :D
Prawie 2kg zebrane, ten tydzień muszę zbierać póki młody do mrożenia. Na miejsce po bobie planuję posadzić kapustę i jak zdążę to kalafiora- dopiero w sumie posiałam.

Obrazek
Pozdrawiam,
Iza
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Bób cz.4

Post »

No i zakończyłem swoją tegoroczną przygodę z bobem. Przyszedł czas na podsumowanie.
Terminy mogą pozostać. Moczenie nasion-końcówka lutego/początek marca (maksymalnie 24 godziny ale wystarczy 12 godzin). Przeniesienie nasion do wilgotnego perlitu (O.K)
Kiełkujące nasiona po 2 szt umieścić w pierścieniach 8/10 cm (10/10 cm) ale do czasu wykiełkowania trzymać w mieszkaniu i dopiero jak wykiełkują przenieść do tunelu. Zapas może być w VEFI 77 -po 1 nasionku. Nie oszczędzać na podłożu -AURA jest O.K.
Podlewanie rozsady (BioAlgeen S-90 i BlacJak)
Sadzenie rozsady na początku kwietnia. Yara Mila Complex. 2 rządki bobu + 1 rządek grochu UWAGI na sezon 2024 !!! Na grządce maksymalnie 2 rzędy bobu a ew. dodatkowy rządek grochu od wschodniej a nie od zachodniej strony.
Po wysadzeniu osłona z multiclima na rurkach PCV 32 mm a od maja podpórki z tyczek.
Kupić nowe nasiona 1-2 odmiany. Umówić się na wspólny zakup ew. wymiana nasion. Przy wyborze odmiany 1. wczesność 2. jak się uda kupić nasiona zaprawione
Założyć węże pocące.
W sezonie 2023 miałem 2 rzędy w skrzyni (wysadzony 1 IV)-ładna rozsada oraz 1 rząd w gruncie-wysadzony w poł.IV-rozsada kiepskiej jakości (przy jeżynach). Łącznie ok. 15 mb. Plon-tylko 1 zbiór (z rządka pod jeżynami ok. 1 kg wyłuskanych ziaren a ze skrzyni ok. 4,5-5 kg)
kontra
200p
200p
Posty: 410
Od: 12 kwie 2009, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy
Kontakt:

Re: Bób cz.4

Post »

A ile posiałeś? Zastanawiam się czy takie komplikowanie sobie życia w przyszłym roku ma sens. Ja moczę, sieję i na początku przykrywam włókniną bo gołębie sąsiada zjadają to co wychodzi z ziemi.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Bób cz.4

Post »

Każdy powinien robić jak mu pasuje. U mnie najważniejsza sprawa to zwolnienie grządek do końca czerwca i na tym się koncentruję i dlatego wysiewam tylko bardzo wczesne odmiany. W marcu mam miejsce w tunelu więc mam gdzie umieścić rozsadę a nawet jakby zmarzła to zawsze mogę wysiać drugi rzut. W tym roku nie liczyłem nasion bo wysiewałem końcówki starych zapasów ale łącznie pewnie z 200 nasion wysiałem. Jak ktoś uważa, że produkcja rozsady jest komplikowaniem sobie życia to na pewno nie powinien uprawiać bobu z rozsady. :D
Napisz może kiedy wysiałeś, jaką odmianę i kiedy będziesz zbierać swój bób. Może i inni skorzystają z Twoich doświadczeń. :wit
kontra
200p
200p
Posty: 410
Od: 12 kwie 2009, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy
Kontakt:

Re: Bób cz.4

Post »

Nie wiem ile nasion to nie porównam. 0,5 kg. Ja nie krytykuję, szukam najlepszych rozwiązań i po prostu się zastanawiam. Rozsadę robiłam dwa lata i zbiory nie były ani lepsze ani wcześniejsze niż z namoczonego sianego do gruntu. Ale zawsze można spróbować czegoś nowego.
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2112
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Bób cz.4

Post »

Uprawiałem bób po raz pierwszy. Wysiałem na rozsadę 18 lutego, odmiany Dragon i Bizon, razem ponad 40 nasionek. Wysiane po 1 sztuce do kubków 200 ml.
Wysadzone 20 marca, w jednym rzędzie długim na 6 metrów, w rozstawie 15 cm, weszło 40 sztuk.
Bobu niczym nie okrywałem, po za śniegiem, który kilkukrotnie padał już po wysadzeniu. :wink: Rozsada wytrzymała spadki temperatury do -7*C, jak i leżakowanie w zaspie. ;:333
Dwa tygodnie temu miał od 130-180 cm wysokości i wyglądał tak.

Obrazek


Trudno mi oceniać ilość, bo jak już pisałem, to moja pierwsza uprawa bobu.
Zebrałem z tych 6 metrów już trzeci taki kosz i będzie jeszcze jeden, może dwa.
Nie spodziewałem się, że to taka wydajna roślina.

Obrazek


Obrazek
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Bób cz.4

Post »

;:7
Kolejny rzut bobu :tan

Obrazek


Obrazek
;:136
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”